Laskettelukypärä ja kaatuminen

miiiinääää

Jos kaatuu kaudessa monta kertaa ja muutaman kerran melko pahastikin ja jäälle, niin pitäisikö ostaa uusi kypärä? Vai onko vanhassa vielä sitä suojaustehoo jäljellä? Kaaduin nimittäin viime talvena melko pahasti ja löin pääni ja nyt huolestuttaa pitääkö mun ostaa uus kypärä?

3

3465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kovapää

      Jos se ei ole rikki niin miksi vaihtaisi? Vaikka on kypärä niin älä nyt päätäsi enää kolhi. Pää kun ei pidä kolhimisesta edes kypärä päässä

      • plääääääh

        Yleensä kun kypärä tippuu tai muuten kolahtaa pahasti sen toimivuus ei ole enäää sama.


    • Snouggari

      Tähän ei tietenkään ole yleispätevää vastausta, mutta pahasti kaaduttaessa tai muuten kolhittaessa kypärää, on syytä tarkastaa sen kunto. Ulkokuori nyt on helppo tarkastaa kolhujen tai jopa murtumien osalta, koska ne näkee heti. Pieni naarmu tai vastaava ei yleensä haittaa lainkaan.

      Sen sijaan ratkaisevampaa on sisäkuori. Eli päätä vasten on yleensä jonkinlaiset pehmusteet, jotka sovittavat kypärän käyttäjän pään kokoon sopivaksi ja tekevät käytöstä mielyttävämpää. Näiden alla on styrox-kuori, jonka tehtävänä on painua kasaan kypärän ja pään iskeytyessä mäkeen tai muuhun kohteeseen. Kovan iskun tullessa kova ulkokuori estää terävät osat tulemasta sisempiin kerroksiin ja styrox siis vaimentaa iskua, mutta painuu samalla kasaan.

      Tarkastaaksesi kypärän toimivuutta silmämääräisesti, niin poista sisältä pehmusteet ja tutki, onko styrox painunut kasaan mistään kohtaa edes vähän? jos on, niin kypärän suojaavuus on merkittävästi heikentynyt. Kova ulkokuori kyllä estää edelleen terävien kohtien osumisen suoraan päähän ja käytetty kypärä on varmasti parempi kuin ei mitään, mutta kertaalleen sisään painunut styrox ei sitten enää vaimennakaan iskua toivotulla tavalla. Seurauksena mahdollisesti aivotärähdys (hieno sana lievälle aivovammalle).

      Valmistajilta ja jälleenmyyjiltä kysyttäessä kypärä pitäisi tietysti vaihtaa joka kaatumisen jälkeen. Jokainen vetää tietysti oman johtopäätöksen, milloin vaihto on järkevää. Oleellista tietää, mistä kyse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      211
      4426
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      131
      3741
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      298
      3262
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      19
      2054
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      191
      1569
    6. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      58
      1504
    7. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      80
      1400
    8. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1292
    9. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      104
      1140
    10. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      77
      1101
    Aihe