Kielimatka Eglantiin!

<matkailija92>

Juu,ensi kesänä olisi tarkoitus suunnata kielimatkalle neljäksi viikoksi Bringhtoniin EF-ryhmässä.aika 30.6.10 ja matkaan sisällytin kahden päivän Pariisin vierailun:)
eli mitä kannattaa tehdä ja huomioida ennen matkaa,sen aikana ja jälkeen.uskon että neuvojia on melko paljon,sillä Bringhton on ollu EF:n kohde jo melkoisen pitkään.odotan tätä matkaa kuin kuuta nousevaa,sillä rakastan matkailua ja uusia positiivisia kokemuksia: ).eli miten matkasta saisi kaiken irti?

1

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-liideri

      Matkasta saat kaiken irti avoimella mielellä!

      Älä lähde sinne sillä ajatuksella, että palatessasi osaat englantia huippuhyvin, sillä suuri osa kurssikavereistasi vähät välittää oppitunneista - ei siinä liideri/ope paljon mitään voi. Mutta vapaa-ajanohjelma - matkat lähikohteisiin, keilailut tms. on hyviä juttuja, ota kulttuurista irti sen mitä saat!

      Isäntäperheen varaan ei kannata laskea: tuurinkauppaa ja luultavasti perhe majoittaa joka kesä useita kurssilaisia, joten parempi suhtautua perheeseen neutraalisti: tutustut englantilaiseen taloon, ruokaan ja tapaan elää, et niinkään perheenjäseniin. Brighton on kaupunkina tosi kiva, pikku-Lontoo, tosin rantahiekan tilalla on pikkukiviä. Bussimatkaan kaupungin sisällä saa kulumaan aikaa, riippuen toki kotisi ja koulusi sijainnista.

      Pariisissa kaksi päivää on vähän, tutki etukäteen, mitä siltä reissulta haluat, kenties liiderisi antaa vapaat kädet. Jos haluat Disneylandiin, toinen päivä menee kokonaisuudessaan siellä! Ja etkös pääse myös Lontooseen? Tutki etukäteen myös sitä! Luultavasti molempiin reissuihin (Pariisi ja Lontoo) kuuluu sightseeing.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      51
      1154
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1147
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1020
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      868
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      773
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      758
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      702
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      687
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      599
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      581
    Aihe