Kawasaki ER-6n

Olisi mukava kuulla kokemuksia otsikon mukaisesta pyörästä? Risuja ja ruusuja..

Sekä jos jollain on kokemusta ko. pyörästä kuristettuna (25kw)


Kiitoksia vastauksista jo etukäteen!
514257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei, kokemusta kahden kesän verran ja olen ollut tyytyväinen. Nyt pyörä myynnissä lama-tilanteesta johtuen, mutta tähän saakka on ollut ongelmattomia ja hauskoja kilometrejä.

Mielestäni huonoa: ulkonäkö, halpamallin ja tyttöpyörän leima, tärinää jonkun verran ja peileistä ei vakiokuntoisena näe kuin omat hihat/hartiat.

HYVÄÄ:
1.edullinen esim. kun vain kaksi tulpaa (sopivan tulpan hinta edullisimillaan n.15e) pieni öljytilavuus (selviää öljynvaihdosta kahdella litralla), pieni kulutus (viimekesän kk. vähän yli 4l/100km)
2. Kevyt ja helppo käsitellä (melko pysty ajoasento ja leveämpi ohjaustanko kuin kyykyissä).

Nämä nyt tuli ekana mieleen. Nyt ER6:a saa jo mp-liikkeistäkin melko kohtuullisella hinnalla, mutta uusien hinta maahantujan sivulla on mielestäni korkea. Katso Nettimotosta sopiva yksilö.

Äänestä

Kulutus 4,3L/100km. Helppo ajaa, ja kuski saa olla lyhytkin. Huoltoväli 6000km. 650cc eli kiihtyvyys on riittävä n. 4,3sek 0...100km/h. Avo malli eli naku pyörä. Oon ajanut 4 kesää. Ostohinta oli edullinen 7700e uutena. Ruisku kone, ei vaadi talvella muuta kuin 2 ...3 kertaa akun latauksen. Hyvä eka iso motskari.

Äänestä

Muinoin kuulin moniltakin, että Kawasaki noin ylipäätään on huono merkki, moottoripyörien Lada jne... Mutta nyt kun olen hankkimassa ekaa omaa pyörää, niin juuri Kawasaki ER:ää on kehuttu kaikkein eniten. Olen nainen eli tyttöpyörän maine ei haitanne ;)
Mutta mistä tuo huono maine?

Äänestä

Samasta konseptista löytyy myös Versys-malli samalla koneella, ns. allround-malli. Voisi olla varsin hyvä vaihtoehto myös. Oli just koeajo, oliskohan ollut MP-lehdessä. Sai tosi hyvät arvostelut. Käy tsekkaamassa Kawan nettisivuilta! Tuon ottaisin ainakin minä.

Äänestä

Minä asun puolet vuodesta thaimaassa ja ostin Kawasaki ER-n6 ja olen pyöräillyt eri merkkisillä mp. pyörillä jo vuodesta 1972 asti ensimmäinen pyöräni oli Kawasaki a1-samurai 250 ja se oli16 vuotiaalle pojalle kova sana. ja sen jälkeen on ollut suomessa yseita pyöriä. Thaimaassa ER-06 hinta laatusuhde on paikallaan minä tein oikein kon ostin ER-06.pyörän siinä on vakio peilit paikalla ja ei tärise vaikka linssissä on ohitus tilanteessa 160 vauhtia.Onhan niitä varmaan paremia 650 pyöriä mutta minä pidän ER-n6.sta.MASA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erska650 kirjoitti:

Olisi mukava kuulla kokemuksia otsikon mukaisesta pyörästä? Risuja ja ruusuja..

Sekä jos jollain on kokemusta ko. pyörästä kuristettuna (25kw)


Kiitoksia vastauksista jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu