Millaista vauvan ripuli on? Eilen alotettiin sellaista jauhekorviketta ja kakka on ollut todella vetistä. Siis kuin vettä mutta oranssin keltaista. Onko se tuosta korvikkeesta vai onko se ripulia?
Ripuliako?
Huolestunut äippä
9154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mä ainakin muistelisin korvikkeesta tulleen tuon väristä löysää mutta jotain ryynin tapaista joukossa..Aika mielenkiintoista selittää vauvan kakasta perjantai iltana:D Mä en noista jauheista kyllä tiedä kun meidän pojalle ei kelvannut se.Pelkkää valmista korviketta pitää olla:/
Ja niin ripuli mun tietääkseni haisee..ootko tuoksutellut että onko siinä pahaa hajua?
Haisee joo! Oikee ihmeteltiin mieheni kanssa kun meiän vauvan kakka haisee nyt kunnolla!
hmm,jos haju on pistävä ja jos "ripulia" tulee usein niin kannattaa varmaan käyttää päivystyksessä..Oman mielenrauhan takia edes.Nythän on norovirustakin liikkeellä.
Onko se aikasemmin saanut mitään korviketta?voihan olla että vatsa on mennyt siitä sekaisin..
On saanu tuttelia, nania, baby sempiä.. nyt kuitenkin siirrtyttiin siihen nutrilon comfortiin kun pitäis olla vatsaystävällisempi. Siitä nyt vaan tullu sitä vetistä kakkaa ja haisee todella pahalle, samoin pierut.
Outoa,luulis ettei vatsa sitten sekaisen mene korvikkeesta. No jos ripuloi paljonkin niin käytä lääkärillä ettei vaan pieni pääse kuivumaan liikaa.Mutta jos vaikuttaa että se maito tekee tuo niin voihan sitä kokeilla valmismaitoja jos ne olis sitten parempia vatsalle kuitenkin..
mä luulen että johtuu maidosta..meidän pienelle tuli tuollaisia oireita tuttelista ja meni ohi kun vaihdettiin baby sempiin.Toki eihän koskaan voi täysin varma olla mutta jos muuten vaikuttaa iloiselta vauva niin tuskin mitään suurta ongelmaa on.Voihan aina soittaa päivystykseen ja kysyä mitä mieltä siellä ollaan.
Siis tuttelista, nanista ja baby sempistä kaiheita ilmavaivoja, vatsassa vääntää.. siksi kokeillan tuota nutrilon comfortia. Ilmavaivat loppunu mutta tuo löysä kakka tai ripulia jos on niin alkanut :(
tosta nutrilon comfortista tulee kyllä ihan kauheen hajuset pierut ja kakka.
mutta se on ainut mikä meidän pienelle sopii, joten kai tuon kestää :)
Ai tulee.. meillä tulee ihan kananmunanhajuiset pierut! ja se ripuli :( Hitto kun tuntuu että mikään ei sovi! :( ollaan nyt sit taas annettu baby sempiä ja nania, en uskalla jatkaa sitä comfortia vaik tuntu kyllä auttavan ilmavaivoihin