Voiko luistelu tyylin suksilla hiihtää perinteistä??
Vastaukset 10
- Hiihtoasiantuntija65
Kyllä voi, ja itseasiassa hyvin voikin. Jos haluat ostaa ja omistaa vain yhden suksiparin ja mielesi tekee molemmilla tyyleillä hiihellä, niin kannattaa nimenomaan ostaa luistelusukset!!!
Se että ne ovat lyhyemmät ei paljoa vaikuta, päinvastoin ovat ketteremmät myös pertsalla. Sekä suksen jäykkyys ei haittaa niin paljoa tavallista sunnnuntai/kuntohiihtelijää.
Liikkeessä ei kannata ruveta myyjien kanssa asiasta kinaamaan, tietenkin he yrittävät myydä suksiparia molempiin tyyleihin tai combimalleja jotka susiksi on todettu eivätkä kaupaksi mene. Eli ei kannata mainita asiasta.- hupsistahoi
Miksi tämä palsta on näitä huumorimiehiä täynnä?. Täällä oikeasti monet kyselee neuvoja ja saavat vastaukseksi puuta heinää ja kun eivät ole asioista perillä, niin voivat jopa uskoa näitä p..kan jauhajia.
Perinteisen hiihto ja luisteluhiihto ovat kaksi eri kuntoilumuotoa ja vaativat omat välinnensä, jotta kuntoilu on nautittavaa. Jos joku yrittää luistelusuksilla perinteistä tai perinteisen suksilla luistelua, niin se on yhtä tuskaa ja koko hiihtoinnostus loppuu alkuunsa. - Lahden Moguli
hupsistahoi kirjoitti:
Miksi tämä palsta on näitä huumorimiehiä täynnä?. Täällä oikeasti monet kyselee neuvoja ja saavat vastaukseksi puuta heinää ja kun eivät ole asioista perillä, niin voivat jopa uskoa näitä p..kan jauhajia.
Perinteisen hiihto ja luisteluhiihto ovat kaksi eri kuntoilumuotoa ja vaativat omat välinnensä, jotta kuntoilu on nautittavaa. Jos joku yrittää luistelusuksilla perinteistä tai perinteisen suksilla luistelua, niin se on yhtä tuskaa ja koko hiihtoinnostus loppuu alkuunsa.Oletko koskaan kokeillut luistelusuksilla perinteistä? Minä olen ja hyvin toimi! Vähän joutuu enmpi potkasee alaspäin, mutta sopii minun tyyliini verkkaiseen tahtiin, kun aika pystyssä hiihän.
Tietty paras ratkaisu on omat suksiparit molemmille, sen takia ettei tarvitse voiteiden kanssa pelleillä.
Mutta toiseksi paras ratkaisu jos molemmilla tyyleillä haluaa hiihtää on luistelusukset. On kyllä parempi vaihtoehto kuin jotkut combit tai perinteisen sukset, jos luistellakin haluaa. - pursuitti
Lahden Moguli kirjoitti:
Oletko koskaan kokeillut luistelusuksilla perinteistä? Minä olen ja hyvin toimi! Vähän joutuu enmpi potkasee alaspäin, mutta sopii minun tyyliini verkkaiseen tahtiin, kun aika pystyssä hiihän.
Tietty paras ratkaisu on omat suksiparit molemmille, sen takia ettei tarvitse voiteiden kanssa pelleillä.
Mutta toiseksi paras ratkaisu jos molemmilla tyyleillä haluaa hiihtää on luistelusukset. On kyllä parempi vaihtoehto kuin jotkut combit tai perinteisen sukset, jos luistellakin haluaa.sitä pitovoidetta tarvii vetää luistelusuksen pohjaan että pitoa löytyy? Varmaankin melkoinen kimpale? Tai sitten sinulla on luistelusukset aivan liian löysät jos tuo perinteinen kerran onnistuu noin hyvin. Eipä niistä enää taida luistelusuksiksi olla, ainakan kunnollisiksi sellaisiksi.
Muutenkin nämä kysymykset ja vastaukset noiden suksien ristiinkäytöstä huvittavat. Kyllähän sitä niin perinteistä kuin luisteluakin pystyy hiihtämään vaikka puutynnyrin kyljestä otetuilla käyrillä laudanpalasilla jos oikein haluaa. Mutta miksi jos kerran kumpaankin lajiin on olemassa kunnollisia välineitä. - ertrgtregre
pursuitti kirjoitti:
sitä pitovoidetta tarvii vetää luistelusuksen pohjaan että pitoa löytyy? Varmaankin melkoinen kimpale? Tai sitten sinulla on luistelusukset aivan liian löysät jos tuo perinteinen kerran onnistuu noin hyvin. Eipä niistä enää taida luistelusuksiksi olla, ainakan kunnollisiksi sellaisiksi.
Muutenkin nämä kysymykset ja vastaukset noiden suksien ristiinkäytöstä huvittavat. Kyllähän sitä niin perinteistä kuin luisteluakin pystyy hiihtämään vaikka puutynnyrin kyljestä otetuilla käyrillä laudanpalasilla jos oikein haluaa. Mutta miksi jos kerran kumpaankin lajiin on olemassa kunnollisia välineitä.Jep näin se menee; paras yleissuksi on vähän löysä luistelusuksi
- Eki vuan
Mie kyllä hiihelen ihan pertsaa ja vapaata, miten huvittaa ja luistelusuksilla, pitovoiteet pohjassa ja hyvin menee.
- Sarajevo
Esim. olympialaisissa 1984 hiihdettiin sekaisin luistelua ja perinteistä. Ylämäet pääsääntöisesti pitovoiteiden avulla ja tasaisella otettiin luistelupotkua, kuten vanhoista tallenteista näkee.
- Anonyymi
Metsänhoitajat vauhdissa, heh? Luistelusuksi ja pertsan suksi ovat ominaisuuksiltaan aivan erilaiset, jalkavuus, jäykkyys ja pituus. Eräs suuripäinen tollo intti taannoin, että retkiluistin soveltuu hyvin vapaalle hiihtotyylille. Mitäpä siihen kellään sanomista..
- Anonyymi
Tarkennetaanpa hieman. Kyllä luisteluksella voi hiihtää perinteistä, jos se suksi on hiihtäjälle aivan liian löysä. Mutta se on varma, että samalle hiihtäjälle tuo suksi on luiteluhiihtoon hyvin huono. Eikä se ole kovin hyvä siihen perinteiseenkään .
- Anonyymi
Se on vain ukosta ja akasta kiinni, kyllä sitä puusuksiaikaankin hiihdettiin, jopa luistelemalla Hml-> Lahti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71850
- 113789
- 37722
- 140715
- 70627
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu161511- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47470Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 63465
- 69455
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432- 45423
- 35418
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74416Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405