Kielimatka Eglantiin!

<matkailija92>

Juu,ensi kesänä olisi tarkoitus suunnata kielimatkalle neljäksi viikoksi Bringhtoniin EF-ryhmässä.aika 30.6.10 ja matkaan sisällytin kahden päivän Pariisin vierailun:)
eli mitä kannattaa tehdä ja huomioida ennen matkaa,sen aikana ja jälkeen.uskon että neuvojia on melko paljon,sillä Bringhton on ollu EF:n kohde jo melkoisen pitkään.odotan tätä matkaa kuin kuuta nousevaa,sillä rakastan matkailua ja uusia positiivisia kokemuksia: ).eli miten matkasta saisi kaiken irti?

1

659

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-liideri

      Matkasta saat kaiken irti avoimella mielellä!

      Älä lähde sinne sillä ajatuksella, että palatessasi osaat englantia huippuhyvin, sillä suuri osa kurssikavereistasi vähät välittää oppitunneista - ei siinä liideri/ope paljon mitään voi. Mutta vapaa-ajanohjelma - matkat lähikohteisiin, keilailut tms. on hyviä juttuja, ota kulttuurista irti sen mitä saat!

      Isäntäperheen varaan ei kannata laskea: tuurinkauppaa ja luultavasti perhe majoittaa joka kesä useita kurssilaisia, joten parempi suhtautua perheeseen neutraalisti: tutustut englantilaiseen taloon, ruokaan ja tapaan elää, et niinkään perheenjäseniin. Brighton on kaupunkina tosi kiva, pikku-Lontoo, tosin rantahiekan tilalla on pikkukiviä. Bussimatkaan kaupungin sisällä saa kulumaan aikaa, riippuen toki kotisi ja koulusi sijainnista.

      Pariisissa kaksi päivää on vähän, tutki etukäteen, mitä siltä reissulta haluat, kenties liiderisi antaa vapaat kädet. Jos haluat Disneylandiin, toinen päivä menee kokonaisuudessaan siellä! Ja etkös pääse myös Lontooseen? Tutki etukäteen myös sitä! Luultavasti molempiin reissuihin (Pariisi ja Lontoo) kuuluu sightseeing.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      86
      1330
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      79
      849
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      273
      748
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      612
    6. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      611
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      35
      568
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      532
    10. 37
      532
    Aihe