Löytyykö hyvää hotellia?

Honda70

Olisin kiitollinen jos joku haluaisi antaa vinkkejä hyvistä hotelleista Istanbulista. Sillä meinaan hotelli joka sopii 40 pariskunnan viikonloppumatkalle. Sijainti olisi rauhallisella paikalla mutta silti kävelyetäisyydellä hyvään shoppailuun. Olisi hyvä jos hotellilla olisi parvekeet.

7

995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkiä...

      Hotelleja on niin paljon, että on vaikea vastata tietämättä budjetistanne. Istiklalilla on hyvät ostosmahdollisuudet, joten jokin sen sivukaduista Tunelin puoleisessa päässä voisi olla sopiva sijainti (toisessa päässä on meluisia ravintoloita).

    • Istanpuli

      Onko jotain ajatuksia, että missä päässä Istiklar -katua on parempi majoittua?
      Taksim-aukion päässä vaiko Tunelin päässä?

      • Merhaba_vaan

        Juuri tultiin Istanbulista ja "päästiin" kokeilemaan useampaakin hotellia tuhkapilven vuoksi.

        Tässä sitse huomaamiani sijaintipointteja:

        TAKSIM
        julkiset kulkuneuvot lähellä (metro, bussien pääasema, lävelymatka alas meren rantaan SUltanahmetiin menevälle ratikalle lyhyt)
        Akbil -myyntipiste löytyy sieltä myöskin
        - ravintoloiden sisäänheittäjät varsinaisia iilimatoja, et soi kulkea rauhassa täällä
        - aika vilkas paikka, paljon liikennettä
        - elämän ääniä kuuluu yötä päivää

        BEYOGLU (siis se Istiklalil toinen pää)
        lähempänä Sultanahmetia (vanhaa kaupunkia)
        ravintolat kivempia kuin Taksimin päässä ja tarjoilijat ei yritä saada sinua sisälle niin agressiivisesti
        - meluisa tämäkin on, viikonloppuöisin paljon baariääniä ja lasinkilinää
        - edullisempi kuin Taksimin pää (olut, ruoka)

        Sijainnista voi olla montaa mieltä, molemmat noista toimivat meille...


    • tulkki-opas

      hotelli voi olla sirkeci, laleli tai sultanahmetin aluelle tassa löytyy sopvan hintan hotyelit ja joka paikan kavelet tai on ratikka. netisse jos surfailat aika paljon on.. jos ei site löytyy voin auta. ottaka vaan yhtayyta. [email protected]

      • kaupunkilainen

        jälkeen en ottaisi sinua oppaaksi, jos sellaista tarvisin. Ikinä en kenellekään suosittelisi noita alueita, mutta makunsa kullakin.


      • jake minäkin
        kaupunkilainen kirjoitti:

        jälkeen en ottaisi sinua oppaaksi, jos sellaista tarvisin. Ikinä en kenellekään suosittelisi noita alueita, mutta makunsa kullakin.

        Paikka riippuu paljolti siitä, mitä haluaa nähdä tai kokea.
        Nuoremmat menevät mieluummin ehken Taksimiin, mutta aikuiset sittenkin ehkä vanhaan kaupunkiin, 'Konstantinopoliin'' eli Sultanahmetin alueelle. Sirkeciä en suosittelisi.

        Sultanahmetissa hienoimmat moskeijat (Aya Sofia, Sininen Moskeija, ja TopKapin palatsi ovat parin minuutin kävelymatkan etäisyydellä. Joten valitse hotelli hinta-/laatutason mukaan. Suuri Basaari taitaa olla jopa 10 min kävelyetäisyydellä.

        Me, kaksi aikuista pariskuntaa, olimme tyytyväisiä Megara Palce:een. Edullinen paikka, jossa todella miellyttävä ja ystävällinen palvelu. ...ja pieni ylämäki aamujumpaksi... mihin tahansa turistikohteeseen lähtiessä. Ei paha kuitenkaan edes meille ~65:sille. Hyviä iltaruokailupaikkoja 100 m:n päässä ja loistava aamupala-terassi-ravintola merinäköaloineen :) Oli siellä iltaisinkin ihan kelpo ruokamahdollisuudet. Söimme parikin kertaa siellä.

        Miinuksena ehken pienehköt huoneet niukilla säilytystiloilla, niin kuin kuulemamme mukaan joissain muissakin hotelleissa.


    • nito33

      olen ollut useasti Istanbulissa ja itse tykkään asua vanhan kaupungin puolella, viimeisillä kerroilla otettiin vähän kalliimmat hotellit ja olivat tosi kivoja.Parvekkeellisia hotelleja ei ihan hirveästi ole johtuen että on suurkaupunki,usein vaikka lukee että on parvekkeet niin ne ovat ns ranskalaisia parvekkeita joilla ei pahemmin istuta.
      Tässä muutama linkki meidän kokeilemia hotelleja.
      http://www.sirkecikonak.com/
      http://www.fermanhotel.com/
      Molemmat ovat vanhalla puolella ja noin kilometrin päässä toisistaan,sirkeci on heti Gülhane puiston vieressä ja ferman on tosi kivassa paikassa sinisen moskeijan "alapuolella" söpössä paikassa jossa paljon kivoja ruokapaikkoja,ja rauhallinen alue.Suosittelen,maksaa jonkun verran mutta ovat sen arvoisia.Ikävä kyllä monet halvemmat hotellit ovat aika rähjäisiä turkissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      134
      10627
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5110
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      44
      2322
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      107
      2135
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2023
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1641
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1462
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1144
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1101
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      1007
    Aihe