Ensi kuussa matkaan

Kertoisiko joku?

Kertoisiko joku mitä Hollannissa syödään?
Arvatenkin siellä on näitä kansainvälisiä pikaruokaketjuja, mutta millasta on perinteinen/ yleinen hollantilainen ruoka?

3

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tihk

      juustot: Gouda, Edam, Leerdammer, Maaslander, Maasdam

      suolaiset: haring (raakaa silliä sipulilla ja suolalla maustettuna), erwtensoep tai snert (hernekeittoa savustetulla makkaralla), bitterbal (uppopaistettuja lihapullia), boerenkool (perunamuussia jossa on lehtikaalia), zuurkool (perunamuussia hapankaalin kera), hutspot (perunamuussia jossa on sipulia ja porkkanaa), stamppot andijvie (perunamuussia jossa on pekonia ja endiiviä), rookworst (savustettua makkaraa), pannenkoeken (hollantilaiset pannukakut, voi olla myös makeaa), kroket (uppopaistettuja rullia eri täyteillä), frikandel (muistuttaa hot dogia, mutta makkara on kuoreton), kaassoufflé (juustosnack), berenklauw (pilkottu lihapulla sipulirenkailla ja maapähkinäkastikkeella)

      jälkkärit: poffertjes-pannukakut, stroopwafel-siirappivohvelit (oma suosikkini!), Limburgse vlaai -piirakat, lakritsi ja salmiakki, hollantilainen maapähkinävoi, pepernoten, kruidnoten, taai-taai, kerstsol, paasstol, oliebollen, hagelslag (suklaarakeita, ripotellaan leivän päälle), pure chocolade -suklaapatukoita

    • Hollannikas =)

      Hollannissa kaikki rasvassa uppopaistettu on herkkua..
      Ja kaikkeen lisätään runsaasti majoneesia =)
      Kiinalaisen seisovapöytä oli herkullinen,ja mäkkärissä ei löydä samoja pullia kun suomessa.
      Ja tietty kalaa "hering" on pakko maistaa..yöx..sitä ne tuputtaa kokeileen..
      Mä muutan tänä vuonna Eindhoveniin ja pääsen paremmin tutustuun maan ruokiin =)

    • olin juuri siellä

      omia suosikkejani silli ja simpukat, ja savumakrilli on ihanaa tuoreena! Ravintoloista saa pikkusuolaisia annoksia ja yksi parhaista lounaista Amsterdamissa oli lihapullat sinapilla ( ei muuta) ja palan painikkeeksi olutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5725
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2529
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      132
      2426
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      5
      2053
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1153
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      57
      1016
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      1002
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      892
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      805
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      785
    Aihe