Näyttö ei meinaa mennä päälle

Trevo

Mistä loki-tiedostosta voisin katsella onko joku ongelma, kun käynnistän koneen niin joutuu ottamaan näytön virtajohdon irti ja laittamaan takasin. Nyt tein niin että otin kaikki johdot koneesta irti, myös keskusyksikön virtajohdonkin ja laitoin takaisin, niin alkoi homma pelittämään. Ennen johtojen irrottamista piti käynnistyksen aikana ottaa näytön virtajohto irti ja laittaa takaisin niin toimi.

8

479

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EfgP1kd29A

      Lokitiedostot löytyvät hakemistosta /var/log

    • Missä vaiheessa näyttö pimeni, oliko jo heti virtanapin painalluksesta vai grubin jälkeen kernelin ladatessa?

      Ensimmäisessä tapauksessa syy ei löydy linuxista vaan se on biosissa. Jälkimmäisessä tapauksessa syy on linuxissa, ehkä jokin näytönohjaimen ajuriin tai acpiin liittyvä fiba.

      Onko emolevyllä integroitu vai irrallinen näytönohjain vai molemmat?

      • Trevo

        Fujitsun kone. Soittto fujitsulle ja pyysivät käymään valtuutetussa huoltoliikkeessä kokeilemassa toimiiko kone ja siellä 3 eri näyttöä kokeiltiin ja toimi. Eli näyttö on menossa ja uusi tulossa takuun ansiota kotiin. Oireet olivat sellaiset että mitään kuvaa ei tullut, joskin välillä vähän matkaa meni eteenpäin ja sitten pimeni. Laitoin Toiset kajarit ja näytön kajari irti niin käynnistyksessä kuului kyllä äänet, kun kirjauduin sisään. Olikohan tarpeeks monimutkasesti selitetty.


      • Trevo

        "Missä vaiheessa näyttö pimeni, oliko jo heti virtanapin painalluksesta vai grubin jälkeen kernelin ladatessa?"

        ei se kerenny ees menee päälle kun oli mustana koko ajan


      • Trevo
        Trevo kirjoitti:

        "Missä vaiheessa näyttö pimeni, oliko jo heti virtanapin painalluksesta vai grubin jälkeen kernelin ladatessa?"

        ei se kerenny ees menee päälle kun oli mustana koko ajan

        pari kertaa meni siihen että missä tulee se press esc tai jotain ja sitten pimeni, mutta käyttis kuitenkin meni päälle koska sisäänkirjautuminen onnistui.


      • Trevo

        Jos live-cd ei lähde kanssa aina käyntiin mutta kun ottaa näytön irti ja vähän remppaa niiin lähtee. Eli totesivat ainakin huollossa että syy on näytössä. Jos ei uuden näytön saatua korjaannu, niin asentelen uusiski ubuntun (olis muuten eka kerta) ja jos vika ilmeneekin jossain esim. biosissa niin korvanneehan takuu senkin. Ite en ole oikeen haka laitteistojen kanssa eli en esim osaa sanoa mistä vois johtua toi vika.


      • Trevo
        Trevo kirjoitti:

        Jos live-cd ei lähde kanssa aina käyntiin mutta kun ottaa näytön irti ja vähän remppaa niiin lähtee. Eli totesivat ainakin huollossa että syy on näytössä. Jos ei uuden näytön saatua korjaannu, niin asentelen uusiski ubuntun (olis muuten eka kerta) ja jos vika ilmeneekin jossain esim. biosissa niin korvanneehan takuu senkin. Ite en ole oikeen haka laitteistojen kanssa eli en esim osaa sanoa mistä vois johtua toi vika.

        niin on kahden viikon loma ja tuli saunottua muutaman oluen voimalla :D


      • Trevo kirjoitti:

        niin on kahden viikon loma ja tuli saunottua muutaman oluen voimalla :D

        No sehän on terveellistä elämää ja mukavaakin ;D

        "valtuutetussa huoltoliikkeessä kokeilemassa toimiiko kone ja siellä 3 eri näyttöä kokeiltiin ja toimi. Eli näyttö on menossa "

        No mutta ei kai se vika sitten siinä näytössä voi olla jos kerran mikään kolmesta näytöstä ei toiminut, silloinhan näyttö ei saa signaalia näytönohjaimelta.

        Et vastannut onko näytönohjain integroitu vai ei. ** selvitin itse ei ole **

        Kerran oli tuon tyyppinen ongelma windowskoneessa ja syyllinen oli emolevyn konkat sillä näytönohjaimen vaihto ei auttanut. Myös viallinen näytönohjainpiiri voisi aiheuttaa tuon eli jos on integroitu näytönohjain joten jos saisi jostain lainaksi korttia niin voisi kokeilla senkin.

        Mikäli käytät erillistä näytönohjainkorttia ja koneessa on myös integroitu näytönohjain niin joskus emolla on alustuskäsky biosissa kumpi väylistä alustetaan ensin. Jotkut emot sekoilevat joskus siten että alustavat sen integroidun oletuksena ensin eikä näytönohjaimesta tule signaalia ulos ennenkuin asetus on biosista muutettu, mahdollisesti voi myös tuo näytön kaapelin aiheuttama jännitepiikki aiheuttaa signaalin vaihtumisen kortille. Kaukaa haettua mutta ei ollenkaan mahdotonta, mulla oli yksi tuollainen emo kerran ;)

        Linuxissa vika ei kuitenkaan ole jos näyttö välillä pysyy pimeänä ihan virtanapin painalluksesta asti koska kun virtapainiketta on painettu suorittaa bios post-testin (power on self test) jossa tarkistaa koneen raudan pikaisesti että onko kunnossa. Mutta tuollaista vikaa bioskaan ei näe joten se ei hälytä äänimerkeillä kuten normaalisti jos esim. muistissa on vikaa.

        Kyllä kyseessä on rautavika, kai se kone on avattu ja kaikki liitokset ja kortit tarkistettu siellä sisällä ovat hyvin paikoillaan?

        Jaa, vilkaisin Scaleo J niin eipä ole integroitua näytönohjainta.. mahdollisuuksia on jonkinverran että missä mättää joten en osaa kaukoparantaa konetta mitenkään ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2406
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1471
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      642
      1004
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe