Olisi tarkoitus tehdä parin viikon visiitti pekingiin maaliskuussa ja paikallinen ruoka kulttuuri kiinnostaa tietty kovasti.
Tietääkö joku kertoi miten turvallisin mielin tuolla voi syödä pelkäämättä, että saa mahansa kuralle ( turistiripuli ). Vältän tietty paikallista raanavettä, raakoja ruokia ja salaatteja, mutta voiko syödä esim. katukeittiöistä herkkuja, miten ravintoloiden hygieniataso tai yleensä ruokapaikkojen siisteys.
Lehdissä ja töllössä näkee aina eksoottisia herkkuja myytävän siellä sun täällä, mutta voiko niitä oikeasti syödä pelkäämättä, että seuraava viikko menee hotellihuoneen ja wc:n välillä.
Kiitokset kovasti vastauksista.
Reissua odotellen. :)
turvallinen ruokailu pekingissä
3
741
Vastaukset
- pekingitär
En viikossa saanut turistiripulia kertaakaan. En syönyt katukeittiössä vaan ravintolassa ja ihan hyvä taso oli niissä kaikissa. Siistejä myös kaikki olivat, muttei yhdessäkään myyty mitään eksoottista, ihan peruskamaa. Söin myös salaatteja siellä ja tuoreita ja maukkaita olivat kaikki. Suosittelen kantamaan vessapaperia mukana, sillä ravintoloiden vessoissa sellaista ylellisyyttä ei aina ole. Vessa on myös joskus lattiassa, ei siis pönttöä, ja tämä ei riipu muuten ravintolan tasosta! Pekingissä on 60 000 ravintolaa, varmasti löytyy jokaiselle sopiva, siellä on paljon myös länsimaisia ravintoloita, ja muita aasialaisia keittiöitä, välillä piti ihan etsiä jos halusi kiinalaiseen ravintolaan!
- Eka Ves
Olen tehnyt kymmenkunta 1-2 viikon työmatkaa Kiinan eri osiin, ja yhden ainoan kerran on esiintynyt lieviä vatsaoireita. Aina olen syönyt mitä on eteen tuotu, ja valikoimaa on todella riittänyt, koska tilaajina ovat olleet kiinalaiset työkaverit tai isännät.
Raakoja vihanneksia Kiinassa ei syödä lainkaan, ne ovat aina nopeasti keitettyjä, höyrytettyjä tai friteerattuja.
Katukeittiöistä olen syönyt vain harvoin, mutta niistä saa todella hyvät ja maukkaat - ja halvat ruoat.
Ei tarvitse pelätä, ruokakulttuuri on yksi parhaita asioita Kiinassa matkailevalle.
- Piiking
Kolmesti olen Kiinassa käynyt ja vain kerran ripanozi. Ihan hyvin, kun kuitenkin olen ollut siellä 2½kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1452821- 2312137
- 481990
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2031923Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261700Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1431531Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä811443- 1221168
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3121030Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve271028