Menton ja Nizzan ympäristö

Loma...

Olemme tekemässä kesällä tee-se-itse -matkan Mentoniin, aivan Italian rajan tuntumaan. (Lennämme Nizzaan.) Asunto on jo vuokrattu, mutta kaipaisin paikallistuntemusta omaavilta vinkkejä mm. junamatkailusta ja autonvuokrauksen järkevyydestä. Onko "rantarata" tullut tutuksi? Kävisimme mielellämme myös hieman pohjoisempana jossain vuoristokylistä. Mahtaako Italian puolella olla selvästi edullisempaa, kuten toiset sanovat?

Kiitos :)

5

2729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lilao

      Olimme viime kesänä viikon Mentonissa. Asuimme aivan Mentonin rautatieaseman ja bussiaseman lähellä. Junalla pääsi sitä rantarataa pitkin todella kätevästi niin Nizzan suuntaan kuin Italiaankin päin. Vuoristokyliin olisi päässyt bussilla ja varmaan junallakin, mutta vuokra-auto taitaisi olla niihin retkiin kätevämpi. Italian puolella käväisimme vain päiväretkellä, joten hintatasosta ei ole sen kummempaa käsitystä. Sen sijaan totesimme, että Nizzassa oli edullisempaa kuin Mentonissa. Menton itsessään oli mukavan rauhallinen ja kaunis. Erityisesti vanha kaupunki oli upea!!! Mukavaa matkaa teille!

    • MadameY

      Tuo autonvuokraus riippuu pitkälti siitä, milloin lentonne saapuu Nizzaan. Jos teillä on iltalento, vuokra-auto on lähes ainoa mahdollisuus päästä järkevästi Mentoniin. Nizzan lentokentällä vuokrafirmat sijaitsevat kakkosterminaalin (jonne Finnair lentää) lähellä, mutta pääsette sinne ykkösterminaalistakin ilmaisella bussilla (jos lennätte esim. Blue1:lla tai Lufthansalla). Auton varaus kannattaa tehdä hyvissä ajoin Suomessa, sillä edullisimmat autoluokat menevät nopeasti kesällä. Jos teillä on esim. Finnair Plus tai Eurobonus-kortti, saatte niillä auton sopimushintaan Hertziltä ja Avisilta. Suosittelen Avista, koska heiltä saa ostettua varaukseen omavastuunpoiston (jos autolle tapahtuu mitä tahansa, teille se kustantaa 0 euroa).

      Avis on myös siitä hyvä, että voitte ottaa auton kentältä ja palauttaa sen esim. kolmen päivän kuluttua Mentoniin. Silloin ei tarvitse stressata parkkeerauksista ja yösäilytyksistä koko loman ajan. Itse en pitäisi autoa koko viikkoa, vaan käyttäisin junia, joista kyselitkin. Junat ovat erittäin toimivia (silloin kun ne eivät ole lakossa) ja suositeltavia. Lippuja on helppo ostaa asemien automaateista.

      Tuosta Italian halpuudesta. Viikon parin lomalla hintaeroa ei juuri huomaa, mutta on totta että esim. alkoholi, juustot, vihannekset ja hedelmät ovat hieman halvempia Italian puolella. Kaikki on kuitenkin suhteellista. Isoissa marketeissa Ranskassa (esim. Carrefour) hintataso on edullinen, mutta pikkukaupoissa ei. Moni turisti vertailee siis hintoja hieman vinoutuneesti, koska ei ole saattanut koskaan käydä itse ostoksilla isoissa marketeissa, missä taas ranskalaiset tekevät suuret ostoksensa. Jos teillä on auto käytössä lomanne alkuvaiheessa, suosittelen että suuntaatte heti ensimmäiseksi jättikauppaan ja ostatte sieltä auton täyteen perustarvikkeita. Sitten voitte täydentää tarvikevarastoa herkkukauppojen ja torien antimilla. Niin paikallisetkin tekevät. Eikä tarvitse käyttää kallisarvoista loma-aikaa painavien tavaroiden kuljettamiseen.

      • kesää odotellen

        Kiitos paljon hyödyllisestä vastauksesta! Etenkin autonvuokraukseen tuntuu sisältyvän "juttuja", joita ei aina osaa ennakoida...


    • hjammazzz

      Taksi Nizzan lentoasemalta Mentoniin maksaa n. 100 euroa. Sopikaa hinta etukäteen.

      Junalla on näppärää kulkea.

      Mentonissa on mukavia pikkukauppoja. Hinnat on Suomen tasoa. Ravintolat on kaikki hyviä. Ihana ja rauhallinen paikka.

      Ventimigliaan Italian puolelle pääsee junalla.

      • Vive la France

        Mentoniin pääsee myös bussilla suoraan Nizzan lentokentältä,n.20 e. Nizzan linja-autoasemalta matka paikallisbussilla Mentoniin maksaa EURON ja kestää reilun tunnin. Menton on Ranskan Rivieran helmi.Vanhan kaupungin edustalla,kävelykadun St Michelin päässä,upea hienohiekkainen uimaranta "Les Sablettes".
        Italiassa Ventimigliassa on joka perjantai suuret markkinat.Juna Nizzasta sinne kulkee pari kertaa tunnissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7525
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4153
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3665
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3160
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2436
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2368
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2319
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2288
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe