Nikon, Coolpix L100..

lilili

Joo tota kun luin ton '' Nikon Coolpix L100 VAROKAA!''-keskustelun ja tuli mieleen kysymys:
Onko huono asia jos kamera toimii ''paristoilla''? tai niinku onko siitä haittaa tai jotain??
Kysympähä huvikseni teiltä jotka kuvaatte paljon enemmänku minä, et olis mukava tietää vähä asioitaki tästäki asiasta. (:

3

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja se tulee jakamaan mielipiteitä laidasta laitaan. Minä kannatan molempia ja pitkillä reissuilla on aina mukana sekä akkukameroita että yksi AA-paristoilla toimiva. Akkuihin pitää olla aina laturi mukana kun reissaa ja vara.akku täydessä timmissä. Tuollaisen AA pariston saa vaikka Peräposion tai Cote de Sur:in osuuskaupasta ja kuvaus on pelastettu. Paristoilla saa vain rajoitetun määrän kuvia mutta paristoja saa melkein mistä vaan, niiden tilalla kannattaa käyttää akkuja joita voi sitten iltaisin latailla kuten muitakin kamera-akkuja jos sähköä on saatavilla.

      Isommilla retkillä mukana on Nikon järkkäri 2 akkua laturi, bridge 2 akkua laturi ja digipokkari siihen AA-akut ja paketti AA-paristoja. Koskaan ei ole mahdollisuudet loppuneet, tuo kasa saattaa olla hankalaa kuljettaa lentokoneessa mutta minulla ne mahtuvat matkailuautoon loistavasti.

      Tämä riittänee alustukseksi aiheesta.

      • JuhaniH_g

        Nykyään Coolpix L100-malliin menee sekä paristot että akut. Siihen on tullut joku päivitys. Itse ostin kyseisen kameran ja valikosta voi valita mitä haluaa käyttää, alkalipatteria vai akkuja. Olen käyttänyt omassa kamerassani molempia ja hyvin on pelannut!


      • Anssk23
        JuhaniH_g kirjoitti:

        Nykyään Coolpix L100-malliin menee sekä paristot että akut. Siihen on tullut joku päivitys. Itse ostin kyseisen kameran ja valikosta voi valita mitä haluaa käyttää, alkalipatteria vai akkuja. Olen käyttänyt omassa kamerassani molempia ja hyvin on pelannut!

        Hyvin on pelannut Nikon coolpix l100 kamerassa tavan akut. EI mitään ongelmaa....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      81
      2611
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      51
      2590
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      68
      2533
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      74
      2443
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      41
      1960
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      37
      1838
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1779
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      18
      1308
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1307
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1118
    Aihe