Jos on saanut tarjouksen ja vastaa myöntävästi (Asokodit, pk-seutu), ilmoitetaanko asunnon saamisesta puhelimitse vai kirjeellä?
Miten asunnon saamisesta ilmoitetaan?
Asuja.
4534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ilmoiteta kirjeellä, se on virallisempaa. Voidaan tietysti myös soittaa alustavasti. Kyllä minä aikoinaan ainakin sain kirjeen!
Minulle tultiin eka kerralla kertomaan asunnolle uudesta haetusta kohteesta asoon.
Ja seuraavalla kerralla uutta hakiessani sain kutsun yllättäen bankettitilaisuuteen ravintolaan jossa julistettiin uudet asunnon saajat, ja ihan illallisten keralla ja parhaat viinit ja palvelu ruhtinaallista!
Sama juttu mulla, bankettitilaisuus nähty.
Kerran ihmettelin miks helikopteri pörräs ympärillä ja suht matalalla kunnes sieltä laskeutui köysitikkaita pitkin virkailija kohdalleni ja ilmoitti asunnon saamisesta.
Ahaa näitä kokemuksia teillä. Itse voisin kertoa ai´van toisen skaalan kokemuksestani, ja ekakertalaisena hakijana sain ensin puhelun kaupungilta, jossa kaup. johtajan sihteeri soitti ja kertoi minut on kutsuttu kaupungintalolle neuvotteluun salaperäisesti "asuntoasioissa" enempää ei kerrottu.
Sain siis erilliskutsun kaupunginhallituksen vieraaksi jota isännöisi kaupungin johtaja, ja vahvistettuani kysymyksessä juuri aso-asunnon hakuani koskeva asia, sovimme aikataulusta ja menin ko. päivänä tilaisuuteen jossa ei muita hakijoita ollutkaan läsnä olin siis ainoa asunnon hakija joka oli kutsuttu!
Tämä kaikki yllätti minut kyllä pahemman kerran ja olin aivan äimänkäkenä! Miksi tällainen tilaisuus etten sanoisi onni oli juuri mua kohdannut!?
Tilaisuus oli todella ainutkertainen ja en vielä tänä päivänäkään ymmärrä miksi sain tuon erikoiskohtelun tässä muodossa!?
Aso-asuin talo valmistui todella hyvissä ajoin ja vauhdilla, itse pääsin myös tutustumaan taloon sen eri rakennusvaiheissa ja sain esittää myös erikoistoiveita jotka minun asuntoon tehtiin ilman lisäkustannuksia!
Olin todella iloinen ja otettu.. ymmärrätte varmaan.
Olemme nyt asunut kiinteistössä jokusen vuoden ja olen erittäin tyytyväinen sillä asuntoni on todella onnistunut ja laadukas ja hyvin toteutettu ja kokonaisuutena asuin talomme on malliesimerkki laadukkaasta ja palkitusta hyvin suunnitellusta ja toteutetusta kiinteistöstä!
Haluan vielä kertoa kaikki naapurit ovat aivan upeita ihmisiä, ja meillä yhtiössä yhteisöllisyys on huipussaan ja viihdymme jopa niin hyvin että voisi sanoa olemme yhtä suurta perhettä!
Ja nyt kyllä juuri nyt tuntuu tämä on pitkäaikainen ja sopiva asuintalo josta olisi vaikea muuttaa pois! Vaikea uskoa vastaavia syntyy ihan helpolla ja usein?
Toivoisi mielellään tällaisia yhteisöllisiä taloja olisi enemmänkin ja joka puolella maata.