Kiinteistövälittäjien myyntipuheet ammutaan taas alas.
Kuplan päällä ollaan
redville
196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pääkaupunkiseudulla ei hinnat juuri muutu, siitä pitää huolen, poliitikkojen, kaavoituksen, tonttipolitiikan ja rakentamiset yhteispeli. Politiikot saavat rakennusliikkeiltä vaalirahaa, vaikka se nyt on muutettava muuhun muotoon. Päättäjät eivät halua köyhiä kuntiin eikä kaupunkiin, niin omistusasuminen on ainut mahdollisuus ja kun näin on, ei löydy kunnon kotimaisia rakentajia, kun raksamiehen palkalla ei voi asua siellä, kaikki on kallista. Siksi tulee ulkolaiset, kun niitä majoitetaan kaksioon joskus lähes 20kpl ja palaavat kun rahaa on senverran, että halvassa lähtömaassa voivat olla vuoden pari tekemättä oikein mitään.
Politiikka on johtanut tähän tilanteeseen, muutosta ei tule, kun se asettaa jo rajat, millaisia asukkaita tulee, eli kun suositaan omistusasumista ja rahat pois periaatetta, ei edes matalapalkkaihmisiä tule, nehän ovat vain kunnan ja kaupungin riippa, joka tarvii kaikenlaisia yhteisiä palveluja.
Muualla maassa on sitten tää kaupunki ja kehyskunta. Eli kaikki ns. rikkaat asuu kehyskunnissa ja käyvät kaupugissa töissä, ja kas kummaa köyhät ovat siellä kaupungissa suurin ryhmä.
Ja kehyskunnissa taas politiikka kaavoitus ja rakentaminen ovat suuri yhteispeli, ja se maksaa.
Eli se vastaus, maaseutukaupungeissa varmaan halpenee, kehyskunnissa kallistuu ja pääkaupunkiseutu siellä on niin kallista kaikki muukin, että suurta hintaromahdusta ei nyt ihan vähäänaikaan oo näkyvissä, kun vielä sinne on patoutunutta muuttopainetta.