Lumia?

ilonan äiti

Mielipiteitä nimestä Lumia? Mun korvaan kuulostaa kauniilta ja jotenki tyttö ois Lumian näkönenki... Mitä mieltä muut? Toisia tai vaikka toisia ja kolmansia nimiä saa ehdotella

22

6151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vii.

      Lumia on minusta kaunis ja herkkä nimi, tosin tällä hetkellä myös aika muodikas. Jos tyttö näyttää Lumialta ja itse nimestä pidät, niin anna se ihmeessä! Tässä muutama jatkoehdotus:

      Lumia Eveliina
      Lumia Juuli Elina
      Lumia Marleena
      Lumia Katariina
      Lumia Enna Maaria

    • NimiTäti

      Lumia Aurora.
      Lumia Stella Linnea.
      Lumia Vera Olivia.
      Lumia Anna Isabella.
      Lumia Iris Eleonora.
      Lumia Fiia Henriikka.

    • ilonan äiti

      Tällä hetkellä Tykkäisin Lumia Emiliasta, toinen nimi sais olla aika yleinen ku eka on noinki harvinainen. Pitäskö sinne väliin runnoo joku kolmas? Ehdotuksia? Tai sitte Lumia Mikaela? tarttisko se jonku väliin?

      • sibyllavon

        on hieman muunneltuna Lumilla Talvikki


    • Prostituotu

      Lumia = Espanjaa, ja tarkoittaa "Prostituoitu"... Että kannattaisi toinen nimi hankkia...

      • poihgfgbn

        No tarkemmin se tarkoittaa ilotyttöä, merkitys on tietty sama. Musta on kurjaa, että tollasten nimien annetaan mennä läpi, joku voisi valistaa vanhempia asiasta, koska kukaan ei anna tarkoituksella noin inhottavaa asiaa tarkoittavaa nimeä. Ei sitten varmaan kannata pikku-neiti-Lumioiden kanssa Espanjaan matkustaa.


      • Anonyymi

        Ei ole kiva merkitys espanjassa, mutta muuten Lumia on kyllä ihan kiva ja kaunis nimi


      • Anonyymi
        poihgfgbn kirjoitti:

        No tarkemmin se tarkoittaa ilotyttöä, merkitys on tietty sama. Musta on kurjaa, että tollasten nimien annetaan mennä läpi, joku voisi valistaa vanhempia asiasta, koska kukaan ei anna tarkoituksella noin inhottavaa asiaa tarkoittavaa nimeä. Ei sitten varmaan kannata pikku-neiti-Lumioiden kanssa Espanjaan matkustaa.

        pikku-Lumia?
        Ei Lumioiden kannata kyllä isompanakaan, ei edes aikuisena matkustaa sinne Espanjaan, koska espanjalainen merkitys ei ole kiva,


    • ¡..dios mío!

      :DDDDD säälin niitä joille toi nimi on annettu.

    • thegaveri

      lumia tarkoittaa espanjaksi prostituoitua että miettiä kannattaa vielä

      • Ihanat Lumiat

        Lumia kuulostaa kauniilta suomalaisesta ja varmaan monesta muustakin espanjalaisen kielialueen ulkopuolella. Siis kannattaako välittää, mitä siellä ajatellaan. Harmitelkoon vaan, että heillä noin kauniilla sanalla on niin ikävä merkitys. Iloitaan me vaan ihanasta lumia-sanasta.

        Suomalaiset ovat sentään osanneet nimetä ko. naistyypin just sopivasti huora. Ei kuulosta kauniilta varmaan missään kielessä.


      • hmhmhmhmhmhmhmhmhmh
        Ihanat Lumiat kirjoitti:

        Lumia kuulostaa kauniilta suomalaisesta ja varmaan monesta muustakin espanjalaisen kielialueen ulkopuolella. Siis kannattaako välittää, mitä siellä ajatellaan. Harmitelkoon vaan, että heillä noin kauniilla sanalla on niin ikävä merkitys. Iloitaan me vaan ihanasta lumia-sanasta.

        Suomalaiset ovat sentään osanneet nimetä ko. naistyypin just sopivasti huora. Ei kuulosta kauniilta varmaan missään kielessä.

        "Siis kannattaako välittää, mitä siellä ajatellaan"


        Ööh, kannattaa ainakin jos vähänkin välittää lapsestansa? Koulun muut lapset saavat merkityksen heti selville, ja kiusaaminen tulee olemaan todella massiivista. Lähes väistämättä.


    • vinkki5

      kukkelikuu

    • lumiakko

      Lumia? Kas kun ei lutkuttaja : D

      • Anonyymi

        itse olet lutkuttaja


    • kiitos vanhemmille

      ompahan ainakin kysyntää ensimmäisellä espanjan matkalla!

    • ehheh

      Hienosti heränny melkeen pari vuotta vanha threadi henkiin Nokian uusimman romun julkistamisen myötä :P

    • että näin...

      Kannattaa kaikkien alkaa googlettaa oma nimi.Maailmassa on niin paljon kieliä ja slangeja.On se jännä nyt suomalaiset osaa niin hyvin espanjan kujaslangia..

      Ihan Markus tarkoittaa k*rpää yhdellä kielellä,Mico (myös kuulostaa perus Mikko) naisen alapäätä,Vanessa nimelllä sama merkitys kuin Lumialla jollain slangilla sekä aina niin kiistelty Fanni/Fanny joka myöskin alapää..puhumattakaan Mariko/Marika joka on homo..että kaikki nyt vaan googlettaa!!!!

      Ja näillä ulkomaan matkoilla Lumiat voivat käyttää vaikka toista nimeään tai lempinimeä jos niille kujille päätyvät.

      Onneksi lumi on suomessa kaunis sana ja tarkoittaa ihanaa lunta ja lumia taas sen yksi muoto..

    • ou mai kaad

      espanjan vanhasta slangista tullut suomen uusi kansalliskieli..

      on se jännä kun nyt tuuletetaan tuollaisesta vaikka niin monta nimeä tarkoittaa jotain jollain muulla nimellä..ettei vaan osuis haukkujia omaan nilkkaan..

      ei mekään välitetä vaikka meidän kielen muna on eräässä maassa todella yleinen nimi.se kyllä lausutaan aivan erilailla..harvemmin esim.espanjassa on aakkoset ja kirjainten luku samanlainen kuin suomessa..

      muutama vuosi sitten Lumia nimeä vaan arvosteltiin sen takia kun on myös sukunimi (myös muualla kuin suomessa) .sen olen huomannut että kyllä täällä onkin paljon espanjan ilotyttöjen tuntioita..

      kyllä tän nimen pohtimen on niin turhaa.Lumi on suomessa nykyään siis horo..okei..siis oletteko nyt tosissanne??

    • pakko päästä pätemää

      Aika moni oppinut puhumaan espanjaa 26.10.2011. Sana on uskoakseni ollut olemassa jo tammikuussa 2010 kun topic oli ajankohtainen, olisi silloin kannattanut ottaa kantaa.

    • Anonyymi

      siis mä tulin tänne vaan kertomaan että mun kaverin nimi on lumia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe