Mielipiteitä nimestä Lumia? Mun korvaan kuulostaa kauniilta ja jotenki tyttö ois Lumian näkönenki... Mitä mieltä muut? Toisia tai vaikka toisia ja kolmansia nimiä saa ehdotella
Vastaukset 22
- vii.
Lumia on minusta kaunis ja herkkä nimi, tosin tällä hetkellä myös aika muodikas. Jos tyttö näyttää Lumialta ja itse nimestä pidät, niin anna se ihmeessä! Tässä muutama jatkoehdotus:
Lumia Eveliina
Lumia Juuli Elina
Lumia Marleena
Lumia Katariina
Lumia Enna Maaria - NimiTäti
Lumia Aurora.
Lumia Stella Linnea.
Lumia Vera Olivia.
Lumia Anna Isabella.
Lumia Iris Eleonora.
Lumia Fiia Henriikka. - ilonan äiti
Tällä hetkellä Tykkäisin Lumia Emiliasta, toinen nimi sais olla aika yleinen ku eka on noinki harvinainen. Pitäskö sinne väliin runnoo joku kolmas? Ehdotuksia? Tai sitte Lumia Mikaela? tarttisko se jonku väliin?
- sibyllavon
on hieman muunneltuna Lumilla Talvikki
- Prostituotu
Lumia = Espanjaa, ja tarkoittaa "Prostituoitu"... Että kannattaisi toinen nimi hankkia...
- poihgfgbn
No tarkemmin se tarkoittaa ilotyttöä, merkitys on tietty sama. Musta on kurjaa, että tollasten nimien annetaan mennä läpi, joku voisi valistaa vanhempia asiasta, koska kukaan ei anna tarkoituksella noin inhottavaa asiaa tarkoittavaa nimeä. Ei sitten varmaan kannata pikku-neiti-Lumioiden kanssa Espanjaan matkustaa.
- Anonyymi
Ei ole kiva merkitys espanjassa, mutta muuten Lumia on kyllä ihan kiva ja kaunis nimi
- Anonyymi
poihgfgbn kirjoitti:
No tarkemmin se tarkoittaa ilotyttöä, merkitys on tietty sama. Musta on kurjaa, että tollasten nimien annetaan mennä läpi, joku voisi valistaa vanhempia asiasta, koska kukaan ei anna tarkoituksella noin inhottavaa asiaa tarkoittavaa nimeä. Ei sitten varmaan kannata pikku-neiti-Lumioiden kanssa Espanjaan matkustaa.
pikku-Lumia?
Ei Lumioiden kannata kyllä isompanakaan, ei edes aikuisena matkustaa sinne Espanjaan, koska espanjalainen merkitys ei ole kiva,
- ¡..dios mío!
:DDDDD säälin niitä joille toi nimi on annettu.
- thegaveri
lumia tarkoittaa espanjaksi prostituoitua että miettiä kannattaa vielä
- Ihanat Lumiat
Lumia kuulostaa kauniilta suomalaisesta ja varmaan monesta muustakin espanjalaisen kielialueen ulkopuolella. Siis kannattaako välittää, mitä siellä ajatellaan. Harmitelkoon vaan, että heillä noin kauniilla sanalla on niin ikävä merkitys. Iloitaan me vaan ihanasta lumia-sanasta.
Suomalaiset ovat sentään osanneet nimetä ko. naistyypin just sopivasti huora. Ei kuulosta kauniilta varmaan missään kielessä. - hmhmhmhmhmhmhmhmhmh
Ihanat Lumiat kirjoitti:
Lumia kuulostaa kauniilta suomalaisesta ja varmaan monesta muustakin espanjalaisen kielialueen ulkopuolella. Siis kannattaako välittää, mitä siellä ajatellaan. Harmitelkoon vaan, että heillä noin kauniilla sanalla on niin ikävä merkitys. Iloitaan me vaan ihanasta lumia-sanasta.
Suomalaiset ovat sentään osanneet nimetä ko. naistyypin just sopivasti huora. Ei kuulosta kauniilta varmaan missään kielessä."Siis kannattaako välittää, mitä siellä ajatellaan"
Ööh, kannattaa ainakin jos vähänkin välittää lapsestansa? Koulun muut lapset saavat merkityksen heti selville, ja kiusaaminen tulee olemaan todella massiivista. Lähes väistämättä.
- vinkki5
kukkelikuu
- lumiakko
Lumia? Kas kun ei lutkuttaja : D
- Anonyymi
itse olet lutkuttaja
- kiitos vanhemmille
ompahan ainakin kysyntää ensimmäisellä espanjan matkalla!
- ehheh
Hienosti heränny melkeen pari vuotta vanha threadi henkiin Nokian uusimman romun julkistamisen myötä :P
- että näin...
Kannattaa kaikkien alkaa googlettaa oma nimi.Maailmassa on niin paljon kieliä ja slangeja.On se jännä nyt suomalaiset osaa niin hyvin espanjan kujaslangia..
Ihan Markus tarkoittaa k*rpää yhdellä kielellä,Mico (myös kuulostaa perus Mikko) naisen alapäätä,Vanessa nimelllä sama merkitys kuin Lumialla jollain slangilla sekä aina niin kiistelty Fanni/Fanny joka myöskin alapää..puhumattakaan Mariko/Marika joka on homo..että kaikki nyt vaan googlettaa!!!!
Ja näillä ulkomaan matkoilla Lumiat voivat käyttää vaikka toista nimeään tai lempinimeä jos niille kujille päätyvät.
Onneksi lumi on suomessa kaunis sana ja tarkoittaa ihanaa lunta ja lumia taas sen yksi muoto.. - ou mai kaad
espanjan vanhasta slangista tullut suomen uusi kansalliskieli..
on se jännä kun nyt tuuletetaan tuollaisesta vaikka niin monta nimeä tarkoittaa jotain jollain muulla nimellä..ettei vaan osuis haukkujia omaan nilkkaan..
ei mekään välitetä vaikka meidän kielen muna on eräässä maassa todella yleinen nimi.se kyllä lausutaan aivan erilailla..harvemmin esim.espanjassa on aakkoset ja kirjainten luku samanlainen kuin suomessa..
muutama vuosi sitten Lumia nimeä vaan arvosteltiin sen takia kun on myös sukunimi (myös muualla kuin suomessa) .sen olen huomannut että kyllä täällä onkin paljon espanjan ilotyttöjen tuntioita..
kyllä tän nimen pohtimen on niin turhaa.Lumi on suomessa nykyään siis horo..okei..siis oletteko nyt tosissanne?? - pakko päästä pätemää
Aika moni oppinut puhumaan espanjaa 26.10.2011. Sana on uskoakseni ollut olemassa jo tammikuussa 2010 kun topic oli ajankohtainen, olisi silloin kannattanut ottaa kantaa.
- Anonyymi
siis mä tulin tänne vaan kertomaan että mun kaverin nimi on lumia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen251427- 751279
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841221Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101024Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291015- 72926
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.87871Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52722Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132702Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86687- 146604
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54593- 50589
- 28588
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91577Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13559- 37548
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä21547Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94546- 46543