Mielipiteitä nimestä Lumia? Mun korvaan kuulostaa kauniilta ja jotenki tyttö ois Lumian näkönenki... Mitä mieltä muut? Toisia tai vaikka toisia ja kolmansia nimiä saa ehdotella
Lumia?
22
5977
Vastaukset
- vii.
Lumia on minusta kaunis ja herkkä nimi, tosin tällä hetkellä myös aika muodikas. Jos tyttö näyttää Lumialta ja itse nimestä pidät, niin anna se ihmeessä! Tässä muutama jatkoehdotus:
Lumia Eveliina
Lumia Juuli Elina
Lumia Marleena
Lumia Katariina
Lumia Enna Maaria - NimiTäti
Lumia Aurora.
Lumia Stella Linnea.
Lumia Vera Olivia.
Lumia Anna Isabella.
Lumia Iris Eleonora.
Lumia Fiia Henriikka. - ilonan äiti
Tällä hetkellä Tykkäisin Lumia Emiliasta, toinen nimi sais olla aika yleinen ku eka on noinki harvinainen. Pitäskö sinne väliin runnoo joku kolmas? Ehdotuksia? Tai sitte Lumia Mikaela? tarttisko se jonku väliin?
- sibyllavon
on hieman muunneltuna Lumilla Talvikki
- Prostituotu
Lumia = Espanjaa, ja tarkoittaa "Prostituoitu"... Että kannattaisi toinen nimi hankkia...
- poihgfgbn
No tarkemmin se tarkoittaa ilotyttöä, merkitys on tietty sama. Musta on kurjaa, että tollasten nimien annetaan mennä läpi, joku voisi valistaa vanhempia asiasta, koska kukaan ei anna tarkoituksella noin inhottavaa asiaa tarkoittavaa nimeä. Ei sitten varmaan kannata pikku-neiti-Lumioiden kanssa Espanjaan matkustaa.
- Anonyymi
Ei ole kiva merkitys espanjassa, mutta muuten Lumia on kyllä ihan kiva ja kaunis nimi
- Anonyymi
poihgfgbn kirjoitti:
No tarkemmin se tarkoittaa ilotyttöä, merkitys on tietty sama. Musta on kurjaa, että tollasten nimien annetaan mennä läpi, joku voisi valistaa vanhempia asiasta, koska kukaan ei anna tarkoituksella noin inhottavaa asiaa tarkoittavaa nimeä. Ei sitten varmaan kannata pikku-neiti-Lumioiden kanssa Espanjaan matkustaa.
pikku-Lumia?
Ei Lumioiden kannata kyllä isompanakaan, ei edes aikuisena matkustaa sinne Espanjaan, koska espanjalainen merkitys ei ole kiva,
- ¡..dios mío!
:DDDDD säälin niitä joille toi nimi on annettu.
- thegaveri
lumia tarkoittaa espanjaksi prostituoitua että miettiä kannattaa vielä
- Ihanat Lumiat
Lumia kuulostaa kauniilta suomalaisesta ja varmaan monesta muustakin espanjalaisen kielialueen ulkopuolella. Siis kannattaako välittää, mitä siellä ajatellaan. Harmitelkoon vaan, että heillä noin kauniilla sanalla on niin ikävä merkitys. Iloitaan me vaan ihanasta lumia-sanasta.
Suomalaiset ovat sentään osanneet nimetä ko. naistyypin just sopivasti huora. Ei kuulosta kauniilta varmaan missään kielessä. - hmhmhmhmhmhmhmhmhmh
Ihanat Lumiat kirjoitti:
Lumia kuulostaa kauniilta suomalaisesta ja varmaan monesta muustakin espanjalaisen kielialueen ulkopuolella. Siis kannattaako välittää, mitä siellä ajatellaan. Harmitelkoon vaan, että heillä noin kauniilla sanalla on niin ikävä merkitys. Iloitaan me vaan ihanasta lumia-sanasta.
Suomalaiset ovat sentään osanneet nimetä ko. naistyypin just sopivasti huora. Ei kuulosta kauniilta varmaan missään kielessä."Siis kannattaako välittää, mitä siellä ajatellaan"
Ööh, kannattaa ainakin jos vähänkin välittää lapsestansa? Koulun muut lapset saavat merkityksen heti selville, ja kiusaaminen tulee olemaan todella massiivista. Lähes väistämättä.
- vinkki5
kukkelikuu
- lumiakko
Lumia? Kas kun ei lutkuttaja : D
- Anonyymi
itse olet lutkuttaja
- kiitos vanhemmille
ompahan ainakin kysyntää ensimmäisellä espanjan matkalla!
- ehheh
Hienosti heränny melkeen pari vuotta vanha threadi henkiin Nokian uusimman romun julkistamisen myötä :P
- että näin...
Kannattaa kaikkien alkaa googlettaa oma nimi.Maailmassa on niin paljon kieliä ja slangeja.On se jännä nyt suomalaiset osaa niin hyvin espanjan kujaslangia..
Ihan Markus tarkoittaa k*rpää yhdellä kielellä,Mico (myös kuulostaa perus Mikko) naisen alapäätä,Vanessa nimelllä sama merkitys kuin Lumialla jollain slangilla sekä aina niin kiistelty Fanni/Fanny joka myöskin alapää..puhumattakaan Mariko/Marika joka on homo..että kaikki nyt vaan googlettaa!!!!
Ja näillä ulkomaan matkoilla Lumiat voivat käyttää vaikka toista nimeään tai lempinimeä jos niille kujille päätyvät.
Onneksi lumi on suomessa kaunis sana ja tarkoittaa ihanaa lunta ja lumia taas sen yksi muoto.. - ou mai kaad
espanjan vanhasta slangista tullut suomen uusi kansalliskieli..
on se jännä kun nyt tuuletetaan tuollaisesta vaikka niin monta nimeä tarkoittaa jotain jollain muulla nimellä..ettei vaan osuis haukkujia omaan nilkkaan..
ei mekään välitetä vaikka meidän kielen muna on eräässä maassa todella yleinen nimi.se kyllä lausutaan aivan erilailla..harvemmin esim.espanjassa on aakkoset ja kirjainten luku samanlainen kuin suomessa..
muutama vuosi sitten Lumia nimeä vaan arvosteltiin sen takia kun on myös sukunimi (myös muualla kuin suomessa) .sen olen huomannut että kyllä täällä onkin paljon espanjan ilotyttöjen tuntioita..
kyllä tän nimen pohtimen on niin turhaa.Lumi on suomessa nykyään siis horo..okei..siis oletteko nyt tosissanne?? - pakko päästä pätemää
Aika moni oppinut puhumaan espanjaa 26.10.2011. Sana on uskoakseni ollut olemassa jo tammikuussa 2010 kun topic oli ajankohtainen, olisi silloin kannattanut ottaa kantaa.
- Anonyymi
siis mä tulin tänne vaan kertomaan että mun kaverin nimi on lumia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1577125Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142608Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk481878Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141451Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901335- 711137
Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271129Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631103Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481075- 691017