Suomessa ruoka 15 prosenttia

kalliimpaa kuin vanhoissa EU_maissa, puolet johtuu korkeammasta alv-kannasta ja toinen puoli kilpailukyvyttömästä ja tehottomasta maataloudesta, näin kertoo tänään julkaistu tutkimus.
7272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olosuhteista johtuvasta kilpailukykyongelmasta, joka sekin on vähän kaukaa hettu, sillä vuodenvaihteen tilaston mukaan, silloin leivontalaatuinen vehnä maksoi Saksassa 130 €/t. ja Suomessa 112 €/t.
Kuinka vähän suomalaisen leivontalaatuisen vehnän pitäisi maksaa, että se olisi "kilpailukykyistä" esim. saksalaiseen verrattuna.
Hintaero on juuri nyt sen rahdin verran Suomen häviöksi, ettei Suomesta kannata lähteä viemään kesieurooppaan.

Äänestä
  • .

    Äänestä

  • . kirjoitti:

    .

    k

    Äänestä

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paakirjoitukset/02/fi_FI/etla_ei_kyennyt_avaamaan_katteita/

"Ongelmana on ollut hinnoittelun läpinäkymättömyys. Tuottajahinnat samoin kuin kauppojen vähittäishinnat ovat julkisia, mutta teollisuuden ja kaupan sopimuksista eivät muut osapuolet tiedä mitään."
"Suurin syy Suomen heikohkoon menestykseen EU-hintavertailussa on ruuan korkea arvonlisävero. Myös pitkät kuljetusmatkat ja maan harva asutus on yleisesti hyväksytty hintaa nostavaksi tekijäksi.

Sen sijaan yllättävä oli Etlan syytös maataloutta kohtaan. Tutkimuslaitos nimittäin toteaa yhdeksi syyksi ruuan kalleuteen viljelyn tehottomuuden, joka johtuu paitsi luonnonoloista, myös tilarakenteesta.

Maatalous ei näytä olevan Etlan ominta alaa. Nähtävästi tutkimuslaitokselta jäi huomaamatta, että Suomessa tuottajahinnat eivät maitoa lukuunottamatta usein yllä edes muun Euroopan tasolle, saati yli siitä. Tähän vaikuttavat paitsi markkinat, myös Suomen kansallinen tukijärjestelmä, joka turvaa teollisuudelle maatalouden kustannustasoon nähden edulliset raaka-aineet."

Äänestä
  • Jos tutkimus olisi julkaistu kansantajuisesti niin olisi ollut piirrettynä se kuuluisa
    reikäleipä ja siitä erotettu joka sektorille ,maatalous ,teollisuus, kauppa, alv, osuudet ja
    verrattu niitä muitten maiden vastaaviin ja kerrottu myös kate. Uskottavuus olisi ihan
    eri luokkaa. Tosiasiassa maataloudella on pienin merkitys kaupan myyntihinta eroihin
    koska teollisuus saa raaka-aineensa maailmanmarkkinahinnoin joitakin tuoretuotteita kuten
    maito lukuunottamatta. Siinäkin on vähän kilpailua ruotsista vaikka maitodossa taitaa olla kaupallakin
    varsin hyvä kate

    Äänestä

Ei voi johtua maataloudesta, kun kaikki muut tuotteet, paitsi maito, myydään jalostajille maailmanmarkkinahintaan.

Äänestä
  • kalliimpi ruoka kaupassa, vaan kuluttajan palkat noussu kaksinkertaiseksi sitten v-95
    tuottajahinnat ei oo noussu missään. saksassa on aivan sama antaako maion meijeriin vai kylvääkö peltoon. ei oo merkitystä. niin no paljonko se pari kolokytä senttiä/litra vaikuttais täälläkään. vittu. suomessa tuotetaan lihan kulutuksesta n.80% ja tuottajahinnat ei nouse. maiossa ollaan vissiin 90% paremmalla puolen. vetäkää kaupungin kuluttajat säkki päähän ja paetkaa saksaan. kyllä sen maion saapi sieltä lietevaunun lautaseltakin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


28 kirjoitti:

kalliimpaa kuin vanhoissa EU_maissa, puolet johtuu korkeammasta alv-kannasta ja toinen puoli kilpailukyvyttömästä ja tehottomasta maataloudesta, näin kertoo tänään julkaistu tutkimus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu