Hei, pitäisi lähteä Kuubaan, mutta pientä paniikkia iskee.
Saisinko kommentteja seuraaviin:
- kuin kylmää öisin on? Pärjääkö pitkähihaisella vai tarvitaanko ohut takki?
- miten sähkö? Hotellin sivuilla ilmoitus 110; silloinhan ei varmaan riitä pelkkä välikappale, vaan tarvittaisiin jonkinlainen muunta. Mistä saa ja millaisen? Kaupoista ei tunnu löytyvän muuta vastausta kuin välikappaleet?
- paljonko rahaa tulisi varata? Täällä palstoilla jopa 150 € mainittiin, mutta se tuntuu aivan käsittämättömältä.
Entä olisiko muita käytännön, pakkaus tai muit avinkkejä?
Saisinko kommentteja seuraaviin:
- kuin kylmää öisin on? Pärjääkö pitkähihaisella vai tarvitaanko ohut takki?
- miten sähkö? Hotellin sivuilla ilmoitus 110; silloinhan ei varmaan riitä pelkkä välikappale, vaan tarvittaisiin jonkinlainen muunta. Mistä saa ja millaisen? Kaupoista ei tunnu löytyvän muuta vastausta kuin välikappaleet?
- paljonko rahaa tulisi varata? Täällä palstoilla jopa 150 € mainittiin, mutta se tuntuu aivan käsittämättömältä.
Entä olisiko muita käytännön, pakkaus tai muit avinkkejä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
tiedoillasi sinun tulisi pysyä kotimaassa...korkeintaan haaparannassa voisit matkustella.
-pärjää
-lue ne kytkettävän laitteen tiedot. jos siinä lukee esim ~100-240V niin laita adapteri, jos ei lue niin jätä kotiin
-en ole käynyt -95 jälkeen, mutta pitkää päivää pitää tehdä jos saa yli 150e päivässä kulumaan. tai no se riippuu tietysti ihan paikasta, kyllä se varmaan monissa yökerhoissa onnistuu vaivatta
Myös maaliskuun lopulla edellisten kysymysten lisäksi minua kiinnostaisi:
-Jos yöpyy casas particulares:ssa, kannattaako varauksia tehdä etukäteen vai löytyykö kohtuu hintaista majoituksia paikanpäällä?
-Mites valuutta, otetaanko mukaan siis vaan euroja ja perillä vaihdetaan CUC.ksi?
Itse pidän ensimmäisen majapaikan varausta miellyttävänä ajatuksena, mutta Kuubassa casojen isäntäväellä on niin hyvä verkosto kautta koko maan, että me jätimme jatkovaraukset mielellämme heille. Eräs jopa matkusti pienen matkan päähän seuraavaan etappiimme, jotta pääsi paikan päälle tsekkaamaan valitun vaihtoehdon! Kontrolli on viranomaisten taholta kova majapaikkojen suhteen, joten tasoon voi yleensä luottaa ja hinnat ovat edulliset.
Ja kyllä, euroja mukaan ja sitten eikun kun valuutanvaihtojonoon. Muutamista paikoista (esim. Havanna) saa rahaa myös automaatilta.
Kiitoksia kovasti neuvoista!Tarkoitus olikin eka majoitus varata.Enää ei muutaku ootellaanl ähtöä!
Vielä tuli sellainen mieleen että kun majoitus täytyy etukäteen ensimmäisiksi öiksi olla varattu, niin tarviiko siitä jossain esittää joku todistus, lentokentällä tms?
kiitoksia jälleen etukäteen neuvoista! Alkaa jo jännittää, enää kuukaus reisuun!
vissiin nykyään tarvitse merkitä majoitus paikkaa. itse olin viimevuoden marraskuussa silloin turisti kortissa oli kohta johon kuului merkitä hotelli tai muu vastaava.tammikuussa kun kävin uudestaan turistikortti oli erilainen enää ei ollut kohtaa johon kuului merkitä hotelli tai muu paikka,ainostaan kysyttiin nimi,kansallisuus,ja passin numero.se turistikortti on ainoa lupasi olla kuubassa ja jos vielä kysytään hotellia tai yms.. laita joku paikka siihen tuskin tarkistavat.jos saan olla utelias niin kenen matkalle lähdet ja mitä kautta. itselläni oli tarkoitus lähteä maaliskuun alussa mutta finnair oli jo myyty loppuun.nyt täytyy katsella muita vaihtoehtoja tosin en tarvitse kuin lennot olisi vaan mukava ollut mennä täältä suoraan,muualta euroopasta joutuu vaihteleen konetta turhan usein ja matka aika on pitkä
Finnairilla lennämme Pariisiin ja Pariisista Air Francella Havannaan. Air Francen sivuilta varattiin lennot. Muuta ei olla viel varattu, yksi casa ekoiksi yöksi Havannaan oli tarkoitus vara, mut muuten mennää aika lailla taki auki.