Vauva saanut nyt ensimmäistä kertaa kiinteitä ruokia. Nyt siis 6. päivä menossa. Ollaan maisteltu kaupan porkkanasosetta. Alkuun ihan teelusikallinen ja nyt menee alas ehkä noin 6-8 tl. Vauva on ollut alusta asti tolkuttoman kova puklailemaan, joten osa kiinteistä tulee aina ulos jälkeenpäin.
Huomasin toissapäivänä vauvan kaulalla punertavan, selkeäreunaisen läntin. Iho on vähän kuivakan ja hilseilevän oloinen siitä kohdasta. Äsken kun katsoin, niin alue ei ole muuttunut miksikään. Vauva on kyllä pullukka ja taipeita saa puhdistella ahketaa puklien jäljiltä. Onkohan kaulan iho ärtynyt pukleista vai voisiko läntti olla merkki ruoka-aineallergiasta? Suolisto on toiminut kuten ennenkin ja kakka kulkee. Vielä muistuttaa tavallista maitokakkaa.
Minkälaisina iho-oireina teidän vauvoillanne on allergiat ilmenneet? Jos oireet olisivat meillä porkkanasta, niin olisivatko ne jo pahentuneet viikon aikana? Tai olisiko länttejä silloin muuallakin kuin kaulassa?
Kiinteiden aloitus, ihottumaako?
7
2403
Vastaukset
- :::::
Rasvaa länttiä ahkerasi. Yleensä nuo ovat atopialäiskiä.
Porkkana ei ole kyllä paras kiinteiden aloitukseen. On aika allergisoiva ja meidän poika ei voi sitä syödä vieläkään kun ottaa mahaan vaikkei varsinaista allergiaa ole. Sinuna jättäisi porkkanan nyt heti pois ja kokeilisin jollain muulla ja sitten myöhemmin porkkana uudelleen. Ja seuraisin ihoa. - 15+2
porkkanasta tai sitten ei. Ei ainakaan mikään vakava allergia, jos muuten kaikki kunnossa. Liian pienestä ei kannata säikähtää ja olettaa kuukausikaupalla, että lapsi on allerginen, vaan jättää vaikka hetkekesi pois ja kokeilla parin viikon päästä uudelleen.
Esimerkiksi maissi ja luumu ovat aika hyviä aloitussoseita, eivätkä yleisesti ottaen allergisoivia. - länttejä
Minun vauvalla noita länttejä on. Yritän rasvata. Villan olen jättänyt käytöstä koska pahensi ihottumaa tosi rajusti. Samoin huuhteluaineet pois käytöstä. Yäpuku hänellä nykyisin pehmuista bambua. Nykyisin ihottumaa hänellä enää käsivarsissa ja säärissä. Epäilen että saa kontatessaan allergiaa villamatostani. Tänään poistin suurimman maton. Lääkäri sanoi minulle että ruoka-aineallergiat näkyvät kasvoissa. Vauvani lehahtelee kasvoista jos syö vadelmaa/mustikkaa.
- sdsfdfdfsd
allergiapohjainen ihottuma pahenee koko ajan, jos antaa allergisoivaa ruokaa. Yleensä tulee poskiin ja suun lähistölle, mutta voi tulla vaikka vain raajoihin.
Meillä atooppinen ihottuma aiheuttaa juuri tuommoisia karheita ja punaisia länttejä (usein selkeäreunaisia). Niitä on ollut jaloissa, käsissä, vatsassa, poskissa, leuassa, otsassa, niskassa,... eri periaatteessa siis pitkin kehoa.
Rasvaa aamuin illoin ja laita kortisonia (0,5-1%), jos ärtyy tai ei parane. - ap
No niin, taas tsekkailin tuota punaista kohtaa ja se on kyllä ihan ennallaan. Ehkäpä juurikin tuollaista "sdsfd...":n kuvailemaa atopiatyyppistä. Mutta tosiaan on vain se yksi läntti ja koko muu kroppa ihan siisti. Ei helota posket eikä ole mitään näppyä missään. Tokkopa on kuitenkaan allergiaa? Taidan nyt vain rasvata sitä perusvoiteella ja katsoa mitä tapahtuu.
Jännä että porkkana ja peruna ovat kuitenkin niitä ensimmäisinä suositeltuja soseita, jos porkkana on monelle lapselle sopimaton. Mulla on tuota maissisosetta kotona kyllä. Voisinhan kokeilla huomenna siirtyä siihen.- DipD
olen porkkana-allerginen ja kuulostaa tutulta. Suosittelen että lopetat porkkanan syöttämisen ja katsot häviääkö ihottuma, jos ei, niin kyse on muusta. Yksinkertaista. Kysäise sitten neuvolasta.
- Saafra
Meille allergiasairaalan lääkäri sanoi, että ei kannata antaa liian pitkään vain yhtä ja samaa ruoka-ainetta. Sillä tavalla ihoreaktioita tulee mistä vaan. Vaihda porkkana johonkin muuhun, kun olet jo noin monta päivää antanut samaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538253- 614541
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404313Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233942Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423430Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353423Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383338- 483113
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422851- 492614