vapaaehtoistyöstä

totaalikieltäytyjä

En sinänsä vastusta kenenkään valintaa tehdä vapaaehtoistyötä, mutta itse en siihen eettis-poliittisen vakaumukseni vuoksi kykene. Olen totaalikieltäytynyt kaikesta maanpuolustuksesta, mukaanlukien kaikista, nimenomaan kaikista siviilitehtävistäkin, jotka palvelevat jollakin lailla joko armeijan tai sitä komentavan hallituksen eduskunnan intressejä. Totaalikieltäytyjänä katson, etten voi tehdä myöskään sellaista vapaaehtoistyötä, josta olisi mahdollisesti hyötyä instanssille, jonka olemassaoloa en voi missään muodossa hyväksyä. En hyväksy asevelvollisuuteen perustuvaa maanpuolustusta, jossa _jokaisella_ on velvollisuus esimerkiksi kuolla. En hyväksy minkäänlaisia kansalaisvelvollisuuksia, koska kansainväliset ihmisoikeussopimukset kieltävät pakottamasta ketään osallistumaan yhteiskunnan toimintaan yksilön etiikan vastaisesti.

Tämän takia en voisi olla mukana esimerkiksi vapaapalokunnassa tai missään vapaaehtoisessa pelastuspalvelussakaan, jotka kriisin tullen linkitetään kuitenkin toimimaan osana maanpuolustusta, johon nimenomaisesti en suostu osallistumaan edes siviilitehtävissä. Vastustan kokonaisuutena koko olemassaolevaa maanpuolustusjärjestelmää, joka on kohtuuton, kallis, velvoittava ja joustamaton yksilöille. Käytännössä armeija ampuu jos et osallistu sotaan. Miksi kenelläkään pitäisi olla velvollisuus osallistua poliittisen järjestelmän säilyttämiseen, etenkään väkivallalla millään lailla? Jos Venäjä haluaisi vaihtaa Suomen hallituksen, minun puolestani he saavat sen tehdä. Olisi sitäpaitsi äärimmäisen typerää asettua vastustamaan suurvaltaa jolla on ydinase. Se on käytännössä ihan yksi paskan maku onko pääkaupunki nimeltään Helsinki vai Moskova. Sen takia ei kannata kuolemaan ruveta.

Olen eronnut kirkostakin koska en hyväksy valtapyrkimyksistä, patavanhoillista ja velvoittavaa kirkkoa, jolla on tässä maassa sellainenkin kummallisuus kuin verotusoikeus. Katson, ettei minun ole pakko osallistua kirkon kuluihin, eikä olla seurakunnan jäsen vastoin omaa eettistä vakaumustani. Olen moraaliltani vapaa-ajattelija, enkä tarvitse kirkkoa kertomaan mikä on oikein ja mikä väärin. Enkä maksa kirkon pohjattomaan kankkulan kaivoon heitettäväksi verorahoja.

En osallistu YLE:n pystyssä pitämiseen kun en sen palveluja käytä, en ole velvollinen osallistumaan mielestäni. En tule maksamaan tulevaa YLE-maksua. YLE on nimenomaisesti olemassaolevan poliittisen järjestelmän äänitorvi.

Kokonaisuutena, en voi tehdä sellaista vapaaehtoistyötä, josta on hyötyä joko hallitukselle, puolustusvoimille tai olemassa olevalle viranomaiskoneistolle. En yksinkertaisesti aio osallistua millään lailla minkäänlaisen kriisin tullen.

Vihaan tätä maata, oikein sydämeni pohjasta.

3

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • atlatl

      ...mukaan mielenterveysyhdistykseen vapaaehtoiseksi työntekijäksi.



      Itse kuulun Vapepaan Espoon ladun kautta ja sielläkin vain etsintäporukaan.

      Olen myös ollut SPR:n toiminnassa mukana,lähinnä ensiapupuolella.
      En ole koskaan ryhtynyt ruotimaan asiaa niin syvällisesti,kuin sinä. Itselleni se on ollut ajanvietettä,ilman poliittisia tms kytkentöjä.
      En kuulu kirkkoon,mutta siihenkin päätökseen olen tullut vain sillä perusteella,että miksi maksaa noin kallista jäsenmaksua jostakin,minkä palveluja en edes käytä.Ja kun kuolen,ei sillä ole edelleenkään minulle merkitystä.Joku minut hautaa kumminkin,tai mieluummin polttaa,toivottavasti.

      Mielenterveys on minulle itselleni kiinnostava asia ja yhdistyksessä toimiminen auttaa ymmärtämään erilaisuutta.Olen itse kokenut burnoutin aikanaan ja siitä toivuttuani olikin helppo lähteä mukaan.

      Asioiden liian syvällinen analysointi voi johtaa vinoutumiin. Mieti,mistä asenteesi kumpuaa ja mitä siinä on taustalla.
      Itse en todellakaan haluaisi olla Venäjän vallan alla,ajatuskin on outo ja apsurdi.
      Ja jos niin kävisi,niin sinunkin valinnanvapautesi saattaisi kaventua aika tavalla...

      Minä vihaan tässä maassa ainoastaan sitä,ettei se pidä heikoimmistaan huolta ja aseta omaa kansaansa etusijalle.

    • Voi ressua

      ..oikein sydämeni pohjasta!
      Miksi et muuttaisi muualle? Oikeinko joukolla sinua täällä kaipaisimme? Ehdotan, että kokeilet muuttaa jonnekin, vaikka kehitysmaahan ja katsomme sitten miten rakkaaksi tämä hyvinvointivaltio sinulle tulee.
      Eihän täällä kenenkään ole pakko olla, vaikka tänne on sattunut syntymään. Vapaassa maassa on sekin hyvä puoli, että sieltä voi myös vapaasti lähteä sinne, missä asiat ovat paremmin.
      Useimmiten juuri niiltä valittajilta puutuu rohkeus ja aloitekyky, kun se kaikki energia menee valittamiseen.

    • muuttori

      On hyvä että pärjäät omillasi noin hyvin ! Kaikki eivät vain voi olla ja pärjätä maailmassa ihannoin yksin.
      Minä osallistun jonkinverran vapaa-ajallani pakattomaan yhteiseen hyvään toimintaan vapaaehtoisena.
      Saan itsekin apua kun sitä tarvitsen, joten annan apuani niille jotka sitä tarvitsee. Vastavuoroisuusperiaate antaa minulle hyvää oloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      20
      6384
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      164
      5753
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5148
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      92
      4729
    5. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      229
      4676
    6. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      191
      4603
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4559
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      66
      4424
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      4009
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      3977
    Aihe