Susi

sarplaninac

"Mitkä pärjää sudelle" ketjusta päätellen ihmiset tietävät keskimäärin hyvin vähän susista... Nimittäin laumanvartijat eivätkä mitkään muutkaan koirat pärjää sudelle! Koira on kesytetty villistä pedosta, sudesta. Ei kesyttämällä saada parempia taistelijoita. Koiran taistelutaidot ovat kesyttämisen myötä heikenneet monien muiden ominaisuuksien kanssa ( tosin joitakin muita ominaisuuksia on saatu paremmiksi ). Suden kokoa myös usein vähätellään, susien keskipainoksi luullaan usein jotain 30 kiloa mutta oikeasti keskipaino on lähempänä 50 kiloa ( suurimmat ammutut sudet ovat painaneet melkein 90 kiloa )... Lisäksi monesti luullaan, etteivät sudet ola lihaksikkaita. Päinvastoin, sudet ovat huomattavasti lihaksikkaampia kuin koirat. Sudella on myös ylivertainen nopeus, puruvoima, hammaskalusto, älykkyys, tilanneäly ja arviointikyky sekä aggessiivisuus koiraan verrattuna. 1vs1 taistelussa koiran mahdolllisuudet hipovat nollaa, sillä ominaisuuksiensa puolesta susi on ylivertainen.

Muutava kuva susista: http://www.jaktojagare.se/se/article.php?id=410321&context=60321

Metsästysvideo sudesta: http://www.huntingfootage.com/videos?ri=4954

P.S. omistan sarplaninac rotuisen koiran, mutten silti kuvittele sen pärjäävän sudelle.

6

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17+4=21

      ettei mikään koira pärjää sudelle... tosin monet laumiksen omistajat tulevat sokeiksi tosiasioille ja luulevat pikku kaukkarinsa oikeasti pystyvän voittamaan suden... hohhoijaa.

      • 21-4=17

        ja jotkut räkänokat luulee pärjäävänsä miehille, jos on käynyt pari kertaa budotreeneissä... hohhoijaa.


      • 21-17=4
        21-4=17 kirjoitti:

        ja jotkut räkänokat luulee pärjäävänsä miehille, jos on käynyt pari kertaa budotreeneissä... hohhoijaa.

        tuo budotreenaus liittyy mihinkään


      • villierämaa

        Varmaan jos on susi vs. koira niin ei pärjää, mutta 2-3 vaikka nyt kaukkaria niin ei susi koita kyllä onneaan.
        Ei ne villipedotkaan suunapäänä kimppuun hyökkää.


      • kalevi perse

        No hyvin tapauskohtaista. Tosin jos verrataan niin useammassa tapauksessa susi voittaa, mutta on poikkeuksiakin.
        Tätähän voidaan vängätä loputtomiin.


    • Venäjältä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 162
      4022
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      92
      3362
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      99
      2730
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      285
      2587
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2316
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      152
      2063
    7. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      6
      1674
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1059
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1038
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      909
    Aihe