En ole varma, onko tämä oikea palsta, mutta haluaisin lisätietoa näistä kahdesta, kiinnostavasta ammatista. Mitä pr-henkilö ja manageri tekevät? Miten näihin ammatteihin haetaan ja kouluttaudutaan? Mietin tulevaisuuden ammattiani ja nämä kaksi ovat kiinnittäneet huomioni.
Pr-ihminen, manageri...?
3
4710
Vastaukset
- Seppo Vesterinen.
alasta ja toimenkuvasta. Kumpikin voi olla ihan mitä tahansa. Pr- tyyppi voi olla konsulentti, joka jakaa jugurttimaistiaisia marketissa tai manageri voi olla se, joka neuvottelee Räikköselle kymmenien miljoonien formula diilejä. Ja ihan mitä tahansa siltä väliltä. Noin yleisesti ottaen kyseessä on bisneksen tekeminen, että ekonomin papereista on apua. Ja sitten tietenkin ääretön kontaktiverkosto ja jonkin alan täydellinen tunteminen. Kyllä noissa hommissa on hyötyä viestinnän korkeakoulututkinnosta, ehdottomasti.
Tuollaiset hommat menee kyllä mun käsittääkseni silleen, että ei niihin varsinaisesti kukaan oikein kouluttaudu ja hakeudu, niihin jotenkin vaan ajaudutaan. Esimerkiksi just urheilijoilla on melkein aina managerit ammattilaispuolella. Manageri junailee kaikenlaisia asioita, hoitelee sponsorisoppareita, laatii aikatauluja, sopii kilpailupalkkioista, varailee matkalippuja ja käy aamuisin hakemassa Nykäsen putkasta. Eli kyllä asiassa on aika paljon eripuolia, eikä tollasiin voi koulunpenkiltä oppia paljoa hakea. Ainiin, kielitaitona pitää tietenkin olla ainakin yleisimmät kielet.
Joop, kiinnostavia ammattejahan net on. - Keke. Rosberg
Asian ytimen. Asia on se ydin. Paas lukien, mitä managerointi tarkoittaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Seppo_Vesterinen- PR Manager
Pr -lyhenne tulee sanoista Public relations ja se on kyllä vähän muuta kuin tuote-esittelyä. Termi liittyy yritysmaailman brändikuvan rakentamiseen ja tietynlaiseen tapaan toimia stakeholderien kanssa. Promootiot on sitten asia erikseen, ne on promotyttöjä, jotka esittelee purkkikeittoa kaupassa. Tosin pr-alan pohjatasoa ovat siis kyllä eräänlaiset "edustustehtävät", PR-ihmiset saattavat palkata esim. jonkun julkkiksen edustamaan yritystä luodakseen yrityksestä tietynlaisen kuvan ulkomaailmalle. Mutta siis kovan tason PR-hommiin tarvitaan korkeakoulututkinto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4931869Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3801576Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641368Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H181357- 113962
- 51929
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19916Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15771Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66763Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka10751