Aina aika-ajoin elämässäni olen pohtinut hypnoosia ja sen mahdollisuuksia. Teemaltahan tuli eilen televisiosta ohjelmaakin joka nyt taasen nosti nämä ajatukseni pintaan. Kirjahyllyssäkin lojuu kirja itsehypnoosista tosin on vielä lukematta.
Eli saanko näin pyytää jotakuta valaisemaan mietteitäni. Sillä taidan olla jotain alkeita itsekseni oppinut epäilen, eli kyse siis on vai onko alitajunnan manipuloimisesta jollain muotoa? Silloinhan saman voi tehdä valvetilassa ilman silmien sulkemista vai onko kyseessä jokin muu muoto jota tässä kuvailen.
Olen huomannut alitajunnan olevan hyvinkin "yksinkertainen" ja kun olen eräälle henkilölle lähettänyt toiveitani, niin on pari muutakin lähistöllä napannut ajatuksen tosin vain lievempänä. Ja myös huomannut jotta joku muukin asiaan kuulumaton henkilö saattaa edistää tätä toivettani tiedostamatta sitä.
Eli onko niin jotta minun pitäisi nyt olla varovainen toivetteni/ajatusteni suhteen noin yleensäkin, sillä näemmä saan ne toteutumaan liiankin helposti? Onko tämä kenties hypnoosia tai sen kaltaista. Ja jos on, niin miten sitten käytännössä toimii itsehypnoosi jos nyt vaikka haluaisin aloittaa laihdutuskuurin taikka lopettaa tupakanpolton.
Vai olenko vain mestarimanipuloija joka ei tarvitse sanoja avukseen. Nykyään pidän matalaa profiilia jotta en aiheuttaisi mitään konflikteja.
Olisi muutenkin kivaa kuulla kaikkea yleistä/ajatuksia hypnoosista ja varsinkin minkälaisia juttuja sillä hoidetaan, käykö esimerkiksi terveydenhoitoon tämä taito, eli voidaanko jonkun terveydentilaa kohentaa.
Osaanko hypnotisoida?
5
507
Vastaukset 5
- poika.tuntureilta
Joitain ajatuksia hypnoosista ja sairauksien parantumisista
http://www.aretalogia.fi/hypnoosin.planeetta/hypnoosi/hypnoosi.7.html- Liisa.
Kiitos, luin jo osan linkistäsi ja kun olen lukenut enemmän palaan kommentoimaan.
Hassu sattuma olen aiemminkin lukenut kommentointejasi keskusteluihin ja piti sinulle silloin oikein mailiakin kirjoittaa aiheesta vaan se sitten jäi ainakin siltä kertaa. - hups hei
Liisa. kirjoitti:
Kiitos, luin jo osan linkistäsi ja kun olen lukenut enemmän palaan kommentoimaan.
Hassu sattuma olen aiemminkin lukenut kommentointejasi keskusteluihin ja piti sinulle silloin oikein mailiakin kirjoittaa aiheesta vaan se sitten jäi ainakin siltä kertaa.Kannattaisi mennä juttelemaan noista ajatuksista jollekin hypnoosia tekevälle psykiatrille tai psykologille
- Liisa.
hups hei kirjoitti:
Kannattaisi mennä juttelemaan noista ajatuksista jollekin hypnoosia tekevälle psykiatrille tai psykologille
En minä ammattia ole tästä hakemassa itselleni tällätavoin(se on tilattuna vetovoimanlain mukaan jo erikseen ja laihana olemisenkin aloitin), ihmettelen vain kun pitää niin monilla erinlaisilla tavoilla kuvailla samaa asiaa- löysin taas uuden määritelmän, kyseessä on vetovoiman laki joka on periaatteessa hyvinkin yksinkertainen kuten painovoiman lakikin.
Ja juu kirjoitin kyllä yhdenlaiselle ammatti-ihmiselle pitkäsanaisen tekstin ja tuomioksi tuli häneltä: olen meedio. Mutta käsittääkseni kaikki meistä voivat olla sitäkin halutessaan, pitää vain ensin haluta mitä tarvitsee ja tehdä tilaus ja sitten vain odottaa. Mitä taitavampi olet tilaamaan sen nopeamin lähetys saapuu perille. Vieläkun oppisin miten auttaa tällä oivalluksellani muitakin, tosin se meni samaan tilaukseen kun tuo työpaikkakin.
Lähtee taas pohtimaan- - Liisa.
No nyt sain lukaistua tarinasi ja samanlaisilla ajatuksillahan me tavallaan etenemme tosin omilta kanteilta katsottuna kuten kuuluukin, koska tiemme eivät voikkaan olla samanmoisia vaan omanlaisia.
Eli samanmoisia kokemuksia minullakin on eläinten kanssa tosin kun asun ruuhka-alueella niin lajit ovat suppeat. Koirat esimerkiksi haluavat minun huomaavan jotta eivät halua olla hihnoihin kuin vankilaan kahlittuina tai ahtaisiin asuntoihin. Ne koirat jotka ovat elämäänsä tyytyväisiä eivät reagoi minulle, mutta ne jotka tajuavat yhteytemme yrittävät sen myös minulle osoittaa. Itse ajattelen jotenkin niin, että jokaiselle on tarkoitettu tietynlaisia tehtäviä edetäksemme maanpäälisenä aikanamme ja niin on eläimilläkin tarvetta ja siksi lähetyvät "mahdollisuuttaan". Tosin samanaikaisesti se on myös molemminpuoleinen mahdollisuus edetä ja oppia. Ja oppiminenhan suureksi osaksi on päästä irti peloistaan, eli koirat jotka minua lähestyy pelkäävät ja haluavat apua tunne-elämäänsä. Tosin itse en ole koskaan ollut koiraihminen, mutta käytössänihän on kun tähän suureen systeemiin kuulun niin muiden asiantuntemusta telepaattisesti. Osasin jo yhden todella raivokkaasti käyttäytyvän koiran kohdalla luoda rauhan kentän, vaan aikamme ei riittänyt, sillä omistajansa häntä piti hihnanpäässä ja vei jo muualle. Kohtaamme usein ja omistajapuolelta koiran käyttäytymistä estetään monin keinoin, milloin muksautetaan lasten kumisaappailla jotta ei saisi haukkua ja osoittaa tuntemuksiaan, silti koira ei enää ole niin pelokas kuin ennen. Eikä siis ole ainoa kommunikoiva eläin. Sillä eläin on samalla tasolla ja korkeammallakin kuin ihminen sillä osaa huomata nämä yhteydet ihmistä herkemmin, luontohan tietää automaattisesti tehtävänsä vain ihminen on joskus tietämätön.
Ja niin on aika-ajoin itseni kohdalla, kun maallisesti kouluttamattomana yritän ymmärtää "kouluja käyneiden" oppimaa viisautta ja silti usein käy mielestäni jopa niin jotta opetus saattaa joskus jopa viedä oman intuition pois oikeasta suunnasta ja saada oppilaan julistamaan opettajansa tekoja eikä etsimään omia mahdollisuuksia joihin kyllä tarvitsevaa opastetaan. joten luonnollista onkin jotta tehtäväni täällä lähinnä onkin vain olla ja antaa korkeimman hienovaraisesti johdatella muitakin luottamaan itseensä niillä omilla resursseillaan ja yrittämään parhaansa. Vaan kun nyt minulla on tieto millä ihminen kykenee olemaan terve on hienoinen egon taistelu olla sitä "väkisin kuuluttamatta" ymmärtämättömille korville, sillä ymmärrän varsin hyvin reagtion enkä jaksa kuluttaa energiaani selittelemisiin ja monimutkaisten vaikeiden asioiden käsittelemiseen ymmärrettävästi. Pitää siis opiskella lisää. Sinullakin taitaa olla aiheesta hieno opinpaikka koettuna, ymmärsin.
Pitää vain tajuta jotta ei ole minua tai sinua tai häntä, vaan olemme kaikki yhtä ja samaa tietoisuutta, eikä ole kuolemaa, sillä emme milloinkaan lakkaa olemasta se on mahdottomuus johon emme kykene vaikuttamaan.
Kiitos kun sain jakaa kokemuksesi kanssasi. Se vahvisti ajatuksiani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629- 77622
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398