Nyt hieman

asiaa, kertokaapa joku joka todella osaa selittää oikein, optinen zoom? sen ymmärrän kuinka on toteutettu, mutta entäs tämä digitaalinen zoom??
5184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Optisessa zoomissa objektiivin polttoväli muuttuu objektiivin sisäisiä linssiryhmiä siirtämällä. Optisen zoomin käyttö hyödyntää koko kuvakennon pinta-alan kuvatessa.
Digitaalinen zoom toimii sähköisesti. Siinä kuvakennon pinta-alasta hyödynnetään ainoastaan suurempi tai pienempi alue kennon keskiosasta ja kuva kasvatetaan sähköisesti vastaamaan samankokoista kuvatiedostoa kuin optisella zoomilla otettu. Digitaalisessa zoomissa menetetään aina osa kuvan resoluutiosta (tarkkuudesta). "Digitaalisen zoomin" voi toteuttaa yhtä hyvin tai paremmin tietokoneen ja kuvankäsittelyohjelman avulla.
Digitaalisen zoomin ehkäpä järkevin käyttöalue on videokuvauksessa, jossa jälkikäteen tapahtuva kuvan zoomaus on työlästä.

Äänestä
  • "Digitaalinen zoom toimii sähköisesti. Siinä kuvakennon pinta-alasta hyödynnetään ainoastaan suurempi tai pienempi alue kennon keskiosasta"

    Kennon pinta-alasta käytetään aina kaikki hyödyksi kaikissa tilanteissa ja kaikissa olosuhteissa. Digitaalinen zoom tarkoittaa kuvan rajaamista ohjelmallisesti, eli täysin sama kuin ilman digitaalista zoomia otettu kuva joka rajataan jälkikäteen tietokoneella.

    Äänestä

  • asioista tietävä kirjoitti:

    "Digitaalinen zoom toimii sähköisesti. Siinä kuvakennon pinta-alasta hyödynnetään ainoastaan suurempi tai pienempi alue kennon keskiosasta"

    Kennon pinta-alasta käytetään aina kaikki hyödyksi kaikissa tilanteissa ja kaikissa olosuhteissa. Digitaalinen zoom tarkoittaa kuvan rajaamista ohjelmallisesti, eli täysin sama kuin ilman digitaalista zoomia otettu kuva joka rajataan jälkikäteen tietokoneella.

    Niinpä tiesit päin persettä! Kameran digitaalinen zoom käyttää vain osan kennon informaatiosta digitaalisessa zoomissa. Kennon koko pinta-alaa ei silloin hyödynnetä!

    Äänestä

  • tiesit.. kirjoitti:

    Niinpä tiesit päin persettä! Kameran digitaalinen zoom käyttää vain osan kennon informaatiosta digitaalisessa zoomissa. Kennon koko pinta-alaa ei silloin hyödynnetä!

    Käyttää osan kennon informaatiosta mutta vasta sen jälkeen kun kenno on ensin tallettanut jokaisen pikselin vastaanottaman informaation. Digizoomi ei kytke pois käytöstä yhtään pikseliä kuvausvaiheessa. Digizoomi päällä tai pois, molemmissa tapauksissa jokainen kennon pikseli tallettaa informaatiota.

    Äänestä

linssejä kennoon ja toisiinsa nähden.
Optinen zoomaaus ei muuta kuvan pikselimäärää.

Digitaalinem zoom = kuvan rajaus eli kuvan reunoilta rajataan pikseleitä pois ja kuva muodostetaan vähemmistä pikseleistä. Tapahtuu ihan samaa kuin saksilla paperikuvaa rajatessa.
Rajattuun kuvaan voidaan kameran softassa lisätä pikseleitä ns. interpoloimalla, mutta samalla kuva tulee epätarkemmaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


digipä kirjoitti:

asiaa, kertokaapa joku joka todella osaa selittää oikein, optinen zoom? sen ymmärrän kuinka on toteutettu, mutta entäs tämä digitaalinen zoom??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu