puisiin tuoleihin pehmsuteet??

Tiinukka66

ELi meillä on kotona ihan normaali puiset keittiön tuolit, sain inspiraatiota tehdä niihin pehmeät päälliset istuinosaan ja ehkä selkänojaan kun satuin kirpparilta löytämään ihanaa kangasta.

Onkohan edss mahdollista tedö semmoisia, siis ihan että ne olisi tuolissa kiinni eikä siihen päälle laitettavat? Yritin googlettaa jotain sivua josta voisi mahdollisesti kuvallinen ohjekkin löytyä, mutta heikoilla tuloksilla :(

5

3330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei oo vaikeeta

      mee kummskin vaikka kauppaa kattoon päällystettyjä keittiö/ruokatuoleja ja hokaat kyllä miten ne pehmusteet on laitettu.
      Vaikeeta ontyaa tässä ohjeita kun ei tiedä mimmoset ne sun tuolit on.

      istuin ny ainaskin pitöis oll atosi helppo. Istuimeen liimataan vaahtomuovia ja sitten kangas siihen päälle, kiristetään ja kiinnitäetään nitojalla tai nupinauloilla tuolin pohjaan.

      Periaatteessa tuo selkänoja samalla tavalla, siinä vaan on se takaosa tehtävä vielä erikseen, jotta etupuolelta käännettu kankaan seuna jää peittoon ja sitten vaan käsin ommellaan taka ja etu yhteen.

      Pehmusteen paksuus on ihan itte valittevissa. HUOM: mitkään ikkunaverhokankaat tai pöytäliinat ei tahdo kestää sitä kankaan kiristämistä kiinni - kansas nääs tarvitsee pingoittaa sen pehmusteen päälle aikalailla tiukkasti tai muuten alkaa muutaman istumisen jäkleen kangas löpsöttämään ikävästi.

      Fiksu tietysti EKANA päällystää sen vaahtomuovin ihan tavallisella lakanakankaalla tms ja sitten vasta se varsinaisen päällyskangas.

    • Ompelija aina vaan

      Vaahtomuovi juu istuiosan päälle, tosin itse en edes liimaisi sitä, kyllä pingoitettu kangas sen ojennuksessa pitää. Jos tuolin alla oleva "kehys" on ruuveilla, tilanne on helppo, sen kun irroitat ja päällystät sekä laitat takaisin. Jos taas tuolin alla oleva kehikko on liimattu, on kankaan laittaminen hiukan työläämpää, sillä kehys haittaa juurikin tätä pingoittamista. Nitoja on ainoa oikea työkalu, ei nuppineulat mitään tule pitämään tuollaisessa paikassa. Tässä tapauksessa saattaa myös olla, että kankaan reuna ja niitit jäävät ikävästi näkyviin, jollet saa tuolin kehystä irroitettua. Jokin nauha päälle viimeistelee tuloksen.
      Selkänojan ompelisin "huppuun" ja tarranauhoilla alareunastaan kiinni.
      Se on totta, että kangas on kulutukselle alttiina, joten mitä hankalampi tuolisi on päällystää, sitä kestävämpi kangas kannattaa valita. Mutta jos tuolissasi on sattumoisin irroitettava kehys tuolin alla, on todella simppeli tuo päällystäminen ja silloin on suorastaan hauskaa aika ajoin vaihtaa tuolin ilmettä eri kankailla! Toimeen vain, kyllä se onnistuu!

      • seerri78

        kirjoittaja tarkoittanee tuolin kehyksellä siis tuolin istuinta, joka on verhoiltu kankaalla. Jos se on ruuveilla kiinni tuoli rungossa, se on helppo irrottaa.


    • Itsellä on tuolit joista puuttuu istuin osa kokonaan. Kirjastosta löyty kirjoja joissa on hyvät ohjeet! Ehdotan siis vanhanaikaisesti suuntaamaan kirjastoon ja lainaamaan kirjoja, kunhan muistaa palauttaa ajoissa ;)

      • ruokatuleihin

        tee irtotyyny , päällystä ja tee kuminauhakiristyksellä koristepäällinen . Se on helpo sitten nakata pesukoneeseen. Irtotyynun alle liukueste = PÖYTÄLIINAN ALUSHUOPA
        (Toinen puoli muovitettu.) tai LIUKUESTEHUOPA
        Estää tehokkaasti tyynyn liukumisen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1753
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1150
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      440
      1117
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      804
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      47
      741
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe