50km testi

Auto:COROLLA 1.6 Dual VVT-i sedan .Tein aamulla minimaalisen kulutustestin.Ajoin töihin 50km.Pakkasta ulkona -15C.Nollasin alkumatkan 3km pos kokonaan kulutuslukemista.Tällöin nimittäin ryyppy nenee pensakoneesta pois.Ja näin sain "kesälukemat" ajotietokoneelle.47km,täysin lämmin moottori,kulutus 5,7l/100km.
Auton kulutukseen vaikuttaa pitkälti se ,miten kauan auto kestää lämmetä/ryypp on päällä.Ja miten pitkälle ajaa yhtä soittoa.Huonoin mahdollinen kulutus saa jos ajaa 3km kerrallaan.Ja antaa sitten auton jäähtyä.Kaiken lisäksi ainainen ryyppy päällä ajo karstoitaaa moottorin.
31773
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Kulutusmittauksissa ajetaan minimi kolme tankillista jos halutaan jotain merkityksellistä tulosta.

Äänestä

juttuusi? Kannattaa mennä taloudellisuusajokilpailuun, voitat sen ylivoimaisesti.

Äänestä
  • tänä aamuna ajoin lada versollani 100km viinakauppaan,jätin juomatta ensimmäisellä 90 kilometrillä,ja kas kummaa ei menny ku 0,7 l/100km kun olin maalissa sodankylän alkon pihalla.

    Äänestä

pääsen näillä keleillä maantie painotteisella työmatkallani myös 5.7 kulutukseen satasella. Autona Yaris 1.4 d4d dieseli.-04 mallia.

Äänestä
  • tuo on mahdollista mulla on 1,4 d4d corolla farkku joka on lähes 200 kg painavampi, ja kertaakaan ei tankillisen kulutus ole ollut yli 5,0 l/100km, nyt ajettu 154 tkm ja keskikulutus tähän asti 5,58 l/100km laskettu tankatuista litroista. Ettet vain ajaisi liian suurilla kierroksilla, Diesel on tosi pihi kun ajaa vähän alle maksimi väännön, eli välillä 1400-1700, tietysti maantiella kierroksia on sitten enempi.

    Äänestä

  • sygygdyagdcuash kirjoitti:

    tuo on mahdollista mulla on 1,4 d4d corolla farkku joka on lähes 200 kg painavampi, ja kertaakaan ei tankillisen kulutus ole ollut yli 5,0 l/100km, nyt ajettu 154 tkm ja keskikulutus tähän asti 5,58 l/100km laskettu tankatuista litroista. Ettet vain ajaisi liian suurilla kierroksilla, Diesel on tosi pihi kun ajaa vähän alle maksimi väännön, eli välillä 1400-1700, tietysti maantiella kierroksia on sitten enempi.

    siis kulutus on tietenkin 4,58 l/100km

    Äänestä


" .Pakkasta ulkona -15C.Nollasin alkumatkan 3km pos kokonaan kulutuslukemista.Tällöin nimittäin ryyppy nenee pensakoneesta pois.Ja näin sain "kesälukemat" ajotietokoneelle "

-Montako kertaa aiot massapostittaa samaa mahdotonta väittämääsi täällä? Vaikka ajotietokone näyttäisi noin pieniä lukemia, niin ne eivät ole todellisia. Et voi edes tankkauksella tarkistaa saamaasi uskomatonta kulutuslukemaa, koska kilometrejä on noin vähän(aja 3 tkm ja laske sitten tankkauksista TODELLINEN kulutus ja huomio sittenkin matkamittarin virhe). Autolehdissä on todettu useita kertoja että ajotietokoneen lukemat eivät aina ole oikeita, heittoa on ollut jopa reilun litran verran oikeisiin lukemiin nähden.

- Ei se moottori lämpene vielä 3km matkalla -15 asteen pakkasesta normaalilämpötilaan.
Tämän lisäksi vaihteisto, pyörien laakerit, voimansiirto on jähmeänä joka jarruttaa menoa koko matkan ja varsinkin alussa, eikä 3km riitä millään.

Äänestä
  • Ei lämpiä ei,jos on köytössä muu merkki/malli.Saatika dieseli.

    Äänestä

  • vsdvcomp kirjoitti:

    Ei lämpiä ei,jos on köytössä muu merkki/malli.Saatika dieseli.

    3km ajo ei riitä -15 asteen kylmäkäynnityksen jälkeen millekään merkille siihen, että moottori olisi saavuttanut normaalilämmöt.

    Katsoppa vaikka TM: tai TL:n tekemiä talviautomittauksia, niin näet että vasta noin 15 minuutin ajon kuluttua moottorin lämmöt alkavat tasaantua kun auto kylmäkäynnistetään -15 pakkasesta. Tuona aikana autolla ajetaan hieman ruuhkaisessa liikenteessä 40km/h keskinopeudella noin 10km, ja maantienopeuksilla 75km/h keskinopeudella päästään noin 20km matka.

    Aloittajan kertoma 3km ajo vastaisi 40km/h keskinopeudella vain noin neljän minuutin ja 30 sekunnin ajoa, ja tässä ajassa ei moottori voi saavuttaa lähellekään normaalilämpöä, tämän lisäksi myös voimansiirron kitkat ovat huomattavasti suuremmat kuin lämpöisellä autolla.

    Äänestä

  • "EI voi olla totta2.2.2010 10:23 "

    kyllä moni asia on totta, vaikka se ei sinulla toteudukaan,
    toisten ajotyyli syö polttoainetta ja autoa paljon enemmän,
    sekin on perintötekijä minkälaisen ajotyylin olet saanut,

    kiirehditkö aina ja ajat toisen jättämässä likapilvessä eli perässä ajaja (saat suodattimet tukkoon normaali nopeammin ja kulutus nousee),
    vai lähdetkö aina 10 min etuajassa 100 km kohden ja ajat rauhallisen pappa-tyylillä,

    itse ratkaiset paljon jokaisella elämänalueellasi,
    oli se auto, ruokailu, opiskelu, terveys, yms.

    Äänestä

  • toiset on-toiset ei kirjoitti:

    "EI voi olla totta2.2.2010 10:23 "

    kyllä moni asia on totta, vaikka se ei sinulla toteudukaan,
    toisten ajotyyli syö polttoainetta ja autoa paljon enemmän,
    sekin on perintötekijä minkälaisen ajotyylin olet saanut,

    kiirehditkö aina ja ajat toisen jättämässä likapilvessä eli perässä ajaja (saat suodattimet tukkoon normaali nopeammin ja kulutus nousee),
    vai lähdetkö aina 10 min etuajassa 100 km kohden ja ajat rauhallisen pappa-tyylillä,

    itse ratkaiset paljon jokaisella elämänalueellasi,
    oli se auto, ruokailu, opiskelu, terveys, yms.

    "sekin on perintötekijä minkälaisen ajotyylin olet saanut,"

    -Ei ole perintötekijöistä kiinni, ajotyyli on pääasiassa opittu asia ;o)

    "saat suodattimet tukkoon normaali nopeammin ja kulutus nousee"

    -Polttoaineensuihkutus(moottorinohjaus) pitää siitä huolen että polttoaineen ja ilman seos on koko ajan optimaalinen, suodatin ei tule normaaleilla vaihtoväleillä niin likaiseksi, että kulutus sen vuoksi kasvaisi.

    Äänestä

nissan primera 2005 vähemmällä, itsekin ihmettelemme kuinka jäykkä auto voi kulkea niin vähällä,
tietysti tiet ovat sileämpiä kui kesällä, mutta sitenkin.

ajan päivittäin Hämeenlinna Tampere, kun lasissa on noin 90-95 km/h kulutus tuota mainitsemaasi, aina alle 6 litraa.
kun on lasissa pimeän aikaan 75-80 km/h on lukema aina alle 5,5 l/100 km.

tankatessa kyllä menee usein 6,1 kun on ajetu 700 km.

Keron syyn, kun ajetaan tasaisesti, kulutus on aivan kaikilla autoilla tuota luokkaa, ne suuret lukemat tulevat vain siitä muusta turhasta kiireestä, kaasuttelusta ja ohittelusta ja sitten taasen toisen perään ja jarruttaen.

(näyttää monella olevan vielä hyvin varaa kulutella, 1-2 litraa enemmän on suuri ero kun lasketaan koko 40-50 vuotta joka on ajoaika jota useimmat ajavat ja aina tuhlailevat turhia.
puhutaan pitkälti yli kymppitonnista,
lisäksi se ajotyyli syö myös matkustajia ja kuskia.

Äänestä
  • Kyvä kun sentään joku pääsee samoihin lukemiin.Tähän vielä alun starttaus.Eli ensin tuulilasi auki huurusta/jäästä/lumesta,sitten auto käymään ja menoksi.Auto kuluttaa paikoillaan käydessä ikään kuin äärettömästi.

    Äänestä

Tekniikan Maailma 4/09

60tkm testi Toyota Auris 1.6 Dual VVT-i

Keskikulutus:

Kesä 7,75 litraa /100km (keskinopeus63km/h, ajomatka 25tkm)
Syksy 7,63 litraa /100km (keskinopeus58km/h, ajomatka 10tkm)
Talvi 7,33 litraa /100km (keskinopeus62km/h, ajomatka 15tkm)
Kevät 7,49 litraa /100km (keskinopeus64km/h, ajomatka 10tkm)

Keskikulutus 60tkm matkalla 7,58 litraa / 100km, keskinopeus 62km/h

Noilla kilometreillä ajo ollut maantiepainoitteista, kuten aloittajalla.
Vain 14% taajama-ajoa.

Taajama-ajoa 8,3tkm 14%
Maantieajoa 37,8tkm 63%
Moottoritieajoa 13,9tkm 23%

Kesärenkailla 35,5tkm 59%
Talvirenkailla 24,6 tkm 41%

Testin mukaan auton kulutus on kokoluokkaan nähden korkea, vaikka moottori edustaakin uusinta moottoritekniikkaa. Testiautossa on ollut moottorilämmitin

Autolle luvataan (valmistaja)

-Kaupunkiajo 9.0 l / 100km
-Maantieajo 5,9 l / 100km
-Yhdistetty 7,1 l / 100km

Äänestä
  • minullakin.Keskikulutus 7.4 l. Mutta samaa luokkaa ne ovat muillakin merkeillä 1.6 malleissa.

    Äänestä

  • Terwaaja kirjoitti:

    minullakin.Keskikulutus 7.4 l. Mutta samaa luokkaa ne ovat muillakin merkeillä 1.6 malleissa.

    ikänsä puolesta aikuiset miehet olla lapsellisia.

    Äänestä

  • Huomenta vaan jälleen.Koska helmikuu on ollut tähän mennessä leudompi kuin tammikuu,on keskikulutus nyt 5,9l/100km.Ajokilometrejä helmikuulta kasassa 360km.Matka jatkuu...

    Äänestä

  • vsdvcomp kirjoitti:

    Huomenta vaan jälleen.Koska helmikuu on ollut tähän mennessä leudompi kuin tammikuu,on keskikulutus nyt 5,9l/100km.Ajokilometrejä helmikuulta kasassa 360km.Matka jatkuu...

    olen päässyt pienempäänkin.

    Äänestä

  • vsdvcomp kirjoitti:

    Huomenta vaan jälleen.Koska helmikuu on ollut tähän mennessä leudompi kuin tammikuu,on keskikulutus nyt 5,9l/100km.Ajokilometrejä helmikuulta kasassa 360km.Matka jatkuu...

    Iltapäivää!

    Onko lukema katsottu ajotietokoneesta, vai joko olet päässyt tyhjentämään monta tankillista lauhan sään aikana ja tämän perusteella laskenut noinkin tarkan kulutuksen? Siihen ajotietokoneen näyttöön ei kannata luottaa ilman tankkauksista laskettua tarkempaa kulutusta.

    Kerro vielä onko tuo 5.9 litraa sataselle sekalaista ajoa vai pelkkää työmatka-ajoa ja oletko nyt käyttänyt esilämmitystä? Kesällä taidat päästä nelosella alkaviin kulutuslukemiin.

    Tiesitkö muuten että kolmesylinterisillä ja litrasilla pikkuautoilla pääsee noihin keskikulutuslukemiin talvella ilman esilämmitystä?

    Äänestä

ei voikkaan pidempää testiä tehdä kuin 50km,saattaa kaasupoljin tai ohjausakseli jumiutua,tappajamatto mennä polkimen alle tai sitten jarrut ei toimi!

Äänestä

vähällähän tuo menee.. itellä samanlainen ja kulutus 8,7L/100km. no itse laitan kyllä auton käyntiin ja lähen sisälle et auto lämpiäis. näkee nimittäin surullisen usein niitä viiripäitä joilla lasit ihan tinassa ku ensin skrapataan tuulilasi ja vasta sitten auto käyntiin ja kas kummaa tuulilasi jäätää sisäpuolelta hengityshöyryn vaikutuksesta no sit ajetaan naama kiinni tuulilasissa ja koetetaan pysyä kahdella kaistalla. mulle on aivan sama mitä auto syö kun vaan on lasit puhtaat ja auto lämmin.

Äänestä
  • Aika laiskan oloinen konsti:Auto käyntiin ja sitte matelee asunnolle pakkasta karkuun kuin joku vaihtolämpöinen.
    Saksalainen nuukuus yhdistettunä japanilaisella laatuautolla ajoon ei olisi muillekaan pahasta.Eli ekana skrapataan lasit,sitten auto käyntiin ja menoksi.Auto lämpiää nopeasti ajamalla.Hyvät öljyt moottorissa.Joutokäynnistä sen verran ettei saa pitää 5 minuuttia kauempaa.
    Keskikulutus nyt helmikuun ajossa 6,1l/100km.Matka jatkuu...

    Äänestä

  • vsdvcomp kirjoitti:

    Aika laiskan oloinen konsti:Auto käyntiin ja sitte matelee asunnolle pakkasta karkuun kuin joku vaihtolämpöinen.
    Saksalainen nuukuus yhdistettunä japanilaisella laatuautolla ajoon ei olisi muillekaan pahasta.Eli ekana skrapataan lasit,sitten auto käyntiin ja menoksi.Auto lämpiää nopeasti ajamalla.Hyvät öljyt moottorissa.Joutokäynnistä sen verran ettei saa pitää 5 minuuttia kauempaa.
    Keskikulutus nyt helmikuun ajossa 6,1l/100km.Matka jatkuu...

    ja sit ajetaan ensimmäisillä kilometreillä jonkun koululaisen päälle ku ollaan niin nuukaa eikä nähdä tuulilasista ulos...idiootti

    Äänestä

  • älyhoiäläjätä kirjoitti:

    ja sit ajetaan ensimmäisillä kilometreillä jonkun koululaisen päälle ku ollaan niin nuukaa eikä nähdä tuulilasista ulos...idiootti

    Säästän taloudellisella ajolla tuollaiset 1000e vuosessa.Ja enemmänkin.Oletetaan että myyn Corollan 10 vuoden käytön jälkeen.Säästöä on kertynyt tuossa ajassa n.12 000e.

    Äänestä

  • vsdvcomp kirjoitti:

    Säästän taloudellisella ajolla tuollaiset 1000e vuosessa.Ja enemmänkin.Oletetaan että myyn Corollan 10 vuoden käytön jälkeen.Säästöä on kertynyt tuossa ajassa n.12 000e.

    Laitas tänne se laskelmasi tuosta vähintään tuhannen(tai jopa 1200) euron vuotuisesta säästöstä, se ei ole muuten uskottavaa. Polttoainelitroina tuo tekisi vähintään 750 litraa / vuodessa, eli 62 litraa/kuukaudesaa eli reilut 2 litraa päivässä . Miten ihmeessä sen saavutat -ja vieläpä jatkuvilla kylmäkäynnityksillä?

    AIemmin kirjoittelit että sulle tulee kuukaudessa jopa 70 kylmäkäynnistystä ja käynnistelet autoa vaikka -15 asteen pakkasista ilman moottorilämmitintä. Tälläiset käynnistykset lisäävät huoltotarvettakin, eikä kylmäkäynnistys säästä rahaa, polttoainetta, eikä luontoa. Jokainen kylmäkäynnistys kuluttaa noin 2dl polttoainetta, joka tekee noilla määrillä 14 litraa ylimääräistä kuukaudessa -Hetkinen sunhan piti säästää, eikä kuluttaa.

    Etkä kylmäkäynnistyksen jälkeen edes saa ikkunoita pysymään kunnolla auki, ja silloin voi olla vaaraksi muille.

    Jokainen kylmäkäynnistys kovasta pakkasesta kuluttaa moottoria satojen kilometrien ajon verran, se sun auton moottori on viimeistään 10 vuoden käytön jälkeen finaalissa.

    Jos kylmäkäynnistys pakkasesta kuluttaisi keskimäärin 200km ajon verran ja kuukaudessa sulle tulee 70 käynnistystä, niin kulutus kuukaudessa vastaa 14tkm ylimääräistä ajoa. Neljän talvikuukauden aikana moottori kuluu 4 x 14tkm ajon verran extraa, eli 56tkm ylimääräistä.
    En tiedä kuluuko noin paljon, mutta vaikka kylmäkäynnistys kuluttaisi vain 100km ajon verran, on sekin paljon noilla käynnistysmäärillä.

    Äänestä

  • Kylmäkäynnistystä kirjoitti:

    Laitas tänne se laskelmasi tuosta vähintään tuhannen(tai jopa 1200) euron vuotuisesta säästöstä, se ei ole muuten uskottavaa. Polttoainelitroina tuo tekisi vähintään 750 litraa / vuodessa, eli 62 litraa/kuukaudesaa eli reilut 2 litraa päivässä . Miten ihmeessä sen saavutat -ja vieläpä jatkuvilla kylmäkäynnityksillä?

    AIemmin kirjoittelit että sulle tulee kuukaudessa jopa 70 kylmäkäynnistystä ja käynnistelet autoa vaikka -15 asteen pakkasista ilman moottorilämmitintä. Tälläiset käynnistykset lisäävät huoltotarvettakin, eikä kylmäkäynnistys säästä rahaa, polttoainetta, eikä luontoa. Jokainen kylmäkäynnistys kuluttaa noin 2dl polttoainetta, joka tekee noilla määrillä 14 litraa ylimääräistä kuukaudessa -Hetkinen sunhan piti säästää, eikä kuluttaa.

    Etkä kylmäkäynnistyksen jälkeen edes saa ikkunoita pysymään kunnolla auki, ja silloin voi olla vaaraksi muille.

    Jokainen kylmäkäynnistys kovasta pakkasesta kuluttaa moottoria satojen kilometrien ajon verran, se sun auton moottori on viimeistään 10 vuoden käytön jälkeen finaalissa.

    Jos kylmäkäynnistys pakkasesta kuluttaisi keskimäärin 200km ajon verran ja kuukaudessa sulle tulee 70 käynnistystä, niin kulutus kuukaudessa vastaa 14tkm ylimääräistä ajoa. Neljän talvikuukauden aikana moottori kuluu 4 x 14tkm ajon verran extraa, eli 56tkm ylimääräistä.
    En tiedä kuluuko noin paljon, mutta vaikka kylmäkäynnistys kuluttaisi vain 100km ajon verran, on sekin paljon noilla käynnistysmäärillä.

    Ilmeisesti kirjotat paljon ajattelematta.Kokemusta sulla todella vähän?(ei ole minun murheeni)

    Eniten häviää ken ajaa etupäässä kaupunkiajoa,muutama tonni vuodessa.Häneen verrattuna voitan 1000e luokkaa vuodessa tai emnemmänkin.Kulutus mulla corollassa pari litraa kautta vuoden pienempi.Kesällä pääsen 5,5l/100km lkeskiukemiin.

    Vai alkoiko sinunkin Corolla kuluttaan 6l/100km :D

    Äänestä

  • vsdvcomp kirjoitti:

    Ilmeisesti kirjotat paljon ajattelematta.Kokemusta sulla todella vähän?(ei ole minun murheeni)

    Eniten häviää ken ajaa etupäässä kaupunkiajoa,muutama tonni vuodessa.Häneen verrattuna voitan 1000e luokkaa vuodessa tai emnemmänkin.Kulutus mulla corollassa pari litraa kautta vuoden pienempi.Kesällä pääsen 5,5l/100km lkeskiukemiin.

    Vai alkoiko sinunkin Corolla kuluttaan 6l/100km :D

    En ole "jossitellut" kuin kerran, ja kirjoitukseni perustuvat täällä kirjoitettuihin väitteisiin.
    Ja miksipä täällä ei voisi "jossitella" ?
    Kylmäkäynnistys pakkasesta kuluttaa sekä moottoria että polttoainetta, silti väität että säästät jopa yli tuhat euroa vuodessa taloudellisella ajolla vaikka käynnistät auton pakkasesta. Kylmäkäynnistys ei todellakaan kuulu taloudelliseen ajoon.


    Kirjoitit: "Säästän taloudellisella ajolla tuollaiset 1000e vuosessa"

    Kerro nyt miten tuon säästön saat aikaiseksi ?
    Säästöllä tarkoitan sitä että teet jonkun asian siten, että sinulla on tosiaan se 1000 euroa rahaa enemmän käytössäsi verrattuna siihen aikaan jolloin sinulla kului tuhat euroa enemmän..

    Lainaus: "Eniten häviää ken ajaa etupäässä kaupunkiajoa,muutama tonni vuodessa.Häneen verrattuna voitan 1000e luokkaa vuodessa tai emnemmänkin"

    - Kysymys kuuluukin että miten olet muuttanut ajotyyliäsi niin että voit säästää yli 1000 euroa vuodessa.
    Eihän se mitään oikeaa säästöä silloin ole, jos sulla sattuu olemaan sellainen matka että ajat vähemmän kuin joku muu. Tällä logiikalla voisin väittää että minäkin säästän tuhansia euroja vuodessa, koska autoni arvonalenema on niin pieni ja ajan kauppamatkustajaan verrattuna 50tkm vähemmän ;ö)

    "Vai alkoiko sinunkin Corolla kuluttaan 6l/100km :D "

    - Ei kuluta. 1.6 Corollalla pääsee tuollaisella 7 litran keskikulutuksella koko vuoden aikana. Keskinopeus on ollut 65km/h luokkaa, eli pääasiassa autolla ajetaan yhteen suuntaan tuollaset 30km. Moottorilämmitin on käytössä eli kylmästarteilla ei pääisi tuohon 7 litran maantiepainoitteiseen keskikulutukseen.

    Äänestä

  • Ei jossitella kirjoitti:

    En ole "jossitellut" kuin kerran, ja kirjoitukseni perustuvat täällä kirjoitettuihin väitteisiin.
    Ja miksipä täällä ei voisi "jossitella" ?
    Kylmäkäynnistys pakkasesta kuluttaa sekä moottoria että polttoainetta, silti väität että säästät jopa yli tuhat euroa vuodessa taloudellisella ajolla vaikka käynnistät auton pakkasesta. Kylmäkäynnistys ei todellakaan kuulu taloudelliseen ajoon.


    Kirjoitit: "Säästän taloudellisella ajolla tuollaiset 1000e vuosessa"

    Kerro nyt miten tuon säästön saat aikaiseksi ?
    Säästöllä tarkoitan sitä että teet jonkun asian siten, että sinulla on tosiaan se 1000 euroa rahaa enemmän käytössäsi verrattuna siihen aikaan jolloin sinulla kului tuhat euroa enemmän..

    Lainaus: "Eniten häviää ken ajaa etupäässä kaupunkiajoa,muutama tonni vuodessa.Häneen verrattuna voitan 1000e luokkaa vuodessa tai emnemmänkin"

    - Kysymys kuuluukin että miten olet muuttanut ajotyyliäsi niin että voit säästää yli 1000 euroa vuodessa.
    Eihän se mitään oikeaa säästöä silloin ole, jos sulla sattuu olemaan sellainen matka että ajat vähemmän kuin joku muu. Tällä logiikalla voisin väittää että minäkin säästän tuhansia euroja vuodessa, koska autoni arvonalenema on niin pieni ja ajan kauppamatkustajaan verrattuna 50tkm vähemmän ;ö)

    "Vai alkoiko sinunkin Corolla kuluttaan 6l/100km :D "

    - Ei kuluta. 1.6 Corollalla pääsee tuollaisella 7 litran keskikulutuksella koko vuoden aikana. Keskinopeus on ollut 65km/h luokkaa, eli pääasiassa autolla ajetaan yhteen suuntaan tuollaset 30km. Moottorilämmitin on käytössä eli kylmästarteilla ei pääisi tuohon 7 litran maantiepainoitteiseen keskikulutukseen.

    Hyvä kun annoit oman kulutusarvon.Helpompi laskea.Pääsen n. 5,8l/100km koko vuoden keskilukemaan.Meille eroa tulee 1,2l/100km.Verrattuna sinun ajotyyliisi/ajoreitteihin säästän vuodessa pensoissa yli 400e.

    Jos ajaa kovin vähän,ei autoa kannata hankkia lainkaan.

    Äänestä

  • vsdvcomp kirjoitti:

    Hyvä kun annoit oman kulutusarvon.Helpompi laskea.Pääsen n. 5,8l/100km koko vuoden keskilukemaan.Meille eroa tulee 1,2l/100km.Verrattuna sinun ajotyyliisi/ajoreitteihin säästän vuodessa pensoissa yli 400e.

    Jos ajaa kovin vähän,ei autoa kannata hankkia lainkaan.

    "Jos ajaa kovin vähän,ei autoa kannata hankkia lainkaan. "

    Eihän se kannattavuus suurilla kilometrimäärilläkään toteudu, päinvastoin -mitä enemmän joudut omalla autolla ajamaan, sen kalliimmaksi se käy verrattuna vaikkapa bussiin. Julkisilla kulkineilla pääsee niin paljon edullisemmin.

    Tuo seitsemisen litraa sataselle on pääasiassa maantieajoa ja pienemmällä ei 1.6 Corolla valitettavasti keskikulutukseltaan mene, vaikka kuinka yrittää säästää. Talvi nostaa kulutusta - samoin satunnaiset lyhyet ajot taajamassa -joita ei kyllä kovin paljon tule.

    Edes kolmisensataa kiloa Corollaa kevyemmällä vanhakoppaisella 1.5-litrasella Yariksella(1030kg) en ole päässyt kuin 6.3 litran keskikulutuksella kesällä. Kesällä on ajettu niin säästäväisesti kuin mahdollista (ei ylinopeuksia, ei turhia ohituksia tai kiihdyttelyjä, eikä käytetty matalaprofiilisia leveitä renkaita).
    Puhtaassa matka-ajossa kesällä tuolla Yariksellakin pääsee helposti alle 5,5 litran lukemiin 80km/h alueella. Ympärivuotinen lukema 1.5 litrasella Yarikselle oli 6,55 l / 100km ja talvella oli moottorilämmitin ahkerassa käytössä.



    "Meille eroa tulee 1,2l/100km.Verrattuna sinun ajotyyliisi/ajoreitteihin säästän vuodessa pensoissa yli 400e."

    - Ja edellisten kirjoitusten mukaan pääset tuohon 5,8 litran lukemaan ilman moottorilämmintintä. Miksi tuo sinun säästölukemasi on kutistunut noin paljon? Viimeksi kirjoitit että säästät ainakin 1000 euroa tai jopa 1200 euroa vuodessa säästeliäällä ajotyylillä?

    Sulla muuten koko ajan nuo kulutukset vaan laskee, nyt pääset jo melkein pari litraa pienemmällä kuin mitä on Autoliiton virallinen mittautulos -joka sekin on kesällä elokuussa mitattu:

    Corolla 1.6 Ecotest kulutus mitatttu kesällä 7.43 l / 100km
    http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/ecotest/?x2619255=2642393

    Auris 1.6 uudemmalla moottorilla. Kulutus 7.39 l / 100km
    http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/ecotest/?x2619255=2642377

    Auris 1.33 uusimmalla "säästö"moottorilla. Kulutus 6.05 l / 100km
    http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/ecotest/?x2619255=2642376

    Äänestä

  • 7,43 l / 100 km kirjoitti:

    "Jos ajaa kovin vähän,ei autoa kannata hankkia lainkaan. "

    Eihän se kannattavuus suurilla kilometrimäärilläkään toteudu, päinvastoin -mitä enemmän joudut omalla autolla ajamaan, sen kalliimmaksi se käy verrattuna vaikkapa bussiin. Julkisilla kulkineilla pääsee niin paljon edullisemmin.

    Tuo seitsemisen litraa sataselle on pääasiassa maantieajoa ja pienemmällä ei 1.6 Corolla valitettavasti keskikulutukseltaan mene, vaikka kuinka yrittää säästää. Talvi nostaa kulutusta - samoin satunnaiset lyhyet ajot taajamassa -joita ei kyllä kovin paljon tule.

    Edes kolmisensataa kiloa Corollaa kevyemmällä vanhakoppaisella 1.5-litrasella Yariksella(1030kg) en ole päässyt kuin 6.3 litran keskikulutuksella kesällä. Kesällä on ajettu niin säästäväisesti kuin mahdollista (ei ylinopeuksia, ei turhia ohituksia tai kiihdyttelyjä, eikä käytetty matalaprofiilisia leveitä renkaita).
    Puhtaassa matka-ajossa kesällä tuolla Yariksellakin pääsee helposti alle 5,5 litran lukemiin 80km/h alueella. Ympärivuotinen lukema 1.5 litrasella Yarikselle oli 6,55 l / 100km ja talvella oli moottorilämmitin ahkerassa käytössä.



    "Meille eroa tulee 1,2l/100km.Verrattuna sinun ajotyyliisi/ajoreitteihin säästän vuodessa pensoissa yli 400e."

    - Ja edellisten kirjoitusten mukaan pääset tuohon 5,8 litran lukemaan ilman moottorilämmintintä. Miksi tuo sinun säästölukemasi on kutistunut noin paljon? Viimeksi kirjoitit että säästät ainakin 1000 euroa tai jopa 1200 euroa vuodessa säästeliäällä ajotyylillä?

    Sulla muuten koko ajan nuo kulutukset vaan laskee, nyt pääset jo melkein pari litraa pienemmällä kuin mitä on Autoliiton virallinen mittautulos -joka sekin on kesällä elokuussa mitattu:

    Corolla 1.6 Ecotest kulutus mitatttu kesällä 7.43 l / 100km
    http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/ecotest/?x2619255=2642393

    Auris 1.6 uudemmalla moottorilla. Kulutus 7.39 l / 100km
    http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/ecotest/?x2619255=2642377

    Auris 1.33 uusimmalla "säästö"moottorilla. Kulutus 6.05 l / 100km
    http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/ecotest/?x2619255=2642376

    Jos tarvii autoa vähän,voi harkita muitakin vaihtoehtoja.Saattaa löytyä sopivampi vaihtoejhto.Mutta jos asuu korvessa ei muita vaihtoehtoja oikein ole.Olen kyllä yrittänyt mopoa(huonolla menestyksellä),ja sähköpyörää(50km matkaan kului 4 tuntia.Ei jaksanu paria kesäkautta enempää.Piti kyllä ajaan reitin niin taloudellisesti että akku kesti kuin kestikin koko matkan).

    Nuo autolehtien kulutukset ovat kulutuksia ajettaessa 80km/h keskinopeuksilla.Minä en voi ajaa noin kovaa.Pysyn kiltisti muun liikenteen mukana.Lukuisat pysähdykset vievät aikaa eikä mulla keskinopeuskaan ole kuin jotain 53km/h.Vaikka välillä pääseekin ajaan 90km/h.LSen sijaan että vertaa lehtin testikulutuksiin kannattaa verrata muilla jaettuihin autoihin.Omistin ennen tätä Corollaa hetken Saksassa suunnitellun viistoperäauton.Uusi oli mutta kesäkulutus pysytteli 5.7l/100km lukemissa.Siinä korin tuulenvastus oli kova.Alamäissä tää Corolla rullaa paljon paremmin.
    Odottamalla että auto ensin lämpiää ja sitten vasta lähtee liikkeelle,pitää vastaavasti ajaa kovempaa että saa ajan kiinni.Ajan jona lähtee hei parkista ajoon.

    Joku kertoi kulutuksen 1.6vvt corollalla olevan yhdeksän ja puolen luokkaa.3,5 l enemmän.
    Ja yx sano että pääsee dieselillä samoihin lukemiin.Hänellä maksettavanaan on lisäksi dieselveroa.Oikeammin sanottuna säästän ajotyylilläni JOPA 1000e vuodessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vsdvcomp kirjoitti:

Auto:COROLLA 1.6 Dual VVT-i sedan .Tein aamulla minimaalisen kulutustestin.Ajoin töihin 50km.Pakkasta ulkona -15C.Nollasin alkumatkan 3km pos kokonaan kulutuslukemista.Tällöin nimittäin ryyppy nenee pensakoneesta pois.Ja näin sain "kesälukemat" ajotietokoneelle.47km,täysin lämmin moottori,kulutus 5,7l/100km.
Auton kulutukseen vaikuttaa pitkälti se ,miten kauan auto kestää lämmetä/ryypp on päällä.Ja miten pitkälle ajaa yhtä soittoa.Huonoin mahdollinen kulutus saa jos ajaa 3km kerrallaan.Ja antaa sitten auton jäähtyä.Kaiken lisäksi ainainen ryyppy päällä ajo karstoitaaa moottorin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu