"Mitkä pärjää sudelle" ketjusta päätellen ihmiset tietävät keskimäärin hyvin vähän susista... Nimittäin laumanvartijat eivätkä mitkään muutkaan koirat pärjää sudelle! Koira on kesytetty villistä pedosta, sudesta. Ei kesyttämällä saada parempia taistelijoita. Koiran taistelutaidot ovat kesyttämisen myötä heikenneet monien muiden ominaisuuksien kanssa ( tosin joitakin muita ominaisuuksia on saatu paremmiksi ). Suden kokoa myös usein vähätellään, susien keskipainoksi luullaan usein jotain 30 kiloa mutta oikeasti keskipaino on lähempänä 50 kiloa ( suurimmat ammutut sudet ovat painaneet melkein 90 kiloa )... Lisäksi monesti luullaan, etteivät sudet ola lihaksikkaita. Päinvastoin, sudet ovat huomattavasti lihaksikkaampia kuin koirat. Sudella on myös ylivertainen nopeus, puruvoima, hammaskalusto, älykkyys, tilanneäly ja arviointikyky sekä aggessiivisuus koiraan verrattuna. 1vs1 taistelussa koiran mahdolllisuudet hipovat nollaa, sillä ominaisuuksiensa puolesta susi on ylivertainen.
Muutava kuva susista: http://www.jaktojagare.se/se/article.php?id=410321&context=60321
Metsästysvideo sudesta: http://www.huntingfootage.com/videos?ri=4954
P.S. omistan sarplaninac rotuisen koiran, mutten silti kuvittele sen pärjäävän sudelle.
Susi
6
513
Vastaukset
- 17+4=21
ettei mikään koira pärjää sudelle... tosin monet laumiksen omistajat tulevat sokeiksi tosiasioille ja luulevat pikku kaukkarinsa oikeasti pystyvän voittamaan suden... hohhoijaa.
- 21-4=17
ja jotkut räkänokat luulee pärjäävänsä miehille, jos on käynyt pari kertaa budotreeneissä... hohhoijaa.
- 21-17=4
21-4=17 kirjoitti:
ja jotkut räkänokat luulee pärjäävänsä miehille, jos on käynyt pari kertaa budotreeneissä... hohhoijaa.
tuo budotreenaus liittyy mihinkään
- villierämaa
Varmaan jos on susi vs. koira niin ei pärjää, mutta 2-3 vaikka nyt kaukkaria niin ei susi koita kyllä onneaan.
Ei ne villipedotkaan suunapäänä kimppuun hyökkää. - kalevi perse
No hyvin tapauskohtaista. Tosin jos verrataan niin useammassa tapauksessa susi voittaa, mutta on poikkeuksiakin.
Tätähän voidaan vängätä loputtomiin.
- Venäjältä
Venäjänajokoiraa osuis vaan hollille ampuisin suden kostroman koiran haukusta.
http://www.venajanajokoirayhdistys.net/index.php?sivu=rotu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592822- 1252050
- 921768
- 1631355
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731331- 621262
- 691122
- 641111
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731059Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331007