Matkaoppaan työstä

nimetön14

Haluisin tietoa matkaoppaiden työstä kokeneilta. esim. Mitä kuuluu matkaoppaan työpäivään? Paljonko palkka on ? Onko palkka suurempi jos asuu maassa ja maksaa itse asunnon ja muut kulut ? Voitte kertoa muutakin matkaoppaan työstä :) Kiitos jo etukäteen !

4

817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex opas

      Palkka noin 500-700 euroa kuussa ja et tule saamaan enemmän rahaa vaikka omassa asunnossa asuisitkin. Yleensä oppaalle siis kuuluu ilmainen majoitus (2 opasta per huone) soluasunnossa. Töitä on 6 päivää viikossa, usein jopa 10-12 tuntia päivässä.

    • Annaellu

      Moikka,

      Palkka määräytyy ainakin meidän firmassa kohteen mukaan eli jos on kallis maa palkkaa enemmän kuin halvassa maassa. Itse olen oppaana Kanarian saarilla ja saan palkkaa noin 750 kuussa riippuen vähän miten on retkimyyntejä kertynyt. Meillä saa noin 100€ enempi palkkaa jos ei asu firman asunnossa. Itse asun kahdestaan toisen oppaan kanssa, yleisimmin asunnoissa asuu kolme opasta yhdessä. Meillä palkkaan kuuluu siis asunto sis. sähkö ja vesi sekä internet. Joissakin tiimeissä myös oppaat saa käydä hotellien All Inclusivella syömässä joten tuossa tapauksessa myös ruoan voi laskea kuuluvan palkkaan.
      Normaalin oppaan viikko koostuu hyvin erilaisista päivistä. Viikkoon voi kuulua esim. Lentokenttäpäivä, saarikierrosretkipäivä, toimistopäivä (vastaillaan sähköposteihin, puheluihin, tehdään listoja jne), hotellipäivystyksiä, sairaalassa käyntejä...
      Oppaan päivät on vaihtelevia, mikä on mielestäni työn rikkaus. Oppaan pitää olla joustava ja pirteä persoonallisuudeltaan. Päiviin voi tulla hyvin lyhyellä ajalla muutoksia ja normaali 8 tunnin työpäivä voi hyvin olla esim. 12 tuntinen jos vaikkapa lennot on myöhässä, joku toinen opas sairastuu jne. Myös kohde voi muuttua kesken kauden ja itse ei voi välttämättä vaikuttaa missä on oppaana ja missä tehtävissä.
      Tärkeintä on olla positiivinen ja innokas oppimaan ja auttamaan asiakkaita, pitää myös olla tarpeeksi jämäkkä koska toisinaan kohdataan vaikeita asioita ja asiakkaita. Jos ei oikeasti tykkää asiakaspalvelusta ei kannata pyrkiä oppaaksi. Asiakkaat kyllä muistavat antaa sekä ruusuja että risuja palautteissa ja jos ei hommaansa hoida hyvin saa nopeaa lukea nimensä kritiikin kera.
      Varsinkin aluksi on tärkeä muistaa että alku ON hankalaa koska on niin paljon uusia asioita, eihän kukaan voi olla "kaiken tietävä" opas saapuessaan kohteeseen. Ensimmäisen kuukauden jälkeen helpottaa ja työ muuttuu sitä mukavemmaksi mitä enemmän tiedät asioista, ole siis ITSE AKTIIVINEN kun menet uuteen kohteeseen..
      Tack och adjö :D

      • ...

        Olen kuullut, että on joitain koulutuksia mitkä kestää tyyliin muutaman kuukauden tai jopa pari kuukautta, en sitten tiedä miten asia on. Pitääkö ensin olla joku koulutus alla että voi käydä jonkun "matkaopas kurssin" vai miten? :)


      • Anneellu
        ... kirjoitti:

        Olen kuullut, että on joitain koulutuksia mitkä kestää tyyliin muutaman kuukauden tai jopa pari kuukautta, en sitten tiedä miten asia on. Pitääkö ensin olla joku koulutus alla että voi käydä jonkun "matkaopas kurssin" vai miten? :)

        Matkanjärjestäjien (esim. Finnmatkat, Aurinkomatkat jne) kursseille voi osallistua ilman "pohjakoulutusta" alalle. Jos on käynyt esim Päivölän koulutuksen, silloin ei yleensä tarvi sitten enää osallistua matkanjärjestäjän matkaopaskurssille vaan pääsee suoraan töihin. Toki alussa on todennäköisesti juuri ko. firman käytäntöjen läpikäymistä jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      1965
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1686
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1656
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1443
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      149
      1208
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      50
      1072
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      990
    8. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      879
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      69
      862
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      856
    Aihe