millainen kaupunki vauvan kanssa?mistä edullisimmat suorat lennot?aluesuosituksia hotellille vauvan kanssa?
vauva 10kk
5
493
Vastaukset
- bona vai tutteli
Ompahan tuolla syntynytkin ja asustellut muutama vauva, eli eiköhän siellä vielä yksi parjää. Vauvalle on kai ihan sama missä asustaa, riippuu varmaan siitä mitä itse haluat.
Sataman lähellä on ainakin paljon hyviä yökerhoja.- hellurei19791
ei se nyt ihan niinkään ole koska vauva on 10kk eli ei mikään ihan pieni, joten olisi mukava rattailla käyskennellä joten ajattelin miten liikkuminen rattailla ko.kaupungissa sujuu, onko välimatkat pitkiä yms. onko kivoja nähtävyyksiä jotka olisi mukavia vauvankin kanssa nähdä. ja alue tietty sellainen joka mahd.rauhallinen ja lähellä nähtävyyksiä yms. mutta ei ole pakko vastata kun näköjään eka vastaaja ei osaa asiallista vastausta tehdä..ei näitä huvikseen kysytä.
- bcn:ssa
hellurei19791 kirjoitti:
ei se nyt ihan niinkään ole koska vauva on 10kk eli ei mikään ihan pieni, joten olisi mukava rattailla käyskennellä joten ajattelin miten liikkuminen rattailla ko.kaupungissa sujuu, onko välimatkat pitkiä yms. onko kivoja nähtävyyksiä jotka olisi mukavia vauvankin kanssa nähdä. ja alue tietty sellainen joka mahd.rauhallinen ja lähellä nähtävyyksiä yms. mutta ei ole pakko vastata kun näköjään eka vastaaja ei osaa asiallista vastausta tehdä..ei näitä huvikseen kysytä.
Kysymyksen lähettäjälle tiedoksi että varaudu vaan typeriin vastauksiin.Näitä riittää pilvin pimein.Viitsivätkin edes vaivautua lähettämään näitä idioottimaisia vastauksia.Itse en valitettavasti oikein osaa auttaa,kun ei ole kokemuksia,pienen lapsen kanssa matkaamisesta Barcelonassa.Uskoisin kuitenkin että kyllä siellä lapsen kanssa pärjää ihan hyvin.Ovathan Espanjalaiset lapsirakasta väkeä.Ei muuta kun sinne vaan.Oikein hyvää matkaa teille.
- Barcelonalainenainen
Heippa,
Barcelonassa monet bussit on varustettu rampeilla jos tarvii niita vaunuja varten, busseissa on myos omat "kolot" mihin voi parkkeerata vaunut matkan ajaksi. Useimmilla metro asemilla on hissit, mutta ei kaikilla eli se voi olla vahan hankalaa vaunuilla. Muuten ihan ok varmasti, ei mukulakivea haitaksi (kuten esim Roomassa). Kylla taalla vauvan/rattaiden kanssa parjaa :)
Hotellista sen verran etta, ala ainakaan mene Ramblan lahelle tai Gotico/Raval alueelle. Ehka Eixample vois olla rauhallisempi.
Lennoista en osaa sanoa, Finnair taitaa olla ainoa jolla on suorat lennot tanne (ja ehka Blue1?).
- ***
chezairlines.com, sielta ite tanaan loysin halvimmat lennot, kun pitaisi tulla suomessa kaymaan :)
oon samaa mielta edellisen vastaajan kanssa, eixample voisi olla hyva alue. Valimatkoista sen verran, etta jos vaan itse nautit kavelysta, niin taalla on niin lyhet valimatkat, etta kavelemalla paasee mihin vaan ja julkinen liikenne taalla toimii hyvin. Hmm.. en osaa sanoa etta mitka on erityisen kivoja paikkoja pikkusen kanssa, mutta etenkin jos tuutte nyt kevaalla, niin esim. evaiden kanssa park guelliin :) ja ciutadella puistossa on usein paljon lapsiperheita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1364980Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa703460"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1063336Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma452686Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.332343- 1141654
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3581185- 491156
- 49892
Mitä luulet mies
Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin55711