mitä tehdä??

hukassatänään...

hei

minulla on tälläinen tilanne. olemme menossa naimisiin.. tai no suunnittelemme naimisiin menoa reilu vuoden päästä ja tässä on tilanteemme.

mies on minua varakkaampi, omistaa maatilan, omakotitalon, kesämökkejä kaksi muuta kuten autoja sun muita. minä en lähellekkään yhtä varakas kuin hän. mies siis haluaa avioehdon ja minä suostuisin siihen... MUTTA

ongelma on tämä. mies haluaa että en mene töihin kun avioidumme, vaan jään kotia hoitamaan talot, lemmikit ja tulevat lapset. minulla ei olisi siis lainkaan tuloja, kun mies haluaa elättää, vaikka olen sanonut haluavanu tehdä töitä. mies kuitenkin kiven kovaan väittää, että olisi huonoksi suhteelle, ei olisi enää aikaa toisillemme

mutta jos tulisi ero, niin minähän jäisin ihan rahattomaksi??? kun ei tuloja, kun en kävisi töissä, mutta hoitaisin maatilan, mökit ja talot kun mies on töissä (matkustelee työkseen, on noin 2-5pv viikossa poissa)

minä en todellakaan halua hänen omaisuuttaan ja haluan elää hänen kanssaan loppuelämäni, mutta pelkään, että jos tulee ero, niin mitä sitten?

voisiko joku puhua mulle nyt järkevästi, että mitä kannattaisi tehdä :(

tässä ei siis olisi ongelmaa, jos kävisin töissä, mutta mies niin kovasti haluaisi, että jättäisin työni, että suhde ei kärsisi

4

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sopimus paperille

      Pyydät että hän maksaa sulle käyttörahaa, ja ottaa sulle eläkevakuutuksen. Vakuutuksella tienaat itsellesi eläkettä näiltä kotivuosilta, kestivät ne sitten 5 tai 55 vuotta. Jos ero tulee, hänen ei tarvitse jatkaa vakuutuksen maksamista vaan menet töihin, eikö vaan?
      Käyttörahaa sen verran että saat itse nostettua rahaa automaatista ja maksettua niitä ostoksia, joita naiset yleensäkin tekevät (omasta palkastani menee max 100-150 euroa kuukaudessa vain itseeni, muu nettopalkka kuluu perheeseen). Itse ainakin olen aina ostanut lasten vaatteet ja suurimman osan ruoasta perheeseemme, maksan asunnon vastikkeen, sähkölaskun, puhelin- ja nettiyhteyslaskut.

      Ei asiat ole hankalia kunhan sovitaan periaatteet. Kenenkään ei kannata jäädä kotiin ilman palkkaa, uhrata ammattiaan ja koulutustaan, vaikka olisi kuinka rakastunut. Kyllä sitä pystyy käymään töissäkin vaikka on naimisissa, me oltiin naimisissa melkein 4 vuotta ennen esikoisen syntymää.

    • nix nax

      >>mies on minua varakkaampi, omistaa maatilan, omakotitalon, kesämökkejä kaksi muuta kuten autoja sun muita. minä en lähellekkään yhtä varakas kuin hän. mies siis haluaa avioehdon ja minä suostuisin siihen...

    • Sitä tarvitaan?

      Maatila?
      Ja siellä 100 lypsävää, 200 ha peltoa 50 ha metsää?
      Omakotitalo jollain muulla tontilla?
      2 kesämökkiä joita vuokraa matkailijoille?
      Haluaa sun hoitavan nuo kun on 2-5 päivää/viikko reissussa ja asustelee hotelleissa?
      Haluaa sun jättävän (nykyisen? vuorotyön?) palkkatyösi, ettei suhde kärsi?

      Onnea matkaan ;)

    • näin on....

      mennä naimisiin jos joku rupee sanelemaan mitä tehdä ja mitä ei. Teidä avioliiton onnistumisprosentti on 5 %. Valitettavasti. Jos sulla on kaupunkiasunto, niin älä myy sitä vaan kun lähdet on paikka mihin mennä. Monet naiset tekevät sen virheen että myyvät omaisuuden ja ovat tyhjänpäällä ja joutuvat elämään pakosta parisuhteessa, kun ei ole paikkaa mihin mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1222
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      622
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe