Minulla oli kiväärissä Japanilainen vanha BC-MIROKU 4x32 kiikari. Tässä ei silmän siirtyminen muuttanut osumakohtaa. Oli ilmeisesti Parallaksi OK.
Nyt on ostamassani Bushnell Trophy 3-12/56 kiikarissa virhettä koko lailla punapisteen verran, riippuen silmän sijainnista. Onko kyseinen virhe miten iso verrattuina muihin tämän hintaluokan kiikareihin?
Vaihdoinko
huonompaan
1
733
Vastaukset 1
- parallaksivaksi
Parallaksi-ilmiö esiintyy kaikissa kiikaritähtäimissä, hinnasta riippumatta. Parallaksi voidaan korjata nollaksi vain yhdelle matkalle kerrallaan. Onko matka nyt ehkä erilainen kuin mihin olet tottunut?
Minulla on sellainen kutina että näissä uusissa rehvakaammin speksatuissa tähtäimissä parallaksi voi pahimmillaan olla suurempi kuin vanhoissa vaatimattomammissa laitteissa, mutta ei näyttöä epäilyksen tueksi. Nollaan sen kuitenkin pitäisi jollakin matkalla mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202482Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401682Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6651102- 1081022
- 71982
- 98936
- 48895
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk85780Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33746- 90732