On herännyt kysymys mielessäni että kuinkahan monta meitä onnettomia (tai onnellisia) ottolapsiksi annettuja 40-luvulla 70-luvulle ja sitä aikaisemminkin annettuja on olemassa Suomessa.
Ei oo meistä ilmeisestikään yhteiskunta pitänyt mitään kirjaa eikä kantta.
Ei oo valtio ja kunta ottaneet vastuuta meidänn tuesta ja seurannasta , ei edes korkeakoulut ja yliopistot ole olleet kiinnostuneet tutkimaan meitä.
Tulkaa nyt herranen aika puhuttaan meitä ennenkuin me olemme haudassa.
Ei huvittais enää olla täysin näkymätön.
Kuinkahan monta meitä on
4
429
Vastaukset
- haluaa tietää
Onko vihjeitä,mistä vois googlettaa ja etsiä tietoa siitä, kuinka monta esim 40-50-60-luvuilla adoptoituja on Suomessa?
Ei kait ole mahdollista, ettei kukaan tiedä?- Vanha muistaa
Erittäin hyvä kysymys! Tilastokeskuksen netistä löytyvät tilastoinnit alkavat vuodesta 1987. Epämääräistä tietoa löytyy monista Suomen lastensuojelun historiaa käsittelevistä kirjoista kuten Pelastakaa lapset ry:n historiikit.
Minusta teidän kannattaisi ottaa yhteyttä Tilastokeskukseen ja kysyä, miksei vuotta 1987 aiempia adoptiotilastoja ole netissä ja onko niitä ylipäätään tehty. Tilastokeskus on ennenkin toteuttanut kansalaisten pyyntöjä joten voi olla mahdollista, että he täydentäisivät em. tilastoja vanhemmilla tiedoilla. Käsittääkseni Pela on tilastoinut omien adoptioidensa määrät, mutta kotimaan adoptioita tehtiin myös kuntien, muiden järjestöjen ja yksityishenkilöiden toimesta. Kotimaasta ulkomaille adoptoidut lapset rekisteröitiin muistaakseni silloiseen Sosiaaliministeriöön tai johonkin vastaavaan.
Lisäksi saattaisi olla kannattavaa olla yhteydessä yliopistoihin. Sosiaalityön, sosiaalipolitiikan, sosiaalihistorian ja suomen historian laitokset saattaisivat olla hyödyllisiä paikkoja. Laitoksilta voi kysyä, miksei kotimaista adoptiota ole tutkittu ja olisiko sen tutkiminen mahdollista. Adoption tutkiminen on mahdollista tietenkin myös adoptoiduille! Tutkijana voit päästä käsiksi esimerkiksi käräjäoikeuksien adoptioasiakirjoihin, mutta se on tietenkin työlästä hommaa eikä pelkkää uteliaisuuden tyydyttämistä. Käräjäoikeuksilta on muuten saanut pyydettäessä tietoja käsiteltyjen adoptioiden lukumääristä esimerkiksi tietyn vuoden osalta.
- sodan jälkeen
Tuolla yhdessä tutkimuksessa mainittiin että sodan jälkeen Suomessa oli 20 000 lasta vailla kotia.
Huhuh- kisupieni
Kuin hylätyt pienet kulkukissat, voivoivoi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510156Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251806IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707