Olen kysellyt täällä jo näistä kirjoituksista enenkin, mutta en ole saanut kunnollista vastausta. Olen siis lukion tokalla ja aion kirjoittaa seuraavat aineet(suluissa perässä saamani numerot, niin tiedätte vahvuuteni aineessa):
Äikkä 7,8,9 puuttuvat kurssit: 4, 5 ja 6 muut?
Historia 9,9,9,10,9 puuttuu enää 4 kurssi, ja sen käyn ensi jaksossa.
Yhteiskuntaoppi 9,8,s(yritystalous) puuttuu 2 ja 3 kurssit. kertauskurssi.
Enkku-A: 6,7,7,7, puuttuu 5,6,7 ja kertaus
B-RUotsi: 8,9 puuttuu 3,4,5,6,7 kertauskurssi
SAksa-B3: 9,9,9,8,9,8 puuttuu 7,8,9 ja 10 kurssit.
Lyhyt matikka: 7,8,8,7, puuttuu 5, 6,7,8 ja kertauskurssi
Elikkä mä haluaisin hajauttaa kirjoitukseni ensi syksylle ja abi-keväälle, mutta en tiedä että mitä sitä kirjoittaisi ensi syksynä? Joku pari ainetta olisi varmaan aika sopiva?
Miten hajautan???
7
3800
Vastaukset
- Hajonnut itsekin
nuo reaaliaineet, eli historia ja yhteiskuntaoppi syksyllä - ne näyttävät menevän paremmin kuin nuo useimmat muut ja niitä voit kesällä itsekin lukea. Muissa sinulla on vielä tekemistä, ja kun ne ovat taitoaineita, niin kannattaa opiskella niitä vielä abivuonna ja kirjoittaa ne vasta sitten.
- ------ABI-----------
Kukaanhan ei voi tehdä päätöksiä puolestasi, mutta pari sanaa sanon silti, koska pyysit. 7 ainetta siis aiot kirjoittaa... Itse seitsemän aineen kohdalla olisin melkeinpä aloittanut jo kakkosvuonna (vaikka sinulla on kyllä sellaisia aineita, että niiden kurssimäärät eivät täyty niin äkkiä) tai sitten hajauttaisin kolmelle kerralle, mutta jos haluaa kaiken kahdella kertaa, ei sekään mahdotonta ole. Ystäväni kirjoitti 6 ainetta yhdellä kertaa (ja ehkei menetys mitään Laudatur-tasoa ollut, mutta oli siellä M:ää, E:tä ja yksi L:kin)..
Tässä tapauksessa rajaavin tekijä tuntuu olevan itse kurssit - koska jotta pääset kirjoittamaan, sinulla pitää olla pakolliset kasassa ja sitten toki mieluiten syventävätkin, koska niistä kysytään niin ikään. Soveltavat kurssit eivät pahasta liioin ole, mutta eivät kuitenkaan yhtä oleellisiä kuin nuo muut. Ja itselleni kävi molempien reaaliaineiden kanssa niin etten saanut yo-valmentavaa laisinkaan (koska vaikka olemme yksi Suomen suurimmista lukioista, ei täälläkään voida järjestää kurssia 2-4 oppilaalle). Jotain koulun ulkopuolista ohjausta olen molemmissa saanut.
Historian voisit kirjoittaa siinä mielessä, että sinulla on enää yksi kurssi siitä jäljellä, jonka käyt pikapuolin. Se toki vaatii valmistautumista kesällä, mutta mikäli motivaatiota riittää, mikäs siinä. Muissa aineissa en oikein kirjoittamista voi suositella, koska sinulla on 3-4 kurssia niissä käymättä (et kylläkään maininnut että onko sinulla niitä tulevissa jaksoissa ennen kesälomaa - koska syksyllä tuskin saat kolmea kurssia jotakin noista yhteen jaksoon, ja vaikka saisitkin, todella rankkaa se tulee olemaan joka ikisessä aineessa)... Äidinkieltä suositellaan aina kirjoitettavaksi keväällä, koska se vaatii sellaista kypsyyttä, joka useimmiten saavutetaan vasta abivuonna.
Mikäli laskin oikein, sinulla tulisi 21 kurssia abivuodelle, mikä on totisesti paljon. Varsinkin kun nuo pitää saada kasaan ennen sitä aikamäärää (pakollisten kurssien kohdalla se on muistaakseni 24.2. yo-aineissa), eli kuuden aineen jaksojärjestelmässä se on 5 kurssia per jakso. Ellei sitten ole jotain vielä nelosjakson jälkeen.. Abivuodelle erittäin rankkaa, kun pitäisi ehtiä lukemaan kuitenkin noihin kokeisiin.
Kysymys kuuluukin: Miten saat nuo kurssimäärät kasaan siihen mennessä? Käytkö muitakin kursseja kuin tuon historian kurssin vielä kakkosvuonna noista kirjoitettavista aineista? Ja jos vastaus on kyllä, niin mitä?- LUKIOVEIKKO92
Elikkäs tosiaan hissasta saan käytyä jo tänä vuonna kaikki kurssit, paitsi kertauskurssi jää käymättä, kun se ei mahdu lukkariin, ellen sitten lykkää kirjoitusta keväälle.
Äikästä tulee tänä vuonna käytyä ainakin 4 ja 5, sekä 6 mahtuisi 5. jaksoon, jos päätän kirjoittaa äidinkielen jo syksyllä. Muta se taas on epäselvää, että tarvitseeko äidinkielestä käydä muita kursseja, kuin nuo 6 ensimmäistä ja pakollista?
Enkusta käyn tänä vuonna ainakin 5 ja 6, mutta tämän aineen kirjoitukset lykkääntyvät joka tapauksessa keväälle, koska en ole siinä mikään ihmetekijä(niinkuin numeroista varmasti myös näkyy).
Saksakin jää jo pakosti keväälle, koska en ehdi käymään siitä noita kaikkia kursseja ennen syksyä.
Yhteiskuntaopista käyn tänä vuonna vielä 2 kurssin, ja 3 kurssi olisi ensi vuonna 1. jaksossa ennen syksyn kirjoituksia.
Ruotsista käyn tänä vuonna 3,4 ja 5. Loput jäävät ensi vuodelle. Mitenkähän paljon sitten pitäisi käydä kursseja kirjoituksia varten?
Matikasta käyn tänä vuonna vielä pari kurssia, ja en ehdi käymään kaikkia kursseja ennen syksyä, joten tämäkin aine jää pakosti keväälle.
Toivottavasti tämä selvensi tilannetta. - ----------ABI-------
LUKIOVEIKKO92 kirjoitti:
Elikkäs tosiaan hissasta saan käytyä jo tänä vuonna kaikki kurssit, paitsi kertauskurssi jää käymättä, kun se ei mahdu lukkariin, ellen sitten lykkää kirjoitusta keväälle.
Äikästä tulee tänä vuonna käytyä ainakin 4 ja 5, sekä 6 mahtuisi 5. jaksoon, jos päätän kirjoittaa äidinkielen jo syksyllä. Muta se taas on epäselvää, että tarvitseeko äidinkielestä käydä muita kursseja, kuin nuo 6 ensimmäistä ja pakollista?
Enkusta käyn tänä vuonna ainakin 5 ja 6, mutta tämän aineen kirjoitukset lykkääntyvät joka tapauksessa keväälle, koska en ole siinä mikään ihmetekijä(niinkuin numeroista varmasti myös näkyy).
Saksakin jää jo pakosti keväälle, koska en ehdi käymään siitä noita kaikkia kursseja ennen syksyä.
Yhteiskuntaopista käyn tänä vuonna vielä 2 kurssin, ja 3 kurssi olisi ensi vuonna 1. jaksossa ennen syksyn kirjoituksia.
Ruotsista käyn tänä vuonna 3,4 ja 5. Loput jäävät ensi vuodelle. Mitenkähän paljon sitten pitäisi käydä kursseja kirjoituksia varten?
Matikasta käyn tänä vuonna vielä pari kurssia, ja en ehdi käymään kaikkia kursseja ennen syksyä, joten tämäkin aine jää pakosti keväälle.
Toivottavasti tämä selvensi tilannetta.Tämä selvensi kyllä. Eli äidinkielessä suositus on ylipäätänsä että mieluiten keväällä. Ja kuitenkin kun 8. kurssi valmentaa nimenomaan tekstitaitoon ja 9. esseekokeeseen, niin on se aika rankkaa mennä ilman noita - oma opettajani sanoo, että kuudella kurssilla ei pitkälle pötkitä (toki riippuu myös siitä millainen oma motivaatio on ja mitkä ovat tavoitteet).. En välttämättä ainakaan tuota siis suosittelisi syksylle, mutta oma päätöksesi se on, koska tiedät parhaiten oman tilanteesi - opolta kannattaa toki myös tiedustella, ja miksei omilta aineopettajiltakin joilla on paljon kokemusta näistä.. Ehkäpä suosittelisin kohdallesi mielummin kevättä, koska tasosi on vaihteleva äidinkielessä noiden kolmen kurssin perusteella (vaikkakin nousujohdanteinen tähän mennessä), joten saisit varmuutta lisää noiden kahden syventävän kautta. 7. kurssia eli puhetaidon kurssia en käynyt, koska yo:ssa siitä ei iloa ole oikeastaan.
Historiassa kertauskurssi tuskin on nyt mitään niin vakavaa, koska itsekin sain E:n ilman kertauskurssia. Kertauskurssin kirja kannattanee kuitenkin ostaa ja sen kautta valmentautua (ja sitten syksyllä voit toki jotain pientä kysyä opettajiltakin - täälläpäin ainakin he ovat olleet hyvin avuliaita, vaikken kertaavia kursseja ole saanut).
Yhteiskuntaoppi näemmä olisi tosiaan mahdollinen myös. Soveltavat kun eivät niin tärkeitä ole kuitenkaan, vaikkei niistä haittaakaan ole. Toki sinun pitää näitä lukea kesällä, mutta kurssien myötä saisit homman kyllä kasaan tietääkseni.
Tosin sinun pitää varmistaa koulultasi, että milloin vähintään pakollisten kurssien pitää olla kasassa, jotta pääsee syksyksi kirjoittamaan (itse en nyt tuota muista millään).. Ei kai se ollut jo toukokuussa.. Ei kai - noh, oposi osaa tähän vastata varmasti, sillä en muista tosiaan. Tuo kannattaa kuitenkin pitää mielessä (keväällähän se on 24.2. tänä vuonna).. Tulipa mieleeni tuokin (vaikkei historiassa ja yhteiskuntaopissa tuota ongelmaa koituisikaan käsittääkseni).
Ruotsissa osaan ainoastaan puhua A-ruotsin puolesta, koska käyn itse sitä.. Itse kävin pakolliset, joita oli 6. Sitten kävin syventävät 7 8 ja vielä yo-valmentavan eli 10. kurssin. Puhetaidon kurssi jäi tästäkin väliin... Tähän mennessä olet pärjännyt hyvin ruotsissa, mutta suosittelisin kuitenkin käymään nuo muut kurssit, joilla kertautuu kielioppi ja tulee sanastoja kerrattua jne. Ei oppi ojaan kaada, sanotaan.
Mikäli kirjoittaisit nuo kaksi syksyllä ja loput keväällä tilanne siis olisi:
Syksy 2010 - historia yhteiskuntaoppi
Kevät 2011 - äidinkieli, englanti, ruotsi, saksa, matematiikka
Aika hurja rupeamahan keväälle olisi, varsinkin kun näiden jälkeen joudun suoraan aloittamaan valmentautumisen pääsykokeisiin. Mutta jos olet varma että haluat kirjoittaa tasan seitsemän ainetta ja ne kahdella kerralla, paljoa muuta ei oikein voi, koska muutoin kursseja jää väliin aika paljon.
Paras apuhan yleensä on oma opinto-ohjaaja, mutta näin minä näkisin tilanteen. Sinunhan se päätös lopulta on, koska tiedät kyllä kuinka paljon opiskelua jokainen aine vaatisi, millainen opiskelumotivaatiosi on jne. Aineenopettajilta kannattaa myös kysyä, sillä heillä yleensä on erinäisiä suosituksia näiden suhteen ja he osaavat arvioida tilannetta paremmin, koska he tuntevat sinut. - 17+15=32
----------ABI------- kirjoitti:
Tämä selvensi kyllä. Eli äidinkielessä suositus on ylipäätänsä että mieluiten keväällä. Ja kuitenkin kun 8. kurssi valmentaa nimenomaan tekstitaitoon ja 9. esseekokeeseen, niin on se aika rankkaa mennä ilman noita - oma opettajani sanoo, että kuudella kurssilla ei pitkälle pötkitä (toki riippuu myös siitä millainen oma motivaatio on ja mitkä ovat tavoitteet).. En välttämättä ainakaan tuota siis suosittelisi syksylle, mutta oma päätöksesi se on, koska tiedät parhaiten oman tilanteesi - opolta kannattaa toki myös tiedustella, ja miksei omilta aineopettajiltakin joilla on paljon kokemusta näistä.. Ehkäpä suosittelisin kohdallesi mielummin kevättä, koska tasosi on vaihteleva äidinkielessä noiden kolmen kurssin perusteella (vaikkakin nousujohdanteinen tähän mennessä), joten saisit varmuutta lisää noiden kahden syventävän kautta. 7. kurssia eli puhetaidon kurssia en käynyt, koska yo:ssa siitä ei iloa ole oikeastaan.
Historiassa kertauskurssi tuskin on nyt mitään niin vakavaa, koska itsekin sain E:n ilman kertauskurssia. Kertauskurssin kirja kannattanee kuitenkin ostaa ja sen kautta valmentautua (ja sitten syksyllä voit toki jotain pientä kysyä opettajiltakin - täälläpäin ainakin he ovat olleet hyvin avuliaita, vaikken kertaavia kursseja ole saanut).
Yhteiskuntaoppi näemmä olisi tosiaan mahdollinen myös. Soveltavat kun eivät niin tärkeitä ole kuitenkaan, vaikkei niistä haittaakaan ole. Toki sinun pitää näitä lukea kesällä, mutta kurssien myötä saisit homman kyllä kasaan tietääkseni.
Tosin sinun pitää varmistaa koulultasi, että milloin vähintään pakollisten kurssien pitää olla kasassa, jotta pääsee syksyksi kirjoittamaan (itse en nyt tuota muista millään).. Ei kai se ollut jo toukokuussa.. Ei kai - noh, oposi osaa tähän vastata varmasti, sillä en muista tosiaan. Tuo kannattaa kuitenkin pitää mielessä (keväällähän se on 24.2. tänä vuonna).. Tulipa mieleeni tuokin (vaikkei historiassa ja yhteiskuntaopissa tuota ongelmaa koituisikaan käsittääkseni).
Ruotsissa osaan ainoastaan puhua A-ruotsin puolesta, koska käyn itse sitä.. Itse kävin pakolliset, joita oli 6. Sitten kävin syventävät 7 8 ja vielä yo-valmentavan eli 10. kurssin. Puhetaidon kurssi jäi tästäkin väliin... Tähän mennessä olet pärjännyt hyvin ruotsissa, mutta suosittelisin kuitenkin käymään nuo muut kurssit, joilla kertautuu kielioppi ja tulee sanastoja kerrattua jne. Ei oppi ojaan kaada, sanotaan.
Mikäli kirjoittaisit nuo kaksi syksyllä ja loput keväällä tilanne siis olisi:
Syksy 2010 - historia yhteiskuntaoppi
Kevät 2011 - äidinkieli, englanti, ruotsi, saksa, matematiikka
Aika hurja rupeamahan keväälle olisi, varsinkin kun näiden jälkeen joudun suoraan aloittamaan valmentautumisen pääsykokeisiin. Mutta jos olet varma että haluat kirjoittaa tasan seitsemän ainetta ja ne kahdella kerralla, paljoa muuta ei oikein voi, koska muutoin kursseja jää väliin aika paljon.
Paras apuhan yleensä on oma opinto-ohjaaja, mutta näin minä näkisin tilanteen. Sinunhan se päätös lopulta on, koska tiedät kyllä kuinka paljon opiskelua jokainen aine vaatisi, millainen opiskelumotivaatiosi on jne. Aineenopettajilta kannattaa myös kysyä, sillä heillä yleensä on erinäisiä suosituksia näiden suhteen ja he osaavat arvioida tilannetta paremmin, koska he tuntevat sinut.Miksi mielestäsi viiden aineen kirjoittaminen kolmannen vuoden keväällä olisi jotenkin "rankkaa"?
Ennenhän se oli pakko, kaikki kokeet oli kerralla ja vain reputettuja kirjoituksia piti uusia seuraavana syksynä. Ja esim. jos luki laajaa matikkaa, niin se oli pakko kirjoittaa.
Esim. itse kirjoitin 6 ainetta abivuoden keväällä: äidinkieli, ruotsi, englanti, ranska, laaja matikka ja reaali (vastasin hissan ja yhteiskuntaopin kysymyksiin), tuloksena viisi laudaturia ja yksi huonompi arvosana.
Ihmettelen, että miten lukiolaiset ovat muutamassa vuodessa muuttuneet niin voimattomiksi, että kirjoituksetkin pitää hajauttaa. Pöh. - LUKIOVEIKKO92
----------ABI------- kirjoitti:
Tämä selvensi kyllä. Eli äidinkielessä suositus on ylipäätänsä että mieluiten keväällä. Ja kuitenkin kun 8. kurssi valmentaa nimenomaan tekstitaitoon ja 9. esseekokeeseen, niin on se aika rankkaa mennä ilman noita - oma opettajani sanoo, että kuudella kurssilla ei pitkälle pötkitä (toki riippuu myös siitä millainen oma motivaatio on ja mitkä ovat tavoitteet).. En välttämättä ainakaan tuota siis suosittelisi syksylle, mutta oma päätöksesi se on, koska tiedät parhaiten oman tilanteesi - opolta kannattaa toki myös tiedustella, ja miksei omilta aineopettajiltakin joilla on paljon kokemusta näistä.. Ehkäpä suosittelisin kohdallesi mielummin kevättä, koska tasosi on vaihteleva äidinkielessä noiden kolmen kurssin perusteella (vaikkakin nousujohdanteinen tähän mennessä), joten saisit varmuutta lisää noiden kahden syventävän kautta. 7. kurssia eli puhetaidon kurssia en käynyt, koska yo:ssa siitä ei iloa ole oikeastaan.
Historiassa kertauskurssi tuskin on nyt mitään niin vakavaa, koska itsekin sain E:n ilman kertauskurssia. Kertauskurssin kirja kannattanee kuitenkin ostaa ja sen kautta valmentautua (ja sitten syksyllä voit toki jotain pientä kysyä opettajiltakin - täälläpäin ainakin he ovat olleet hyvin avuliaita, vaikken kertaavia kursseja ole saanut).
Yhteiskuntaoppi näemmä olisi tosiaan mahdollinen myös. Soveltavat kun eivät niin tärkeitä ole kuitenkaan, vaikkei niistä haittaakaan ole. Toki sinun pitää näitä lukea kesällä, mutta kurssien myötä saisit homman kyllä kasaan tietääkseni.
Tosin sinun pitää varmistaa koulultasi, että milloin vähintään pakollisten kurssien pitää olla kasassa, jotta pääsee syksyksi kirjoittamaan (itse en nyt tuota muista millään).. Ei kai se ollut jo toukokuussa.. Ei kai - noh, oposi osaa tähän vastata varmasti, sillä en muista tosiaan. Tuo kannattaa kuitenkin pitää mielessä (keväällähän se on 24.2. tänä vuonna).. Tulipa mieleeni tuokin (vaikkei historiassa ja yhteiskuntaopissa tuota ongelmaa koituisikaan käsittääkseni).
Ruotsissa osaan ainoastaan puhua A-ruotsin puolesta, koska käyn itse sitä.. Itse kävin pakolliset, joita oli 6. Sitten kävin syventävät 7 8 ja vielä yo-valmentavan eli 10. kurssin. Puhetaidon kurssi jäi tästäkin väliin... Tähän mennessä olet pärjännyt hyvin ruotsissa, mutta suosittelisin kuitenkin käymään nuo muut kurssit, joilla kertautuu kielioppi ja tulee sanastoja kerrattua jne. Ei oppi ojaan kaada, sanotaan.
Mikäli kirjoittaisit nuo kaksi syksyllä ja loput keväällä tilanne siis olisi:
Syksy 2010 - historia yhteiskuntaoppi
Kevät 2011 - äidinkieli, englanti, ruotsi, saksa, matematiikka
Aika hurja rupeamahan keväälle olisi, varsinkin kun näiden jälkeen joudun suoraan aloittamaan valmentautumisen pääsykokeisiin. Mutta jos olet varma että haluat kirjoittaa tasan seitsemän ainetta ja ne kahdella kerralla, paljoa muuta ei oikein voi, koska muutoin kursseja jää väliin aika paljon.
Paras apuhan yleensä on oma opinto-ohjaaja, mutta näin minä näkisin tilanteen. Sinunhan se päätös lopulta on, koska tiedät kyllä kuinka paljon opiskelua jokainen aine vaatisi, millainen opiskelumotivaatiosi on jne. Aineenopettajilta kannattaa myös kysyä, sillä heillä yleensä on erinäisiä suosituksia näiden suhteen ja he osaavat arvioida tilannetta paremmin, koska he tuntevat sinut.Abille asiantuntevasta ja johdonmukaisesta neuvonnasta. Hajautan esittelemälläsi tavalla ja uskon nyt loppuajan opiskeluni lukiossa olevan vihdoinkin selvillä vesillä. Täytynee vain ruveta lukemaan noihin reaalikokeisiin jo keväällä, kun siellä on tyhjähkö jakso.
- Hajauttajako
LUKIOVEIKKO92 kirjoitti:
Abille asiantuntevasta ja johdonmukaisesta neuvonnasta. Hajautan esittelemälläsi tavalla ja uskon nyt loppuajan opiskeluni lukiossa olevan vihdoinkin selvillä vesillä. Täytynee vain ruveta lukemaan noihin reaalikokeisiin jo keväällä, kun siellä on tyhjähkö jakso.
on määräysten mukaan oltava suoritettuina ennen kyseisen aineen kirjalliseen kokeeseen osallistumista, eli raja on siinä. Meille rehtori sanoi, että nykyisin opetusviranomaiset kehoittavat tekemään päätöksen siitä, ettei saa kirjoittaa kurssien puuttuessa, riittävän aikaisin että mahdollisen valituksen ehtii oppilas vielä tehdä, eli se tarkoittaa suunnilleen kuukautta ennen kirjallisia kokeita. Eli syksyn kokeissa joskus elokuun alussa pitäisi pakolliset olla suoritettuina ja taas kevään kokeissa äidinkieli pitäisi olla tammikuun alkupuolella ja muut aineet helmikuun alussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047