On tossa nyt varmaan 3 vuotta sama mollukka majaillut oikean kiveksen seuduilla joka on todettu vesikivekseksi. Minulle ehdotettiin leikkausta jos siitä haittaa olisi koon vuoksi, mutta tällä hetkellä se ei ole haitannut millään tavalla elämääni vaikka vakituisesti seurustelenkin.
Mietin vaan että miten mahtavat intissä ottaa vastaan, vai näyttävätkö heti ovea tarkistuksessa?
Ja huolivatkohan sittenkään pallejani armeijaan, vaikka leikkaus olisikin vuoden sisään suoritettu.
Olen vähän kiikun ja kaakun tuon leikkauksen kannalta, sillä en mielelläni haluaisi mihinkään leikkauspöydälle kalleuksiani tökittäväksi. Mitähän kannattaisi tehdä?
Vesikiveksen leikkaus
5
10937
Vastaukset
- Pullotin
Vuosia sitten minulle tehtiin vesikives leikkaus nukutuksessa!
Ei minkään laista harmia jälkikäteen , vain hyviä muistoja.- no happy ending19
Omistin vesikiveksen ja hakeiduin punktioon, koska en tykkää leikkaus ajatuksesta, pari kertaa sieltä otettiin nestettä pois mutta uusiutui viikon kuluttua:(( noin 250e meni kankkulan kaivoon, varasin ajan leikkaukseen ja jouduin vielä siitäkin maksamaan sen täyshoidon 85e.. jännitti niin perkeleesti ku nukutettiin, heräsin heräämöstä ja sanottiin että kaikki on hyvin(itse leikkaajaa ei näkynyt...) sanottiin hyvää matkaa ja koyona huasin että koko kives/pussi oli paisunut isommaksi kuin ennen leikkausta, nooh, ei siinä mitää varmaa kaikki ok, no sitten alkoi 38 asteen kuume, huolestuin todella ja menin näyttämään, sanottiin että se on tulehtunut, pistettiin 2 verikoetta yksi käsivarteen ja yksi sormenpäähän ja sanottiin että ylihuome uudestaa, enkä mennyt xd paskat mä piikitettäväks enää mee, VIHAAN PIIKKEJÄ! tällä hetkellä vedän sekä tulehduslääkettä että buranaa:(( menny kyllä parempaan suuntaan kuumetta ei enää paljo mutta kivespussi ja kives ovat vielä melko kookkaita:/. Huom en halua pelotella mutta faktat pöytään näinkin voi käydä:( ehkä harvinaisempaa tai en tiedä? Onko muita kenellä on tulehtunut leikkauksen jälkeen?
- Anonyymi
Mulk vesikives ollu jo 23vuotta nyt alkaa häiritsemään kun hinkkaa nivusta paska vaiva.
- Anonyymi
Perjantaina leikattiin . 2.5dl vettä, toisessa alkavaa. Molemmat tyhjättiin. Nyt sunnuntai, ja hyvin toivuttu. 3vkoa sairaslomaa. Hieno asia että menin.
- Anonyymi00005
Minulle tehtiin vesikives leikkaus perjantai 9.1.26 hatanpäällä, kaikki meni torstaihin asti hyvin kunnes alkoi veren vuoto ja perjantai aamuna tapahtui räjähdys kun veri purkautui kiveksistä kovalla voimalla ja isolla määrällä.
Sitten äkkiä terveyskeskuksen päivystykseen ja sieltä akutaan ja sisälle tayssiin, lauantaina leikattiin uudelleen ja jätettiin reikä josta vuoto jottei tapahdu samanlaista räjähdystä.
Sitten alkoi rumpa juoksu terveyskeskuksessa ensin kaksi viikkoa joka päivä haavahoitoa, sitten harveni käynnit joka toinen tai joka kolmas päivä tätä kesti noin 5 viikkoa.
Ei asiat menneet kuin miten piti, mutta nyt kaikki ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687594Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1253012- 1531854
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha661696Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221522Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721472- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko48822- 53784