Kuulin tuossa taannoin väitteen että aseissa käytettävä optinen tähtäin huurtuu pakkasella ja olisi näin kelvoton Suomen olosuhteissa. Pitääkö tämä ollenkaan paikkansa? Kun itse olin intissä, niin tällöin ainakaan itkk 12.7 tähtäin ei huurtunut edes -20 asteen pakkasella.
Optinen tähtäin talvella
5
2716
Vastaukset
- kaukoputkihomo(sapie
Saahan kylmän linssin huurtumaan esim. niin että puhaltaa kosteaa uloshengitysilmaa sitä vasten.
Jos kiikari ei ole ihan tiivis niin sen sisään voi päästä kosteutta joka tiivistyy kylmässä ja heikentää läpinäkyvyyttä.
Jos kiikari on tiivis ja täytetty kuivalla typpikaasulla niin tuskin se sisäpuolelta koskaan huurtuu. Ulkopuolelta voi huurtua vaikeissa sääoloissa tai lämpötilan vaihdellessa.
Tähtikaukoputken käyttäjänä tiedän että kaukoputken etulinssiin voi yöllä tiivistyä kosteutta ylhäältä jos sitä ei suojata tötteröllä, mutta aseen tähtäintä ei varmaan hevin käytetä ihan samalla tavalla. - k0r0h0r0n€n
ei ole lintukaliiperi!
- kaukoputkihomo(sapie
Militäärikäytössä optisen tähtäimen ongelma rivisotilasta ajatellen on mielestäni se että se on rautatähtäimiä kalliimpi ja jos se saa vähän kolhuja eli rähjääntyy reissussa niin sen sisään voi päästä kosteutta ja silloin sen kanssa ei ehkä enää pysty ampumaan.
Tarkka-ampujat tietysti ovat asia erikseen koska heidän olisi vaikeaa pärjätä rautatähtäinten kanssa omissa tehtävissään ja heillä ei ole sellaista ratkaisevaa merkitystä esim. rynnäkön torjunnassa.
Kaukoputkihomo(sapiens)- ressu.
Kosteuden pääsy militaritähtäinten sisään ei ole ongelma, sillä ne ovat pääsääntöisesti niin lujarakenteisia, etteivät ne kolhuista juuri välitä. Rajansa tietenkin kaikella.
Rivisotilaalle optinen tähtäin on liian kallis, se soveltuu huonosti nopeaan tilanneammuntaan, ja linssin puhtaanapitäminen taistelutilanteessa voi olla hankalaa.
- fotomoto
Eihän se mihinkään "huurru" jos tähtäin on koko ajan ulkoilman lämpötilassa. Tietysti nopeat lämpötilan vaihtelut (nollan tienoilla) voivat joskus aiheuttaa kosyeuden tiivistymistä tai jäätymistä, mutta jonkunlainen linssisuoja suojaa tällaiselta kunhan sen sisään ei pääse vettä.
Mutta sitten kun tuo aseen sisälle se huurtuu välittömästi, siihen auttaa vanha kuvaajien konsti: ase ilmatiiviiseen pakettiin kunnes sen lämpötila on noussut selvästi lämpimän puolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532875Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812566Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.391584Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211222
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151085Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371009Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.322957