Pic ohjelmoinnin

Moi

-Mikähän olisi pic ohjelmointiin hyvä opettelu-sarja, 16F628 16F84 piccejä löytyy minulta, että
ohjelmointilaite ja testilaite saisi kernaasti tukea näitäkin piirejä.

-Hyviä kirja vaihtoehtojakin voi ehdottaa aloittelijalle.

Valmiita hex-koodeja olen netistä asentanut näille piireille, tiettyihin elektroniikka sovelluksiin,
mutta nyt kiinnostaisi itsekkin opetella niitä ohjelmoimaan.

Kiitos vastauksista, linkeistä ja vinkeistä.
4283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://www.techsoft.fi/ohjelmointikokemuksia1.htm
näitä on kun kuukkuloit vaikka kuinka paljon.
Päätä ekana millä kielellä aiot kirjoitella ohjemia, niin basic on helpoin ja c- on sellaiinen, että siitä voi olla joskus jälkipelissä hyötyä. Mutta asm. on sellainen, että se vie vähiten tilaa, muta on hankalin aloittelijalle.
Mä oon harrastanut tietsikan kirjoitinportin ohjelmointia ja basic on todella helppo aloittaa, c- on lähinnä kaupallinen ohjelmonitikieli ja siinä ei perusasetuksilla ole edes kirjastoa porttien ohjelmointiin.
Nyt sitten olen kuullut, en testannut. että toimii vain 98 ympäristössä, eikä Qwickbasici toimi yli 8 satasessa.
jos joku on kerinnyt testaamaan niin vastakkoon
Nyt kaikki c- pohjaiset kyllä toimii, sillä suuntaus on nykyaikaa, ja noita muita voit harrastella omaksi iloksi.
Tai jos joku tilaa ohjelman, vaikka annoteluun basicilla vaan, Nyt vaan on huomioitavaa, että koodi on laitekohtainen, eli se täytyy säätää tai sitten tekee sen sillä koneella. Tein kerran betoniasemalle ja sepäs toimii vieläkin, kerran on mennyt jumiin n 20v aikana. Sitten oon tehnyt muutamalle pikkukonepajalle kanssa muutamia, niin basicilla vaan, koska se on helppo jos vähän liikkuvia osia, sehän ei sovellu mihinkään suureen kaupalliseen juttuun, vaan niitä varten on c , Pascal ja monta muuta.
Suosittelen heti kun pääset jyvälle, että alat prosessoreja ohjelmoimaan, niissä on paljon enemmän mielekkäitä juttuja, pic on vähän kun pelaisit and ja or ympäristössä eli ohjelmoitavaa logiikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opetus-sarja kirjoitti:

Moi

-Mikähän olisi pic ohjelmointiin hyvä opettelu-sarja, 16F628 16F84 piccejä löytyy minulta, että
ohjelmointilaite ja testilaite saisi kernaasti tukea näitäkin piirejä.

-Hyviä kirja vaihtoehtojakin voi ehdottaa aloittelijalle.

Valmiita hex-koodeja olen netistä asentanut näille piireille, tiettyihin elektroniikka sovelluksiin,
mutta nyt kiinnostaisi itsekkin opetella niitä ohjelmoimaan.

Kiitos vastauksista, linkeistä ja vinkeistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu