negatiivisessa uutisessa iltapäivälehdessä. "Kunnia" olla
Suomen toiseksi väkivaltaisin kunta.
Hyi teitä !
Suomen toiseksi väkivaltaisin kunta.
Hyi teitä !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ja tieto leviäisi mahdollisimman helposti niin tästä linkkiä peliin: http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1896114
Aika helppo olla ykkönenkin kun asukasluku vähenee kokoajan.
Kunta Rikokset Asukasluku Rikokset / 1000 asukasta
Hyrynsalmi 32 2789 11,47
1000 x 32 : 2789 = 11,47
"Viime vuonna meillä oli 2-3 henkilöä, jotka syyllistyivät useisiin väkivaltarikoksiin. Sekin selittää väkivaltarikosten hurjaa määrää, Leinonen kertoo." > ts. pari-kolme räntäpäätä riittää tällaisella laskutavalla saamaan ko .sijoituksen.
Vaan eikö Hyryllä ole uskovaisista kaikkein hurskaimmat, joten kokonaisuus taitaa olla hyväkin.
"Kakkossijan syynä laskettelukeskus?
Rikoskomisario Seppo Leinonen sen sijaan löysi syitä Hyrynsalmen kakkossijan takaa.
- Yksi syy on varmasti Ukkohallassa sijaitseva laskettelukeskus. Se kasvanut koko ajan isommaksi ja alueelta löytyy monenlaista toimintaa. Suurin osa viime vuoden väkivaltarikoksista kirjautui Ukkohallan alueella, Leinonen sanoo.
- Mutta huomioitavaa on, ettei rikoksiin syyllistynyt ainoastaan paikkakuntalaisia, vaan hyvin monet heistä olivat tulleet Ukkohallaan lomalle muualta.
Hyrynsalmen (n. 2 800 asukasta) kaltaisilla pienillä paikkakunnilla yksittäiset tapaukset ja rikosaallot voivat nopeasti nostaa paikkakunnan sijoitusta väkivaltatilastossa.
- Viime vuonna meillä oli 2-3 henkilöä, jotka syyllistyivät useisiin väkivaltarikoksiin. Sekin selittää väkivaltarikosten hurjaa määrää, Leinonen kertoo."
olla kun kerran ihan oikea rikosaalto tsunamin lailla päälle änkeää. Ooppa huoleti kyllä Jehovajätkiäkin huolettaa kulkea mutkamäkeä laskemassa sillä mistä se rosvo ja ryöväri ja Al-qaidan vapaustaistelija tietää mikä tai kuka on syvästi uskonnollinen vakaumukseltaan kun myötämäkeen suksilla porhaltaa letti hulmuten alaspäin vetovoiman ansiosta.Samalla viivalla tässä ollaan niin maalikkosaarnaajat ja muutkin pahantekijät kuin tavalliset oikeat ihmiset. Hyvä se on että on Hyrynsalmikin vielä jollain tapaa maailmankartalla eikä ole jäänyt Ristijärven ja sen Saukkovaaran varjoon kokonaan.
hyryläiset nurkan taa ne kaks hamppia, siitähän ei tuu kun kaksi merkintää tälle vuodelle.
Nyt kainuulainen sisu peliin, hyrynsalmelaiset!
Ensi vuoden vertailussa ei jäädä toiseksi, vaan otetaan voitto kotiin!
Kaikki joukolla jo tänä iltana kirveen kanssa vaimon perään!
paikkakuntalaisilla evää lotkauttaa, kyllä tjuristi hoitaa hommat
paikkakunnan tekosia kaikki täällä on muutamat samat vähä-älyiset veljekset joiten käytös on epä normaali siitä kaik johtuupi . ei ulko paikkakuntalaiset rettelöi . aina on osallisena joku pöljä paikkakunnan elätti ja monessa tapauksessa samat paskaläjät haloo hyrynsalmelaiset kattokaa pentujenne perään siin ei ole se ihmeelisempää
tais olla juuri ne ulkopaikkakuntalaiset, jotka rettelöivät eniten. Lue se lehtijuttu.
Miksi akan perrään miksei ukon?
Eli humalaiset stadilaiset tulevat suopotkupalloon tappelemaan, siksi hyrynsalmi on saanut tämän kunnian olla toiseksi väkivaltaisin kunta.
Ukonni perrään soa rynkästä, mutta siitä ei tilasto kasva, kun ei se kuitenkaan ilikiä polliisille soettaa.
huh huh ompa tekstiä.kannattas ottaa asioista ensin selvää ennenku ruvetaan puhumaan! kyllä ne ulkopaikkakuntalaiset on oman osansa hyvinnii hoitanu nuista tappeluista