Hei!
Kannanottoa kaivataan kun meillä hanrkinassa kaksi marsua, molemmat tietenkin samaa sukupuolta mutta kumpi ns. parempi, tyttö vai poika? Tytöillä kiima-aika, kuinka usein? Pojat sukukypsiksi tullessaan tuoksuvat voimakkaasti? Kaipaislisin siis hyviä vastauksia kummastakin sukupuolesta, kiitos =)
Marsu, tyttö vai poika?
5
3736
Vastaukset 5
- -veine
Kiima on naarasmarsuilla noin 2 viikon välein, kahden marsun kanssa se tuskin on kovin "iso" asia, mitä nyt johtajanaaras saattaa hieman alistaa toista ja vähän hurista. Täällä 4 marsun kanssa huomaa kyllä kun ollaan kiimassa (kaikilla 3:lla tytöllä samaan aikaan) ja poitsu käy niitä sitte hurrailemassa, juoksevat äänekkäästi pitkin asuntoa ja yölläkin möykätään. Pari päivää moista ja sitten rauhottuu.
Huuhaata on se että urokset haisisivat enemmän. Niiden "kakkakanjoniin" saattaa toki kerääntyä köntsää joka voi sitten tuoksahtaa, mutta asia hoituu pienellä putsauksella. Kuitenkaan puhdas uros ei haise sen pahemmalle kuin naaraatkaan. Pissankaan hajussa en ole huomannut yhden pojan kohdalla mitään eroa tyttöihin nähden.
Joku sanoo että urokset ovat sosiaalisempia ihmiselle, kuin naaraat, ja että kesyyntyisivät helpommin kun ovat niin uteliaita. Oma uros on kyllä utelias ja menevä, mutta tuo yksi naaraista on just samanlainen, koko ajan juttelemassa ja tulossa syliin. Enemmän mun mielestä siis tapauskohtaista. Tottakai lähtökohta vaikuttaa; ovatko kasvattajalta vai eläinkaupasta jne...
Itse halusin tyttömarsuja, niiden laumaa kun on helpompi lisätä ja ne tulevat melkein 100-varmasti toimeen keskenään iästä riippumatta, uroksilla taas voi olla nahinoita lähes joka päivä, ja joskus voi tulla sekin päivä kun ei enää tulla ollenkaan toimeen toisen kanssa. Yleisesti ottaen kuitenkin urokset tulevat keskenään toimeen hyvin jos ovat poikasesta asti yhdessä, eikä naaraita ole lähistöllä.
Yksi vaihtoehto olisi hankkia leikattu uros (tai leikkauttaa oma uroksensa) ja naaras sille kaveriksi, tällöin siis pitää pitää marsut erossa leikkaukseen asti ja 4vkoa sen jälkeen, sitten vasta saa yhdistää. Kastroinnissa on kuitenkin riskinsä, nukutus kun on vaarallinen pienelle eläimelle. Meillä se sujui ongelmitta ja nyt on poika viihdyttämässä kolmea tyttöä.
Kahdesta uroksesta mulla ei siis oo omakohtasta kokemusta, naaraista lähinnä. Tykkään kyllä molemmista, jotenkin vain ehkä se "oma" juttu oli noi naaraat. :)- 4marsulia
Heips!
Kyllä meillä vaan ne pojut haisee enemmän- meillä siis asustaa (eri häkeissä tietty) 2 naaras ja 2 uros marsua ja poikien häkki alkaa nopeammin haista yksinkertaisesti siksi, että isomman koonsa takia virtsaavat enemmän (kaikki marsut saman ikäisiä keskenään, jotenka koko vertailu näin ollen on helppoa).
Pojista toinen on oikea sylimarsu ja hurjan hellyydenkipeä, kun taas muut eivät juurikaan ole. Muuten en osaa sitten luetella eroja tyttöjen ja poikien välillä, pojat ehkä hiukan uteliaampia esim. huoneessa jaloitellessa jne. :) Kahdessa uroksessa on tietty se riski, että saattavat tosiaan alkaa jossain vaiheessa ottamaan mittaa toisistaan, kun taas naaraat tulevat yleensä paremmin toimeen keskenään. Meillä uroksilla on melkein 6kk ikäeroa, mikä helpottaa yhdessä oloa kun toinen on selvästi ollut kaiken aikaa isompi ja vahvempi, niin toinen on "tyytynyt osaansa".
Mutta mainioita tapauksia ovat kaikki ja nyt jos pitäisi valita tyttöjen ja poikien väliltä niin tuntuisi ihan mahdottomalta päättää! :D
- hp
meillä on tyttö ja poika marsu ja ne tappelee paljon yleisnsä tyttö marsu voitta ja meollaan erotettu ne tänään ja sit poika marsu kuoli .
- 2 marsua= onnellisia
Pojat ovat yleensä rauhallisia ja urosmaiseen tapaan putkiaivoja ja varsin selkeää on arvata mitä niiden päässä liikkuu :)) Ei meidän poikamarsu ainakaan haiskahda vaikka on jo sukukypsä, ja joo se asuu tällä hetkellä yksin koska tappeli todella verisesti kaverinsa kanssa. Nyt mietitään kastorointia jonka jälkeen se saisi kaksi sievää neitosta seurakseen kun on selvästi masentunut ja hirveän arka.
Mutta ei uroksilla ja naarailla ole kovinkaan paljon eroa :) - Marsut.on.lähellä.sydänt
Olen hankkimassa marsua mutta en tiedä otanko tyttöjä vai poikia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51871
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍92838Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15726Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3680Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1564- 56551
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184539- 61533
- 70533
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24506