Laaja oppimäärä?

abi09

Minut valittiin viime keväänä perusaineiden laajaan oppimäärään EST:iltä. Otin paikan vastaan ja aloitan opinnot intin jälkeen eli 2010 syksyllä. Mitä mieltä olette hyötyykö siitä paljon tulevaisuudessa? Räätälöidäänkö laajaoppimäärä osastokohtaisesti vai onko kaikilla laajanoppimäärän lukijoilla samat kurssit riippumatta osastosta vai onko esim sähköllä enemmän sähköfysiikkaa tms???

Kiitän vastauksista.

5

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Laaja on kaikilla sama. Pakollisena sen lukevat Tfy:läiset, muilla on mahdollisuus luikertaa takaisin perusoppimäärään, jos tökkii.

      En lue laajaa mutta useampi kaveri kyllä. Kokemukset ovat vaihdelleet; toiset tykkäävät, toiset vaihtavat pois liiallisen teoreettisuuden vuoksi sillä kaipaavat enemmän soveltamista. Kaikkien mielestä kuitenkin rankka.

    • ikuinen teekkari est

      No laajalla tulee perehdyttyä ainakin syvällisemmin osittaisdifferentiaaliyhtälöihin (Aalto-yliopiston tkk:lla Matikka L4), jotka ovat monien luonnonilmiöiden taustalla. Lisäksi on fysiikan lisäkursseja.

      Nykykoululaisella on hyvät mahdollisuudet perehtyä ammatinvalintaa tehdessään teknillisten tiedekuntien antiin, kun suuri osa kurssien kotisivuista (esim. luennot ja laskarit) on julkisesti luettavissa. Toivottavasti näin tulee olemaan jatkossakin.

    • Teekkkari

      Lyhyesti: laajan matematiikan "kannattavuus" riippuu siitä, mitä aiot opiskella. Osa EST:n suuntautumisvaihtoehdoista on sellaisia, joista selviäisi hyvin omaksutulla lukion pitkällä matematiikalla. Osa pääaineista on hyvin matemaattisia. Jos päädyt pääaineeseen, jossa matematiikka on korkeintaan aputiede, ei laajoista ole välttämättä "hyötyä". Matemaattisesti vaativaan pääaineeseen laajat oppimäärät antavat paremmat valmiudet.

      Laajan matematiikan opinnot tarvittaessa 'korvaavat' perusmatematiikkojen opiskelut. Jos luet ensimmäisen syksyn laajan matematiikan kurssin L1, ja vaihdat jouluna S-perusmatematiikkaan, ei siis tarvitse suorittaa S1:tä seuraavana syksynä.

      • abi09

        Millaisissa suuntauksissa on hyötyä laajasta estillä? Sovellettu elektroniikka vai kenties sähköfysiikka?Sähköfysiikka lienee ainakin yksi näistä.


    • Minttuvuoret

      Itse luen myös laajaa (2. vuosi) Est:ltä, vaikka aionkin siirtyä tfy:lle. Pitkärannan laaja matematiikka vaatii kyllä verta hikeä ja kyyneleitä, mutta toisaalta antaa todella syvällisen ja paremman ymmärryksen matematiikasta. Ymmärtää ehkä paremmin miksi asiat menevät kuten menevät. Ikävä puoli tietysti on, että samalla työllä saat samat kymmenen op / kurssi, mutta sähköllä arvosanasi olisi ehkä viisi, kun laajasta saat samalla duunilla ykkösen tai kakkosen. Itse kirjoitin laudaturit matematiikasta ja fysiikasta ja arvosanani L1:stä oli 2 ja L2:sta 3 (ja tein aika paljon duunia niidenkin eteen, moni muu vastaavalta pohjalta ei päässyt edes läpi).

      Joten, jos olet ekana/tokana vuonna valmis vähän karsimaan opintopistesaldosta, niin pärjäät varmasti, mutta jos tavoite on valmistua nopeasti ja hyvin arvosanoin, niin helpompi reitti toki on perusmatikka ja fysiikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1302
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      224
      1216
    Aihe