Sikiö vai Väisälä sukunimeksi

äiti

Meillä on nyt sellainen ongelma, ettemme pääse yhteisymmärykseen poikamme sukunimestä. Etunimi on päätettynä: Timo Aleksi.

Mieheni sukunimi on Sikiö ja omani taas Väisälä. Mies haluaa pojalle oman sukunimensä, mutta omasta mielestäni tuo Sikiö ei kauhean hyvä nimi ole. Vai mitä olette mieltä? Mutta kun tuo on mies on niin jääräpäinen ja lapsille kuulemma kuuluu automaattisesti isän sukunimi. Eikö teistäkin Timo Väisälä kuulostaisi paremmalta? No pitää kai nyt yrittää vielä taivutella sitä miestä.

7

845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm

      Ottakaa jokin kolmas nimi yhteiseksi nimeksi teille kolmelle. Kävisikö vaikka Loponen?

      • hmm

        Sikiö-Väisälä voisi olla myös kiva! YHdysnimet rulez


      • Nyyti
        hmm kirjoitti:

        Sikiö-Väisälä voisi olla myös kiva! YHdysnimet rulez

        mutta lapselle ei yhdysnimeä SAA antaa, eli on siis valittava jompikumpi. Itse pidän enemmän Väisälästä.


    • Hely

      Mun lapsuudessani meidän naapurissa kävi perhe jonka sukunimi oli mainitsemasi Sikiö. Kuulin myöhemmin että he olisivat vaihtaneet eri sukunimen itselleen. Voihan se ehkä olla lapselle rankkaa esim. kouluikään tultaessa, jos sukunimi on Sikiö.Onko sun miestä kiusattu koskaan sukunimen takia ja miten hän on sen kokenut?

      • marili

        Itse antaisin lapselle nimen Väisälä, se on nätimpi mielestäni, eikä tule turhaa kiusaamista.


      • Tilhi
        marili kirjoitti:

        Itse antaisin lapselle nimen Väisälä, se on nätimpi mielestäni, eikä tule turhaa kiusaamista.

        Väisälän antaisin ehdottomasti!Miten niin isän sukunimi auytomaattisesti?Kuka niin on muka määrännyt...elämme 2000-luvulla:)


    • Aune

      Jos ette ole naimisissa, niin silloinhan lapselle tulee automaattisesti äidin sukunimi, ellette ilmoita haluavanne hänelle isän sukunimeä. Tässä tapauksessa ilman muuta äidin sukunimi on paljon parempi vaihtoehto. Ja olen tuota mieltä, vaikka olen itsekin vanhanaikainen tyyppi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe