Hei, ostin viime vuonna Finnsatin combo-digiboksin, jonka toimii antenni ja kaapeliverkossa (tarkempaa mallinimeä en muista). Antenniverkossa boksi toimikin moitteettomasti, kunnes muutin kerrostaloon, jossa on kaapeliverkko. Ongelmana on, että digiboksi ilmoittaa signaalin niin heikosti, ettei se ala edes hakemaan kanavia. Olisiko tilanteeseen minkälaisia ratkaisuja, kuten sisäantennin laittoa tai jtn vahvistinta? Digiboksi ei myöskään alkanut hakemaan toisessa kaapelitaloyhtiössä kanavia, joten pitäisikö palauttaa koko boksi takuun vielä ollessa voimassa..
Digiboksiongelmia kaapeliverkossa
3
340
Vastaukset
- ohjeita löydy?
Finnsatilla on useita malleja (tallentavia ja perusmalleja), joten tarkkaa ohjetta ei varmaan löydy.
Itse suorittaisin tehdasasetusten palautuksen ja asentaisin koko laitteen uudelleen. Tässä lainaus yhden boksin ohjeesta:
Päävalikko: Ylläpito: Tehdasasetuksien palautus
Valikossa palautetaan vastaanottimen tehdasasetukset. Kun tehdasasetukset on palautettu, kaikki vastaanottimen asetukset palautuvat alkuperäisiin arvoihin. Ennen tehdasasetuksien palautusta käyttäjän on vahvistettava valinta. Huom! Tallennetut ohjelmat eivät häviä toimenpiteen aikana.
Luulisin, että boksi kysyy, mihin verkkoon se asennetaan. Kaapeliverkon tapauksessa se on tietenkin DVB-C. Maan valinta on kaapeliverkon tapauksessa tärkeää, sillä silloin boksi tietää, että käytetään suomalaisten kaapeliverkkojen parametrejä hakutoiminnossa. Lycka till!
Finnsat kuluttajatuki on apunasi tarvittaessa
Puhelinnumero asiakaspalveluun: 0600–13444 ( numero on maksullinen 0,67 eur/min pvm).
Palvelun aukioloaika on arkisin, maanantai-perjantai klo 8.00-16.00. Palvelukielenä ovat suomi, ruotsi ja englanti. Voit lähettää kysymyksesi myös sähköpostitse: [email protected] - franggu
ootko laittanut poxin kaapelipuolelle
- =O
Mul on tosin tv:ssä digiviritin! Mutta siis eilen vielä toimi ja pelitti aivan mainiosti, niinku pitääkin! Tänää aamulla on sit kaikki signaalit tipotiessään... ei löydy kanavan kanavaa vaikka kuin ettis!! MISSÄ VIKA???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad841349- 52977
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että370808- 142759
- 55699
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän123692- 51658
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56604