Onko lahtelaisella kantaväestöllä perimässä iso ongelma? Vieraspaikkakuntalaisille tulevat Lahden illassa
ja yössä tutuksi keskisormen esittely, syljeskely lähes kanssaihmisten varpaille, törkeä väkivallalla uhkailu
ja painokelvottomien ilmausten huutelu. Outoa kyräilyä ja kummallista aggressiivisuutta. Mistä tämä
tallainen sivistymätön käytös johtuu?
Missä muuten on virkavalta? Kiinnitimme huomiota ystäväni kanssa kaupungilla kävellessämme siihen, ettei poliisia tai edes vartiointiliikkeiden vartijoita näkynyt keskusta-alueella lainkaan! Siis ei yhden yhtäkään. Porukka saa hillua miten haluaa, notkua takseille lähes konttauskunnossa, häiritä rauhallisia kulkijoita, eikä ketään kiinnosta. Tehkää nyt jotain ettei kaupunki nimeltä Lahti ala näyttää enää enempää
isolta sikolätiltä!
Lahdessa on turvatonta!
8
858
Vastaukset
- ...Chicago.
Lahdella on katsos "Suomen Chicagon" maine puolustettavanaan.
- Teemu Andelin
Typerä käytös ei ole puolusteltavissa todellakaan! Chigago maineella ei ole tämän asian kanssa tekemistä.
Kuulin aiheesta hyvän ilmaisun! Tylyt ja epäasiallisesti käyttäytyvät räkälingot, he ovat kaikki "TÖRÖJÄ".
Töröys on siis uusi nimi peruslahtelaisella ongelmakäyttäytymiselle. Älä siis hyväksy töröilyä!
Miksi päättäjät eivät reagoi Lahden surkeaan tilaan. Haluaako Lahti olla TÖRÖ-käyttäytyjien reservaatti.
Voi ei! Näkisin mieluummin kauniin Päijät-Hämäläisen kasvavan kaupungin jossa liikkuakseen ei tarvitse
väistellä räkäklimppejä. Eikä pahoittaa mieltään ikävällä asenteella lausutuista sanoista tai huonosta
kasvatuksesta kielivästä sormimerkkeilyistä.
- naapurista eli
Orimattilasta :)
- Suntio-Sontio
on juuretonta (evakkoja,hörhöjä,kulkijoita alunperin) alaluokkaa. Ja lähes kaikilla aina verkkarit päällä!
- -lahest-
Lahti on motissa. Sieltä ei oo mitään tietoa.
Mutta kannattaa sielläkin kattoa vähän eteensä, puhutaan kuitenkin Lahdesta.- olemus99
menipä kerran eräs mies päiväsaikaan pizzeriaan syömään selvinpäin. takaa tuli kimppuun kolme miestä ja löivät päähän uhri pääsi pakoon. kukaan ei vissiin puuttunut eikä korvaansa lotkauttanut.
mies kertoi että oli sen näköisiä tyyppejä ettei uskalla tehdä poliisille ilmoitusta koska asui silloin lahdessa.
onneksi ei asu enää. minä kyllä olin rikosilmoituksen kannalla. epäilmme asialla olleen ns. "aku ankka gallerian"
porukkaa. hirveä paikka on lahti.
- prole
on alhainen koulutustaso ja teollisuuspaikkakunnan perinne. savolaiset tulivat töihin sodan jlk tehtaisiin ja siinä ei paljon kouluja käyty eikä sivistys näköjään millään tavoin valunut jälkipolville. lahden rautatieasemalta kestää puolitoista tuntia porthania pyöröovien eteen mutta henkisesti matka on pari sukupolven pituinen. on toki kaupungissa ihan täysipäistä väkeä mutta he harvemmin käyvät yöelämässä kun se on mitä on.
- rrrrrrrrri
Enpä ole huomannut mitään tuollaista vaikka olenkin paljon Lahdessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2103879Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632465Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472233
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136