alkaa ottaa päähän

Käydessäni netissä lehtien sivuilla, tuppaa ruutu täyteen mainoksia ennenkuin lehti löytyy. Vielä jonkin aikaa sitten mainokset olivat pienempiä ja lehtikin näkyvissä. Ei todellakaan enää huvita mennä sellaisten lehtien sivuille. Ja koko ajan jokin mainos sivussa välkkyy, että oikein silmiin käy. Kaiken lisäksi joskus kun hiiri sattuu sopivasti johonkin äänimainokseen, alkaa ääntä tulla tuutin täydeltä vaikkapa aikaisin aamulla. Toivoisin näiltä lehdiltä jonkinnäköistä realismia, kohta kukaan ei jaksa mennä heidän sivuilleen.
7193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

maksamaan lehden lukemisesta?
Mainokset mahdollistavat, "ilmaisuuden", koska ei sen lehden teko, nettiin laittokaan ilmaista niille lehdille ole.
Jos pitää valita, niin,,,

Äänestä

ja tuon tyypin mainoksia ei pysty kieltämään millään. Eikä ole ainoastaan tiettyjen lehtien etusivuilla vaan muissakin törmännyt...pitää alkaa boikotoimaan noita pakkomainostajia. Pitäis jollain tapaa boikotoida...

Äänestä
  • jos laittaa koneen äänettömäksi, ja ei menisi lehtien sivustoille, osta lehtesi, elämä on valintoja.

    Äänestä

päähän, sillä mainoksen saa nopsasti vieritettyä PgDn- näppäimellä. Ääntä en pidä päällä ollenkaan ja hiiri alapalkilla niin ei jää mainoksen päälle. Ohan noita konsteja.

No on niin monia asioita, jotka ärsyttää aina jotakuta.
Mieluummin luen lehdet koneelta, kuin ostan irtonumeroita joita kannan paperikeräykseen.

Äänestä
  • Lataa koneellesi AdBock niin saat estettyä mainokset. On minulla myös Firefoxin lisäosa NoScript. Jompikumpi tai molemmat saivat mainokset aisoihin. Liian tiukat asetukset estävät myös vaikka tänne kirjoittelun... Vaatii vielä opettelua.

    Äänestä

  • mar44u kirjoitti:

    Lataa koneellesi AdBock niin saat estettyä mainokset. On minulla myös Firefoxin lisäosa NoScript. Jompikumpi tai molemmat saivat mainokset aisoihin. Liian tiukat asetukset estävät myös vaikka tänne kirjoittelun... Vaatii vielä opettelua.

    Piti olla AdBlock, mutta kirotusvire muutti sitä kuten älykäs lukija jo huomasikin.

    Äänestä

Suomi24-sivusto täynnä mainoksia, ekana aina koko näytön täydeltä ennen kuin sivuille pääsee. Ja nämä sit ei yhtään ota sua päähän.

Pitäs olla aina silmät kiinni ja korvat tukos, niin välttyis mainoksilta, niitä on joka paikassa, valitettavasti. Mä olen zoomannu tekstiä isommaksi, niin mainokset jää sivuun pimentoon. No näköaistini ei enää ole parhaimmillaan, että senkin takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


järkeä mainoksiin kirjoitti:

Käydessäni netissä lehtien sivuilla, tuppaa ruutu täyteen mainoksia ennenkuin lehti löytyy. Vielä jonkin aikaa sitten mainokset olivat pienempiä ja lehtikin näkyvissä. Ei todellakaan enää huvita mennä sellaisten lehtien sivuille. Ja koko ajan jokin mainos sivussa välkkyy, että oikein silmiin käy. Kaiken lisäksi joskus kun hiiri sattuu sopivasti johonkin äänimainokseen, alkaa ääntä tulla tuutin täydeltä vaikkapa aikaisin aamulla. Toivoisin näiltä lehdiltä jonkinnäköistä realismia, kohta kukaan ei jaksa mennä heidän sivuilleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu