Emmaljunga cerox vs. city cross

äityli81

Olemme hankkimassa yhdistelmiä, jotka menisivät kahdella lapsella, eli tarkoituksena k'äyttää yksiä hyviä vaunuja molemmilla, niin ettei toisia tarvitsisi. Toinen kohta 2v ja tulokas syntyy kesällä. Vanhemmalle menee ratasmallina ja lenkillä, ja pääasiassa käytössä olisi tulokkaalla monessa asiassa.
Ehtoina on, että löytyy suunnan vaihtomahdollisuus, tavarakori joka suht tilava, ja menee kasaan sellaisenaan, ettei ole erillistä ratasosaa, ja kantokassi. Asumme maalla joten lenkkeilyssä vaunut olisivat hyvät käyttää ja talvikeleillä myös.

Nyt kaipailisin kokemuksia Emmaljungan cerox ja city cross malleista. Ja millainen kantokassi/kantokoppa olisi hyvä, kesävauvaa ajatellen. Tahtoo olla valinnanvaikeus päättää kumpaan sitä ostoissa kallistuisi. Ensi viikolla tarkoitus mennä kaupunkiin asioimaan ja samalla voisi käydä liikkeessä kurkkaamassa kyseisiä vaunuja. Mutta käyttökokemukset ovat siis vain plussaa :)

2

1660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cerox

      Meillä on Ceroxit ja olen ollut tosi tyytyväinen niihin. Tuon suunnanvaihdon puolesta eritoten, kun saa vaihtaa aisaa "lennosta", ei tarvitse siis koko istuinrunkoa pyörittää vaan se on sillä heittoaisalla.
      Tosi kätevästi toimii ja juuri, kun esim. aurinko paistaa tai tuulee niin saa nopeesti suunnan muutettua!!! Ihan ehdoton juttu ainakin meidän mielestä.

      Meillä oli talvivauvalle pehmyt kantokassi, jossa ei kylläkään montaa kertaa ollut vaan pidin aika paljon lämmintä lampaantaljaa ja vauva nukkui sen päällä makuupussissa. Kesällä pidin vaunuissa kankaista peittoa, jonka päällä hän nukkui, ettei ne vyöt ja kangas hiertänyt...mutta hyvin on uni vaunuissa maittanut :)

    • Emmaljunkaaa..

      On kevyt ja siihen saa kovankin kopan jota kesävauvalle suosittelen. Voi siellä köllöttää kuumalla x-asennossa. Niin meidän muksu tykkäsi kun on aina ollut varsinainen kuumakalle ja oli viime kesänä ihan pieni vielä.

      Mulla on ollut sekä edget että citycrossit, edget on maailman parhaat vaunut jos on tilaa ja haluaa kaikilla parhailla ominaisuuksilla kunnolliset ja kestävät vaunut. Itse vaihdoin tilan puutteen ja edgen painavuuden vuoksi city crossiin, sopii paremmin kun heittää vaunuja useasti päivässä farmariautoon ja pois ja työntelen muutenkin hurjan paljon lasta rattaissa. Ovat huomattavasti kevyemmät kun edget.

      Crossit ja ceroxit eroaa mielestäni vaan painossa pääasiassa ja siinä että heittoaisa ceroxissa on ja citycrossissa ei. Edgessä en ikuna käyttänyt heittoaisaa joten ceroxia en valinnut vaan samantien kevyemmän ja näppärämmän citycrossin. Ei citycross vedä vertoja ainakaan rungon puolesta edgelle, on jotenkin hutjakampi enkä usko niin kestäväksi. Ceroxissa runko taitaa olla cryptonitea myös kuten edgessä joten varmaankin on tukevampi ja kestävämpi käyttövuosia ajatellen. Mutta myös painavampi.

      Ovat varsin samankaltaiset nuo cross ja cerox, melkein maku asia ja pitää lähinnä rungon ja kopan saatavuuden ominaisuuksia tuijottaa. Pientä vaavia ajatellen.. hintaeroakaan ei taida paljoo olla.

      Maalla sorateitä ja lumisia teitä kulkiessa painavammat vaunut on paremmat! Ja ilmakumit kennokumeja miellyttävämmät! Ja niin citycrossissa työntösuunta vaihtuu ratasosan/kopan kääntämällä ja toimii pikalukituksella molemmat joten kohtuu vaivatonta vaikkei heittoaisaa olekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3181
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1379
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1246
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe