Turvapaikanhakijat lumitöihin

14325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kiinnitä huomio kohtaan: tempaus sai alkunsa kun kamerunilainen turvapaikanhakija alkoi kyselemään, mitä he voisivat tehdä turhauttavan odottelun sijaan.

Tässä taas näemme, että muualta tulleissa riittää ahkeruutta ja tekemisen intoa, mutta oletteko koskaan kuulleet näiden päivärahalla sohvalla makaavien ja kaukosäädintä ja oluttörppöä näpelöivien kotimaisten vetkuloitten kyselevän, mitä he voisivat tehdä saamansa ilmaisen tuen eteen.

Äänestä
  • Rapsehtimiset eivät ole valkoihoisten hommaa, vaan näiden ylimääräisten elättien joita täällä piisaa.

    Äänestä

  • Mustaa valkoisella ,vai miten se meni?

    Äänestä

  • absurdi mainostemppu. parikymmentä turvapaikanhakijaa siirteli lapiolla lunta kasasta toiseen (lumen poiskuljetuskalustoa ei ollut tilattu) paikalle tilattujen toimittajien kuvatessa ja haastateltaessa uusia kunniakansalaisia.

    säälittävää

    Haluaisinpa nähdä kajaaniin haalittuja turvapaikanhakijoita vaikkapa hakkaamassa teiden polanteita rautakangella, ilman mitään tv-kameroiden loistetta.

    Äänestä

  • Että suomalainen työtön on yleensä maksanut työssä ollessaan kaikkia maksuja palkastaan että työttömyyden kohdatessa saa jotain turvaa. Nämä pakolaiset taasen eivät koskaan ole olleet muuta kuin jumalattoman suuri kuluerä Suomelle. Jos täällä olisi oikea työvoimapula niin silloin työtön voitaisiin velvoittaa työhön jos sitä tosissaan olisi mistä tarjota, sen jälkeen korvauksia vasta vain pätevällä syyllä ilman työntekoa.

    Äänestä

Mukavaa että sataa. Laiskat kaupungin työmiehetkin saavat vähän hikoilla lopultakin. Sataisi vain yhtäjaksoisesti kevääseen asti niin ylipainoiset ja muutkin huonokuntoiset saisivat mahdollisuuden hyötyliikuntaan. Parasta olisi tietysti jos sieltä lumimassojen seasta kuuluisi myös epämääräistä möngerrystä, niin tietäisi että ketkä pummit ovat joutuneet töihin.

Äänestä

Olisiko tässä pohjaa kasvattaa esittelemääni rapsehtimisen ideaa laajemminkin:
http://www.kansalaispalvelu.fi

Nyt kun siellä suomessa näyttää olevan kautta maan aika paljon lunta, olisi oiva keino kannustaa tukiaisia saavia rapsehtimaan luomalla lunta kaduilta. Uutisten perusteella lumi alkaa nimittäin estää jo normaalia elämään, ja asettaa varmasti erityisesti vanhukset ja sairaat kohta ylivoimaiseen asemaan. Samaan aikaan kun laaja joukko terveitä kansalaisia makaa kotonaan erilaisia sosiaali- ja työttömyystukai nauttien. Olisi ihan helppoa jakaa lumilapiota ja kolia ja velvoittaa kaikkia rapsehtimaan saamiensa tukiaisten eteen!

Äänestä
  • Voisiko myös eläkeuudistuksen säätää koskemaan myös kansanedustajia.Täydelle eläkkeelle vasta 65 vuotiaana eikä kahdeksan palvelusvuoden jälkeen? Vastavuoroisesti työttömäksi jäävälle voitaisiin maksaa "sopeuttamisrahaa" samanlailla kuin kansanedustajille. Tietenkin saman suuruisena.

    Äänestä

  • "Uutisten perusteella lumi alkaa nimittäin estää jo normaalia elämään, ja asettaa varmasti erityisesti vanhukset ja sairaat kohta ylivoimaiseen asemaan."

    Loistavia kommenttejasi lukeneena täytyy minun nyt tunnustaa, että enää en pysynyt ihan kärryillä. Siis mitähän tuo ylivoimainen asema mahtanee tarkoittaa?

    Äänestä

Yleensä kun lähes kaikissa mamu-uutisissa toitotetaan pakon omaisesti kulunutta fraasia "HUOM, TÄMÄ ON VAIN YKSITTÄISTAPAUS!!1" (mistäköhän johtuisi?), niin eikö olisi paikallaan mainita tuo asia tämänkin uutisen yhteydessä?

Mutta täytyy tietenkin uutisissa hehkuttaa kerrankin, kun näistä afrikan / lähi-idän mamuista on jotain edes vähänkin positiivista uutisoitavaa.

Ja lopuksi kun vielä ajattelee vaihteeksi suhteellisesti, niin eipä nuo mamut ole yhtään sen ahkerampia lumitöiden tekijöitä kuin valkoiset suomalaisetkaan. Se siitä mahdollisesta ylistyksestä sitten.

Äänestä
  • Juttu nostettiin otsikoihin, mutta lumitöitä tehtiin vain tais olla yhdellä kadunpätkällä, siksi kunnes media oli saanut tarpeelliset uudisotsikot, mutta näinhän meitä johdatellaan.

    Äänestä

Halonen myöntää 6.12.2010 kaikille Lumityön Sankareille Valkoisen Lumilapion Ritarikunnan ansioristin ja kunniakansalaisuuden. Miten me olemme pärjänneet täällä kylmässä ja lumisessa Pohjolassa jo tuhansia vuosia ennen näitä sisukkaita ja vähään tyytyviä maahanmuuttajia? On meillä nyt kissanpäivät...

Äänestä
  • Ja mahdollisesti vielä käsilaukkujen kera.

    Äänestä

  • 20 kirjoitti:

    Ja mahdollisesti vielä käsilaukkujen kera.

    Tämähän lumenluonti näiltä maahanmuuttajilta oli aivan loistava asia. Toivottavasti saivat tarpeeksi korvauksia näistä suurista urakoinneistaan. Nythän heillä on hyvä syy olla ja höllötellä loppuvuosisata tekemättä mitään töitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joko Kajaanissa? kirjoitti:

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/84009-turvapaikanhakijat-lumitoihin-kaupunki-lupasi-jo-kolat

Nyt se alakaa, RAPSEHTIMINEN!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu