Menton ja Nizzan ympäristö

Loma...

Olemme tekemässä kesällä tee-se-itse -matkan Mentoniin, aivan Italian rajan tuntumaan. (Lennämme Nizzaan.) Asunto on jo vuokrattu, mutta kaipaisin paikallistuntemusta omaavilta vinkkejä mm. junamatkailusta ja autonvuokrauksen järkevyydestä. Onko "rantarata" tullut tutuksi? Kävisimme mielellämme myös hieman pohjoisempana jossain vuoristokylistä. Mahtaako Italian puolella olla selvästi edullisempaa, kuten toiset sanovat?

Kiitos :)

5

2832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lilao

      Olimme viime kesänä viikon Mentonissa. Asuimme aivan Mentonin rautatieaseman ja bussiaseman lähellä. Junalla pääsi sitä rantarataa pitkin todella kätevästi niin Nizzan suuntaan kuin Italiaankin päin. Vuoristokyliin olisi päässyt bussilla ja varmaan junallakin, mutta vuokra-auto taitaisi olla niihin retkiin kätevämpi. Italian puolella käväisimme vain päiväretkellä, joten hintatasosta ei ole sen kummempaa käsitystä. Sen sijaan totesimme, että Nizzassa oli edullisempaa kuin Mentonissa. Menton itsessään oli mukavan rauhallinen ja kaunis. Erityisesti vanha kaupunki oli upea!!! Mukavaa matkaa teille!

    • MadameY

      Tuo autonvuokraus riippuu pitkälti siitä, milloin lentonne saapuu Nizzaan. Jos teillä on iltalento, vuokra-auto on lähes ainoa mahdollisuus päästä järkevästi Mentoniin. Nizzan lentokentällä vuokrafirmat sijaitsevat kakkosterminaalin (jonne Finnair lentää) lähellä, mutta pääsette sinne ykkösterminaalistakin ilmaisella bussilla (jos lennätte esim. Blue1:lla tai Lufthansalla). Auton varaus kannattaa tehdä hyvissä ajoin Suomessa, sillä edullisimmat autoluokat menevät nopeasti kesällä. Jos teillä on esim. Finnair Plus tai Eurobonus-kortti, saatte niillä auton sopimushintaan Hertziltä ja Avisilta. Suosittelen Avista, koska heiltä saa ostettua varaukseen omavastuunpoiston (jos autolle tapahtuu mitä tahansa, teille se kustantaa 0 euroa).

      Avis on myös siitä hyvä, että voitte ottaa auton kentältä ja palauttaa sen esim. kolmen päivän kuluttua Mentoniin. Silloin ei tarvitse stressata parkkeerauksista ja yösäilytyksistä koko loman ajan. Itse en pitäisi autoa koko viikkoa, vaan käyttäisin junia, joista kyselitkin. Junat ovat erittäin toimivia (silloin kun ne eivät ole lakossa) ja suositeltavia. Lippuja on helppo ostaa asemien automaateista.

      Tuosta Italian halpuudesta. Viikon parin lomalla hintaeroa ei juuri huomaa, mutta on totta että esim. alkoholi, juustot, vihannekset ja hedelmät ovat hieman halvempia Italian puolella. Kaikki on kuitenkin suhteellista. Isoissa marketeissa Ranskassa (esim. Carrefour) hintataso on edullinen, mutta pikkukaupoissa ei. Moni turisti vertailee siis hintoja hieman vinoutuneesti, koska ei ole saattanut koskaan käydä itse ostoksilla isoissa marketeissa, missä taas ranskalaiset tekevät suuret ostoksensa. Jos teillä on auto käytössä lomanne alkuvaiheessa, suosittelen että suuntaatte heti ensimmäiseksi jättikauppaan ja ostatte sieltä auton täyteen perustarvikkeita. Sitten voitte täydentää tarvikevarastoa herkkukauppojen ja torien antimilla. Niin paikallisetkin tekevät. Eikä tarvitse käyttää kallisarvoista loma-aikaa painavien tavaroiden kuljettamiseen.

      • kesää odotellen

        Kiitos paljon hyödyllisestä vastauksesta! Etenkin autonvuokraukseen tuntuu sisältyvän "juttuja", joita ei aina osaa ennakoida...


    • hjammazzz

      Taksi Nizzan lentoasemalta Mentoniin maksaa n. 100 euroa. Sopikaa hinta etukäteen.

      Junalla on näppärää kulkea.

      Mentonissa on mukavia pikkukauppoja. Hinnat on Suomen tasoa. Ravintolat on kaikki hyviä. Ihana ja rauhallinen paikka.

      Ventimigliaan Italian puolelle pääsee junalla.

      • Vive la France

        Mentoniin pääsee myös bussilla suoraan Nizzan lentokentältä,n.20 e. Nizzan linja-autoasemalta matka paikallisbussilla Mentoniin maksaa EURON ja kestää reilun tunnin. Menton on Ranskan Rivieran helmi.Vanhan kaupungin edustalla,kävelykadun St Michelin päässä,upea hienohiekkainen uimaranta "Les Sablettes".
        Italiassa Ventimigliassa on joka perjantai suuret markkinat.Juna Nizzasta sinne kulkee pari kertaa tunnissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      255
      17426
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      183
      12388
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6160
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      23
      5001
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4975
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      52
      4120
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      46
      3701
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3662
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3171
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3129
    Aihe