Paljon maksoitte hääkuvauksesta?

emilia83

suunnitteilla olisi järjestää kesälle 2011 häät ja mietimme tässä parhaillaan häiden budjettia. Paljonko maksoitte teidän hääkuvauksestanne ja mikä on teidän mielestänne kohtuullinen summa hääkuvaukselle?
Kuitenkin kuvaajan pitäisi kuvata koko päivä aamusta iltaan saakka sekä hääpotretit..

4

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taika-

      Meidän häävalokuvaus maksaa 200 euroa. Siihen kuuluu ennen vihkimistä otettavat potrettikuvat luonnossa ja kuvaus kirkossa, ei enää hääpaikalla. Asumme pienellä paikakunnalla Etelä-Suomessa.

      • emilia83

        Olitko tyytyväinen kuviin? Oliko sellaisia kuin odotit?
        ei mahdollisesti ollut ammattilainen?


    • YETSKA

      että hääkuvaus on pelkkä kuvaajan työ hääpäivänänne.

      Itse kuvakopiot maksavat erikseen per kappale. Kaiken lisäksi ette saa tietenkään negatiiveja / digioriginaaleja, josta teettää omia kappaleita esim. Ifolorissa. Kaikki hardcopyt pitää tilata kuvaajalta :) Muista lisäksi, että kuvan skannaaminen ja sen teettäminen kuvavalmistamossa on tekijäoikeusrikos. Näin se menee.

      • hääkuvaaja_Vantaalta

        Tämä riippuu toki siitä että mitä kuvaajan kanssa sopii. Moni hääkuvaaja antaa nykyään kuvat sähköisinä tiedostoina asiakkaalle (myös hääkuva) ja luovuttaa samalla oikeudet käyttää kuvia vapaasti kaikkeen ei kaupalliseen toimintaan. Niin ainakin itse teen. Toisinaan asiakkaat haluavat paperivedoksiakin, mutta valtaosa teettää ne itse (halvemmalla) jossain kuvavalmistamossa. Tämä keventää kuvaajankin työtaakka.

        Koko hääpäivän kuvaaminen on väkisinkin melko kallis keikka. Päivän aikana dokumentaarinen kuvaustapa tuottaa väkisinkin melko suurenmäärän kuvia (puhutaan sadoista). Valokuvaajien antamia tarjouksia tai hintoja muuten vertaillessa kannattaa muistaa, että vaikkapa 10h mittaisen hääpäivän lisäksi kuvaajalla menee vähintään muutama tunti myös kuvien jälkikäsittelyyn.

        10h päivän hinta lienee monilla kuvaajilla lähellä 1000 euroa sisältäen arvonlisäveron. Jos joku myy tuollaisen kuvausrupeaman vaikkapa 300 eurolla, on jossain pahasti vikaa. Tai sitten kuvaaja tekee hommia hyväntekeväisyystyyliin nollakatteilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4757
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2063
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1762
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1390
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1261
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1086
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      1027
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      983
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      966
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      299
      962
    Aihe