On tossa nyt varmaan 3 vuotta sama mollukka majaillut oikean kiveksen seuduilla joka on todettu vesikivekseksi. Minulle ehdotettiin leikkausta jos siitä haittaa olisi koon vuoksi, mutta tällä hetkellä se ei ole haitannut millään tavalla elämääni vaikka vakituisesti seurustelenkin.
Mietin vaan että miten mahtavat intissä ottaa vastaan, vai näyttävätkö heti ovea tarkistuksessa?
Ja huolivatkohan sittenkään pallejani armeijaan, vaikka leikkaus olisikin vuoden sisään suoritettu.
Olen vähän kiikun ja kaakun tuon leikkauksen kannalta, sillä en mielelläni haluaisi mihinkään leikkauspöydälle kalleuksiani tökittäväksi. Mitähän kannattaisi tehdä?
Vesikiveksen leikkaus
4
9783
Vastaukset
- Pullotin
Vuosia sitten minulle tehtiin vesikives leikkaus nukutuksessa!
Ei minkään laista harmia jälkikäteen , vain hyviä muistoja.- no happy ending19
Omistin vesikiveksen ja hakeiduin punktioon, koska en tykkää leikkaus ajatuksesta, pari kertaa sieltä otettiin nestettä pois mutta uusiutui viikon kuluttua:(( noin 250e meni kankkulan kaivoon, varasin ajan leikkaukseen ja jouduin vielä siitäkin maksamaan sen täyshoidon 85e.. jännitti niin perkeleesti ku nukutettiin, heräsin heräämöstä ja sanottiin että kaikki on hyvin(itse leikkaajaa ei näkynyt...) sanottiin hyvää matkaa ja koyona huasin että koko kives/pussi oli paisunut isommaksi kuin ennen leikkausta, nooh, ei siinä mitää varmaa kaikki ok, no sitten alkoi 38 asteen kuume, huolestuin todella ja menin näyttämään, sanottiin että se on tulehtunut, pistettiin 2 verikoetta yksi käsivarteen ja yksi sormenpäähän ja sanottiin että ylihuome uudestaa, enkä mennyt xd paskat mä piikitettäväks enää mee, VIHAAN PIIKKEJÄ! tällä hetkellä vedän sekä tulehduslääkettä että buranaa:(( menny kyllä parempaan suuntaan kuumetta ei enää paljo mutta kivespussi ja kives ovat vielä melko kookkaita:/. Huom en halua pelotella mutta faktat pöytään näinkin voi käydä:( ehkä harvinaisempaa tai en tiedä? Onko muita kenellä on tulehtunut leikkauksen jälkeen?
- Anonyymi
Mulk vesikives ollu jo 23vuotta nyt alkaa häiritsemään kun hinkkaa nivusta paska vaiva.
- Anonyymi
Perjantaina leikattiin . 2.5dl vettä, toisessa alkavaa. Molemmat tyhjättiin. Nyt sunnuntai, ja hyvin toivuttu. 3vkoa sairaslomaa. Hieno asia että menin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422712Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423402444- 352124
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471856- 241675
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251579- 441450
- 1001419
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391375- 361166