suunnitteilla olisi järjestää kesälle 2011 häät ja mietimme tässä parhaillaan häiden budjettia. Paljonko maksoitte teidän hääkuvauksestanne ja mikä on teidän mielestänne kohtuullinen summa hääkuvaukselle?
Kuitenkin kuvaajan pitäisi kuvata koko päivä aamusta iltaan saakka sekä hääpotretit..
Paljon maksoitte hääkuvauksesta?
4
389
Vastaukset
- Taika-
Meidän häävalokuvaus maksaa 200 euroa. Siihen kuuluu ennen vihkimistä otettavat potrettikuvat luonnossa ja kuvaus kirkossa, ei enää hääpaikalla. Asumme pienellä paikakunnalla Etelä-Suomessa.
- emilia83
Olitko tyytyväinen kuviin? Oliko sellaisia kuin odotit?
ei mahdollisesti ollut ammattilainen?
- YETSKA
että hääkuvaus on pelkkä kuvaajan työ hääpäivänänne.
Itse kuvakopiot maksavat erikseen per kappale. Kaiken lisäksi ette saa tietenkään negatiiveja / digioriginaaleja, josta teettää omia kappaleita esim. Ifolorissa. Kaikki hardcopyt pitää tilata kuvaajalta :) Muista lisäksi, että kuvan skannaaminen ja sen teettäminen kuvavalmistamossa on tekijäoikeusrikos. Näin se menee.- hääkuvaaja_Vantaalta
Tämä riippuu toki siitä että mitä kuvaajan kanssa sopii. Moni hääkuvaaja antaa nykyään kuvat sähköisinä tiedostoina asiakkaalle (myös hääkuva) ja luovuttaa samalla oikeudet käyttää kuvia vapaasti kaikkeen ei kaupalliseen toimintaan. Niin ainakin itse teen. Toisinaan asiakkaat haluavat paperivedoksiakin, mutta valtaosa teettää ne itse (halvemmalla) jossain kuvavalmistamossa. Tämä keventää kuvaajankin työtaakka.
Koko hääpäivän kuvaaminen on väkisinkin melko kallis keikka. Päivän aikana dokumentaarinen kuvaustapa tuottaa väkisinkin melko suurenmäärän kuvia (puhutaan sadoista). Valokuvaajien antamia tarjouksia tai hintoja muuten vertaillessa kannattaa muistaa, että vaikkapa 10h mittaisen hääpäivän lisäksi kuvaajalla menee vähintään muutama tunti myös kuvien jälkikäsittelyyn.
10h päivän hinta lienee monilla kuvaajilla lähellä 1000 euroa sisältäen arvonlisäveron. Jos joku myy tuollaisen kuvausrupeaman vaikkapa 300 eurolla, on jossain pahasti vikaa. Tai sitten kuvaaja tekee hommia hyväntekeväisyystyyliin nollakatteilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909