Moi! Multa on leikattu sekä munasarjat ja kohtu.kysyisin voiko Estradot 50ug laastaria lisätä itse niin että määräksi tulee 75ug kun tuo pienempi määrä ei oikein auta ???
annostelu
juujuuuf
3324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sama pulma oli minulla joku vuosi sitten. Muistaakseni (huom! muistaakseni :) ) apteekissa sanottiin että pitää olla yhdellä laastarilla se estrogeeni. Siis ettei kokonaista ja puolikasta voisi laittaa. En ole varma eli ota vielä selvää. Itse tein silleen kerran, kun olen näiden laastarien kanssa "tapellu", että kun sain 50:sta kauheen migreenin ja siitä leikkasin pois vähän eli jäi n. 37,5 vahvuus. Tämä vastaus ei kyllä sinua paljoa auttanut, mutta kirjotimpahan oman kokemukseni :)
Hei kanssasisaret!
Multakin lekikety molemmat pois. Olen 2003 vuodesta joutunut myös estrogeenin kanssa pelaamaan. Aluksi pilleri 2 mg oli aivan liikaa. Sitten pilleri 1 mg, päänsärky jatkui, jalat turposivat. Geelin kautta siirryin 50 mg laastariin, mutta estrogeeniarvo oli liian alhaalla sen kanssa. Joten seuraavaksi 75 mg, josta välillä leikkasin palan pois, kun tuntui liian vahvalta. Ei ole lekurikaan sanonut, että pitäisi vain yksi kpl olla kerrallaan. Ai niin, jossain välissä kokeiltiin 37,5 mg, mutta hikolin liikaa. Käytin ne loppuun niin, että 2 laastaria oli mahassa yhtä aikaa.
Yksi keino on pitää geeliä lisänä. Jos ei 50 mg riitä, voi tarvittaessa laittaa geelistä lisää. Lomalla olen ottanut välillä vain geeliputkilon mukaan, sillä laastareiden jäljet herättävät välillä turhia kysymyksiä, niin kätevä kuin laastari onkin.
Geeli on melko edullinen ja muutenkin ihan kätevä siinä sivussa. Kesällä laitoin sitä lisäksi, kun oli kuuma. Nyt talvella ei ole tarvinnut.
Minkälaisia oireita saatte jos estrogeeniä on liikaa? Multa ei ole otettu hormooni kokeita verestä vaikka sitä tässä kerran pyytelin lääkäriltä :/ehkä pitää turhana ,kun ei ole munasarjoja eikä kohtua:( täytyisi siltä pyytää myös tuo geeli laastareita mulla löytyykin .