Tietääkö joku onko mitään mahdollisuutta ottaa tunisialaista kissaa mukaan Suomeen? Jos on niin miten paperit ym. hoituu?
Kissan tuominen Suomeen
4
657
Vastaukset
- 12+12
Jos kyseessä on sellainen perinteinen kissa (neljä jalkaa, suipot korvat, häntä...), eikä ns. "naaraspuolinen, kaksijalkainen kissa", niin ohjeita saa Eviralta:
http://www.evira.fi/portal/fi/elaimet_ja_terveys/tuonti_ja_vienti/tuonti_eu_n_ulkopuolelta/koirat__kissat_ja_fretit/
sekä:
http://www.evira.fi/uploads/WebShopFiles/1225868634790.pdf - kissalanpoika
Eläimellä pitää olla paperit (rokotustodistus , lemmikkieläinpassi yms.) sekä tunnistusmerkintä (tatuointi tai siru), jotka on tehty ennen rokotuksia. Lisäksi Tunisia ei kuulu raivotaudista vapaiden tai vähäriskisten maiden joukkoon, joten eläimelle on pakollista tehdä raivotautivasta-aineiden määritys:
"Korkean raivotautiriskin maista tuotavilta eläimiltä vaaditaan tehtäväksi raivotautivasta-ainetutkimus (ns. serologinen tutkimus).
Hyväksytyn eläinlääkärin tulee ottaa verinäyte tutkimusta varten aikaisintaan 30 vuorokautta raivotautirokotuksen jälkeen ja vähintään kolme kuukautta ennen tuontia.
Vasta-aineiden määritys on suoritettava EU:n hyväksymässä laboratoriossa."
Kannattaa huomata nuo aikarajat ja varmistaa, että ne toteutuvat. Suomessa ei ole ns. virallista karanteenia, joten jos eläin ei täytä vaatimuksia niin se joko palautetaan takaisin lähtömaahan tai lopetetaan, ellei tuoja pysty järjestämään sille virallista karanteenipaikkaa toisesta EU-maasta. Karanteenin aikana omistaja joutuu yleensä kustantamaan eläimen ylöspidon itse, mikä ei välttämättä ole ihan halpaa.- mehukattiseonmatti
kiitos avusta! Kyseessä on tietenkin ihan perinteinen nelijalkainen eläin :)
t. mehukatti - Kissanruoka-automaat
mehukattiseonmatti kirjoitti:
kiitos avusta! Kyseessä on tietenkin ihan perinteinen nelijalkainen eläin :)
t. mehukattiEnsimmäisen kissan sain Algeriasta, missä se leikattiin ja sain oikein passin ja samoin rokotukset jne. madotukset. Muutimme Tunisiaan ja sieltä Ankaraan, missä sama show katin (uuden kanssa) ja uusi ns. passi, mihin tulivat sitten rokotusmerkinnät aina kun piti toistaa. Ankarasta Suomeen ja kukaan ei ollut kentällä edes kiinnostunut kahdesta kissan kopasta. Harmitti ja kun oli passitkin.
Tämän jälkeen muutimme Kroatiaan kissojen kanssa ja kun sirutus tuli pakolliseksi, niin sirutin ne. Rokotutin tarpeen niin vaatiessa ja sitten neljän vuoden jälkeen kun palasimme Suomeen, niin kukaan ei taaskaan kysynyt mistään dokumenteista.
Harmitti taas ja myöhemmin huomasin, että olipa jäänyt vesikauhu ottamatta. No ainakin katit sai matkustaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512