Otetaan ammattilaisjääkiekkoilija ja ammattikirvesmies. Kumpi näistä tekee yhteiskunnallisesti tärkeämpää työtä ja kumpaa arvostetaan enemmän?
Ajatus syntyi äsken katsellessani uutisten urheilu osuutta.
Omasta mielestäni ehdottomasti kirvesmies. Hän tekee oikeata työtä, vaikka kiekkoilijaa arvostetaan paljon enemmän. Epäreilua?
Ajatus syntyi äsken katsellessani uutisten urheilu osuutta.
Omasta mielestäni ehdottomasti kirvesmies. Hän tekee oikeata työtä, vaikka kiekkoilijaa arvostetaan paljon enemmän. Epäreilua?
Vastaukset 5
Vanhimmat
miten paljon hyvää tapahtuu siinä matkalla kun jo pienestä poikien tavoite on tulla isona jääkiekkoilijaksi. Kaikki ne pojat jotka viettävät illat jääkiekkokaukaloissa ovat poissa pahanteosta eivätkä lorvi kaduilla ja ostareilla.
Ennen se oli maine joka teki tuon ammatin niin tavoitelluksi, nyt ihanteiden muututtua kannustin on usein maineen lisäksi mammona, ihan niin kuin nykyään myös ns 'kutsumus'' ammateissakin.
Molemmat tärkeitä ammatteja omalla tavallaan, itse pärjään ilman jääkiekkoilijoita, mutta kirvesmiestä olen monesti tarvinnut, ja hyvästä ammattimiehestä myös hyvin maksanut.
Vois sen nähdä niinkin, että kiekkoilija tuottaa viihdettä, samoin kuin esmes teatteriväki. Onko viihde tärkeää? Viihteeseen me kuitenkin eurojamme sijoitamme, kuka mihinkin.
että jääkiekkoilijaa arvostetaan enemmän kuin kirvesmiestä?
En mä niin päätelly. Ajattelin asian ensin helpommin pääteltäväksi.
No en seuraa erityisesti urheilua, se ei kiinnosta. Mutta pakko olla sitä mieltä, että joku jääkiekko idolli on kyllä yhteiskunnan kannalta erittäin merkittävä. Mukana pyörittämässä älytöntä businesta ja työllistää osaltaan naamansa avulla kaikenmaailman makkaranmyyjiä, valmentajia, timpureitakin kun halleja pitää tehdä jne. Ja sitten on se "urheilun jalo aate" Varmaan kymmenet tuhannet natiaiset treenaa lätkää muutaman kerran viikossa. Kansanterveys paranee ja rikollisuus vähenee kun eivät ole steissillä potkimassa mummoja. Ja kiekkoilijat markkinoivat suomea ja uovat suomi-brändiä kansainvälisesti kaikenlaisissa MM-kilpailuissa.
Vastapainona on sitten joku Remontti Reiska joka levyttää seinää telkkarissa. Ja sellanen juttu, että kiekkoilija pystyy levyttämään seinää, timpuri ei pysty ammattikiekkoilijan hommiin.
Onhan se vähän hölmön oloista, mutta noin se mun mielestä vaan on. Ammattien vertailu nyt on mahdotonta tavallaan. Vaan mun mielestä asioita voidaan vertailla just siten, että vaihdetaan päittäin hommia. Ei onnistu muuten monestikkaan. Se vaan osoittaa vähän eri ammattien vaatimuksia. Niinno, mä en osaa luistella, ei ole luistimiakaan. Sattumalta olen just nyt tekemässä pientä remonttia ja pitäis alkaa sirkkelöimään. Ei noissa hommissa mitään varsinaisesti vaikeaa ole. Jäällä en pysyisi edes pystyssä.
=DW=