onko tosiaan niin että perikunnassa on oltava kaikissa asioissa yhteinen sävel asioita ja laskuja maksaessa.esim:yks maksaa sitä ja toinen tätä ja yks ei mitään.ja missä ne laskut sit tasataan?vai onko kärsittävä kun on menny maksaan?
perintö
tietoo vailla
2627
0Äänestä
Vastaukset 2
Vanhimmat
Valitkaa joku osakkaista pesänhoitajaksi. Hän maksaa laskut ja tekee tilin, josta te toiset näette mihin rahat ovat menneet.
Omia laskujaan ei kukaan voi maksaa tai laskuttaa "perikunnalta".
periaatteessa kyllä eli kaikien perinkuntaa koskevien pienemmätkin päätökset kuten laskujen maksut pitää tehdä täysin yksimielisesti. Yhden osakkaan vastaanhangoittelu estää päätöksen. (Eli jokaisella osakkaalla on veto-oikeus kuin suurvalloilla YK:n turvallisuusneuvostolla konsanaan)
Jotta tavalliset raha-asiat saadan jotenkin järkevästi hoidettua niin kannattaa valita pesänhoitaja joka saa jokaiselta osakkaalta valtakirjat pesän jokapäiväisten asioiden hoitoon ja tilien käyttöön. Valtakirjan voikin sitten jokainen omalta kohdaltaan peruutta koska haluaa jos on tyytymätön pesänhoitajaan.
Käräjäoikeuden määräämä pesänjakaja onkin sitten asia erikseen, hän ei tarvitse valtakirjoja.