Paljon maksoitte hääkuvauksesta?

emilia83

suunnitteilla olisi järjestää kesälle 2011 häät ja mietimme tässä parhaillaan häiden budjettia. Paljonko maksoitte teidän hääkuvauksestanne ja mikä on teidän mielestänne kohtuullinen summa hääkuvaukselle?
Kuitenkin kuvaajan pitäisi kuvata koko päivä aamusta iltaan saakka sekä hääpotretit..

4

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taika-

      Meidän häävalokuvaus maksaa 200 euroa. Siihen kuuluu ennen vihkimistä otettavat potrettikuvat luonnossa ja kuvaus kirkossa, ei enää hääpaikalla. Asumme pienellä paikakunnalla Etelä-Suomessa.

      • emilia83

        Olitko tyytyväinen kuviin? Oliko sellaisia kuin odotit?
        ei mahdollisesti ollut ammattilainen?


    • YETSKA

      että hääkuvaus on pelkkä kuvaajan työ hääpäivänänne.

      Itse kuvakopiot maksavat erikseen per kappale. Kaiken lisäksi ette saa tietenkään negatiiveja / digioriginaaleja, josta teettää omia kappaleita esim. Ifolorissa. Kaikki hardcopyt pitää tilata kuvaajalta :) Muista lisäksi, että kuvan skannaaminen ja sen teettäminen kuvavalmistamossa on tekijäoikeusrikos. Näin se menee.

      • hääkuvaaja_Vantaalta

        Tämä riippuu toki siitä että mitä kuvaajan kanssa sopii. Moni hääkuvaaja antaa nykyään kuvat sähköisinä tiedostoina asiakkaalle (myös hääkuva) ja luovuttaa samalla oikeudet käyttää kuvia vapaasti kaikkeen ei kaupalliseen toimintaan. Niin ainakin itse teen. Toisinaan asiakkaat haluavat paperivedoksiakin, mutta valtaosa teettää ne itse (halvemmalla) jossain kuvavalmistamossa. Tämä keventää kuvaajankin työtaakka.

        Koko hääpäivän kuvaaminen on väkisinkin melko kallis keikka. Päivän aikana dokumentaarinen kuvaustapa tuottaa väkisinkin melko suurenmäärän kuvia (puhutaan sadoista). Valokuvaajien antamia tarjouksia tai hintoja muuten vertaillessa kannattaa muistaa, että vaikkapa 10h mittaisen hääpäivän lisäksi kuvaajalla menee vähintään muutama tunti myös kuvien jälkikäsittelyyn.

        10h päivän hinta lienee monilla kuvaajilla lähellä 1000 euroa sisältäen arvonlisäveron. Jos joku myy tuollaisen kuvausrupeaman vaikkapa 300 eurolla, on jossain pahasti vikaa. Tai sitten kuvaaja tekee hommia hyväntekeväisyystyyliin nollakatteilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      121
      7295
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      92
      7210
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7139
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      64
      6285
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5628
    6. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5574
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      65
      5275
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      43
      5158
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4656
    Aihe