Myyn 104m2 Kurkimäki, Helsinki

Juhani Jaakola

Myydään tilava ja valoisa lintukoto "smurffikylästä"! Asunto on 4h k s 2kph 104m2, jossa lisäksi suuri kattoterassi.

Asunto on nelikerroksisen pienkerrostalon kahdessa ylimmässä kerroksessa. Alakerrassa on keittiö, olohuone, kylpyhuone/wc ja 2 muuta huonetta, yläkerrassa sauna, kylpyhuone/wc ja yksi huone. Hissiä ei ole.

Kattoterassin (pinta-ala noin 10m2) yhteydessä on lasitettu huone (pinta-ala noin 10m2) ja kylmää säilytystilaa. Kattoterassilta on hyvät näköalat, sinne mahtuu hyvin ruokapöytä ja kaasugrilli ja sinne paistaa aurinko koko päivän.

Ikkunat ovat kolmeen ilmansuuntaan (etelä-länsi-pohjoinen). Etelässä ja pohjoisessa on puisto, lännessä parkkipaikka.

Kulkuyhteydet ovat hyvät, asunto sijaitsee Kurkimäessä, metron ja Kehä I:n leikkauspisteessä. Asunnolta on kahdeksan minuutin kävelymatka Kontulan metroasemalle, matka Mantan patsaalle kestää noin 35 minuuttia.

Lähellä on päiväkoteja (150m ja 200m), koulu (300m), kioski (200m), parturikampaamo, ja lähikauppa (600m). Alueella on pienkerrostaloja ja puistoja, aluetta sanotaankin smurffikyläksi.

Hoitovastike on 287.10 eur/kk, rahoitusvastike 87 eur/kk ja vesimaksu 11.50 eur/kk/hlö.

Velaton hinta on 179055 euroa, lainaosuus 3045 euroa, myyntihinta 176010 euroa. Asunto on Hitas-asunto.

Talo on rakennettu 1984.

Asunnon kunto on hyvä, paitsi olohuone kaipaa uuden tapetin. Lattiassa on muovimatto, alakerran kylpyhuoneessa on muovimatto, yläkerran kylpyhuoneessa laatat ja lattialämmitys.

Keittiössä on liesi, liesituuletin, astianpesukone, jääkaappi ja pakastin. Alakerran kylpyhuoneessa on pesukoneliitäntä.

Säilytystilat: komerot, kylmä säilytyshuone kattoterassin yhteydessä, kanahäkkikomero.

Yhteiset tilat: kerhohuone, pesutupa, mankeli, ulkoiluvälinevarasto, sauna.

Vapautuu sopimuksen mukaan, tarvittaessa nopeastikin.

Osoite: Kurkisuontie 8 A 5, 00940 Helsinki (Kurkimäki)

Juhani Jaakola, [email protected], puh 040-5015182

6

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myynyt jo

      Epätoivosta myymistä ;=)

    • KurkisuontieKurkimäki

      Hometalo #kurkimäki #kurkisuontie8 sauna homeessa vaikka juuri remontoitu ei kannata ostaa myynnissä yksi taas

    • Itä-helsinkiläinen

      Ja ympäristössä kaiken näköistä ja väristä viipottajaa riittää. Päiväkodissa suomenkielinen lapsi on vähemmistöä. Helsingin monikulttuurisinta aluetta, joku saattaa tykätä, mutta en omaa lastani tuolla kasvattaisi. Myy äkkiä sillä hinnalla millä menee, hinta tulee vain laskemaan, ei kovin haluttua aluetta.

    • sandi100

      Kuka saunat on rakentanut?

    • RemontitEdessä

      Mikä on taloyhtiön kunto? Talo rakennettu 1984, ja vastikkeiden perusteella kaikki isot remontit edessä.

      • Oletko huomioinut kommentissasi sitä, että aloittajan viesti on 12 vuoden takaa. Eivätköhän ne hoitovastikkeet ole sinä aikana nousseet ihan samaa tahtia muidenkin yhtiöiden vastikkeiden kanssa.