vauva 10kk

hellurei 19791

millainen kaupunki vauvan kanssa?mistä edullisimmat suorat lennot?aluesuosituksia hotellille vauvan kanssa?

5

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bona vai tutteli

      Ompahan tuolla syntynytkin ja asustellut muutama vauva, eli eiköhän siellä vielä yksi parjää. Vauvalle on kai ihan sama missä asustaa, riippuu varmaan siitä mitä itse haluat.
      Sataman lähellä on ainakin paljon hyviä yökerhoja.

      • hellurei19791

        ei se nyt ihan niinkään ole koska vauva on 10kk eli ei mikään ihan pieni, joten olisi mukava rattailla käyskennellä joten ajattelin miten liikkuminen rattailla ko.kaupungissa sujuu, onko välimatkat pitkiä yms. onko kivoja nähtävyyksiä jotka olisi mukavia vauvankin kanssa nähdä. ja alue tietty sellainen joka mahd.rauhallinen ja lähellä nähtävyyksiä yms. mutta ei ole pakko vastata kun näköjään eka vastaaja ei osaa asiallista vastausta tehdä..ei näitä huvikseen kysytä.


      • bcn:ssa
        hellurei19791 kirjoitti:

        ei se nyt ihan niinkään ole koska vauva on 10kk eli ei mikään ihan pieni, joten olisi mukava rattailla käyskennellä joten ajattelin miten liikkuminen rattailla ko.kaupungissa sujuu, onko välimatkat pitkiä yms. onko kivoja nähtävyyksiä jotka olisi mukavia vauvankin kanssa nähdä. ja alue tietty sellainen joka mahd.rauhallinen ja lähellä nähtävyyksiä yms. mutta ei ole pakko vastata kun näköjään eka vastaaja ei osaa asiallista vastausta tehdä..ei näitä huvikseen kysytä.

        Kysymyksen lähettäjälle tiedoksi että varaudu vaan typeriin vastauksiin.Näitä riittää pilvin pimein.Viitsivätkin edes vaivautua lähettämään näitä idioottimaisia vastauksia.Itse en valitettavasti oikein osaa auttaa,kun ei ole kokemuksia,pienen lapsen kanssa matkaamisesta Barcelonassa.Uskoisin kuitenkin että kyllä siellä lapsen kanssa pärjää ihan hyvin.Ovathan Espanjalaiset lapsirakasta väkeä.Ei muuta kun sinne vaan.Oikein hyvää matkaa teille.


      • Barcelonalainenainen

        Heippa,
        Barcelonassa monet bussit on varustettu rampeilla jos tarvii niita vaunuja varten, busseissa on myos omat "kolot" mihin voi parkkeerata vaunut matkan ajaksi. Useimmilla metro asemilla on hissit, mutta ei kaikilla eli se voi olla vahan hankalaa vaunuilla. Muuten ihan ok varmasti, ei mukulakivea haitaksi (kuten esim Roomassa). Kylla taalla vauvan/rattaiden kanssa parjaa :)
        Hotellista sen verran etta, ala ainakaan mene Ramblan lahelle tai Gotico/Raval alueelle. Ehka Eixample vois olla rauhallisempi.
        Lennoista en osaa sanoa, Finnair taitaa olla ainoa jolla on suorat lennot tanne (ja ehka Blue1?).


    • ***

      chezairlines.com, sielta ite tanaan loysin halvimmat lennot, kun pitaisi tulla suomessa kaymaan :)
      oon samaa mielta edellisen vastaajan kanssa, eixample voisi olla hyva alue. Valimatkoista sen verran, etta jos vaan itse nautit kavelysta, niin taalla on niin lyhet valimatkat, etta kavelemalla paasee mihin vaan ja julkinen liikenne taalla toimii hyvin. Hmm.. en osaa sanoa etta mitka on erityisen kivoja paikkoja pikkusen kanssa, mutta etenkin jos tuutte nyt kevaalla, niin esim. evaiden kanssa park guelliin :) ja ciutadella puistossa on usein paljon lapsiperheita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      804
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      593
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      42
      457
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe