Sisuskalujen vaihto ja XP

bq37

Juu olisi ajatuksissa päivittää tietokonettani hieman parempaan kuntoon. Vanha koneeni on vm. 2004, itse valituista osista kasattu. Käyttöjärjestelmänä toimiin Windowsin XP, kysymys kuuluukin, miten XP suhtautuu jos vaihtaa tietokoneen emolevyn, prosessorin, muistit, näytönohjaimen uuteen? Tarkoituksena olisi vaihtaa sisuskalut, ilman kovalevyn alustamista ja käyttiksen uudelleen asentamista. Olen kuullut, että XP ei välttämättä tykkää jos kerralla vaihtaa useampia osia, pitääkö tämä paikkansa?

Tiedustelisin vielä onko tarvetta vaihtaa myös virtalähde uudempaan vai kykeneekö vanha virtalähde takaamaan uudempien sisuskalujen toiminnan?

3

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihdon jälkeen ei aktivoidu välttämättä.
      karkean arvion virtalähteestä saat tuolta:

      http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

      kannattaa vaihtaa käyttis myös, esim uusimmissa näyttiksissä on vähintään dx 10 tuki ja menee tavallaan hukkaan xp:ssä. windows 7 toimii yllättävän juohevasti, ollut toista kuukautta käytössä ja asentunut ne kaikki mitä yleensä käytän ohjelmia. aika vanhat pelitkin toimivat siinä.

      • DOS6.22

        Siis miten niin "ei aktivoidu"?

        Tottakai aktivoituu. Kyse on pikemminkin siitä tarvitseeko aktivoida uudestaan vai ei, tietyn määrän osia saa vaihtaa aktivoimatta uudestaan, mutta kun tarpeeksi paljon rautaa vaihtuu, niin käyttöjärjestelmä tulkitsee koneen uudeksi koneeksi, jolloin tarvitaan uudelleen aktivointi, minkä jälkeen sama käyttöjärjestelmä ei enää läpäise aitoustarkistusta vanhalla kokoonpanolla, mistä ei ole mitään haittaa, sillä "vanhaa kokoonpanohana" ei enää ole. Järjestelmän tarkoituksena on estää asentamasta käyttistä samalla lisenssillä useammalle koneelle.

        Emolevyn vaihdossa on kuitenkin suurempiakin ongelmia, nimittäin emolevyn ajurit eivät toimi, mikä on hieman heikompi juttu etenkin jos XP itse ei tue ko. emolevyn asemien ohjaimia. Ja muutenkin suurin osa laiteajureista on ihan persiillään jos emon vaihtaa, eli jonkinasteiseen uudelleen asennukseen on tosiaan syytä varautua. Sitä en osaa sanoa että vaaditaanko siihen formattia vai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe