kiintymys

eläinrakas123

kuinka syvästi sinikelta-ara voi kiintyä omistajaansa?

1

496

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Hmm, no siinä missä muutkin papukaijat, eli pahimmillaan totaalisen läheisriippuvainen jatkuvasti hihassa roikkuva otus joka pitää omistajaa puolisonaan ja kiljuu ja repii höyhenensä ja hajottaa häkkinsä heti jos tämä katoaa hetkeksikään näköpiiristä ja koittaa ajaa mahdolliset kilpailijat pois lähipiiristä. Mut tuo nyt on tosiaan se ihan "worst case scenario", eli useimpien papukaijojen kanssa nyt kuitenkin suht normaalia elämää voi elää, kunhan huomioi että ne oikeasti ovat sosiaalisia eläimiä eikä niitä tulisi pitää yksinään kovin pitkiä aikoja päivittäin. Nuorta (ja toki vanhempaakin..) lintua kannattaa myös sosiaalistaa eri ihmisiin ja tilanteisiin niin ettei sen maailma heti romahda kokonaan jos joku kukkaruukku vaihtaa ikkunalla paikkaa tai omistaja käy viikonloppulomalla.

      Linnun kesyys ja kiintyminen ja käyttäytyminen voi myös vaihdella todella valtavasti yksilön alkuperästä ja käsittelystä riippuen, samoin kuin ihan yksilöllisen luonteen ja toki myös linnun ja ihmisten välisen henkilökemian johdosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1004
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      570
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      66
      635
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe